DOĞAN SOFRACIOĞLU KONFERANSI (l) (HAYATI)

Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın (ÇEKVA) 24 Nisan Cumartesi günü aylık burs dağıtım öncesindeki konferansı, değerli hemşehrimiz ve ÇEKVA’nın kurucu üyelerinden Doğan Sofracıoğlu, “Türk ve Japon İlişkileri” konusunda verdi. Bu konferansı çok sayıda üyemiz, hemşehrimiz, dostlarımız ve burs alan öğrencilerimiz izledi.

Sayın Sofracıoğlu, 1985’de kurulan Türk-Japon Dostluk Derneği’nin kurucu Genel Başkanı ve 1993’de kurulan Türk-Japon Vakfı kurucusu ve mütevelli heyeti üyesi olarak, yaptığı Japonya’ya seyahatlerde ve ayrıca verdiği konferanslarda Japonya’yı yakinen tanımak imkanı bulmuş biri olarak bizlere çok bilgilendiren aydınlatan bir sunuş yaptı.

Konferansın içeriğini anlatmadan önce kendisinin öğrencilerimize ileride kendilerine ışık tutmak için attığı hayat hikayesinden önemli başlıkları sizlere aktarmayı istiyorum.

* Benim gibi, doğum tarihi belli olmayan Sofracıoğlu yaşı küçük olarak ilkokula başlamış, nüfus cüzdanında 1942 doğumlu olarak gözüktüğünden ve 9 yaşında ilkokulu bitirmesi mümkün olmadığından ilkokulu bitirirken doğum tarihi mahkeme kararıyla 1939 olarak değiştirilerek yaşı 12’ye yükseltilmiş. Kendisi hakiki doğum tarihinin 1940 olduğunu vurgulamıştır. Bu konuda kendi açıklaması “Anam önce küçük sonra da gerçeğinden daha büyük olmuştur” şeklindedir.

* Sofracıoğlu soyadının kökünün, büyük dedelerinden İbrahim Efendi’den geldiğini belirterek, 1700’lü yılların sonunda Divriği’nden Osmanlı Sarayı’na  “Sofracı Başı” olarak gittiğini ve kendilerinin bu lakapla anıldıklarından bu soyadı aldıklarını açıkladı.

* Kendi dedesinin 1909 yılında İstanbul’dan Mecitözü’ne “tahrirat katibi” olarak gönderildiğini ve bir sürede dedesinin Kaymakam vekilliği yaptığını vurguladı.

* Dedesinin görevi başında bir böcek sokması nedeniyle hastalandığını ve yayılmasıyla Merzifon’a doktora yetiştirilemediği için yolda öldüğünü, babasının ise dedesinin bu beklenmedik vefatından kırk gün sonra doğduğunu, Kuvayi Milliye ileri gelenlerinden Bölge İstiklal Mahkemesi üyesi eniştesi Veli Özdemir’in önerisiyle ailenin Mecitözü’nde kaldığını anlatan sayın Sofracıoğlu, babasının terzilik ve petrol ofisi bayiliği yaptığını 4 kardeş olduklarını fazla bir ekonomik sıkıntı çekmediklerini fakat çalışarak okuduğunu açıkladı.

* Odtaokulu Merzifon ve Çorum’da, Liseyi ise İstanbul Haydarpaşa ve Amasya’da okuduğunu ve Çorum’da bitirdiğini başlangıçta üç yıl kadar Amasya Özel İdaresi’nde defterdarlığında ve Çeltek Kömür İşletmelerinde memurluk ve muhasebe şefliği yaptığını, iki yıl süren askenlik görevinden sonra Amasya Ziraat Odası Genel Sekreterliği ve Tarım Satış Kooperatifi Müdürlüğü görevlerinde bulunduğunu belirtti. Bu esnada Amasya’da hem çalıştı hem de İstanbul İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nde okudu. (Bugün Marmara Üniversitesi) Yüksek tahsilini üç yılda ve derece ile (ikinci) bitirdi.

* Akbank’ta müfettiş ve bölge müdürü olarak Bursa ve İstanbul’da çalıştı. On yıl kadar TEKEL Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. Daha sonra kendisinin de kurucuları arasında bulunduğu Anadolu Uluslararası Gelişim Organizasyon A.Ş. (AIDO)’nun Genel Müdürlüğü’nü üstlendi. İki yıl kadar tekrar Sabancı Holding ve TEMSA’da İç Denetim Koordinatörlüğü yaptı. Halen Asyatur Mali İşler ve Denetim Koordinatörlüğü yanında İcra Komitesi Üyesi olarak çalışmaktadır.

* Asyatur’un Çorum, Amasya, Tokat’a “GALATİA Turu”nun tertiplenmesini teşvik ettiğini belirten hemşehrimiz insanın hedefleri olmasının gerekliliğini vurguladı ve aşağıdakileri açıkladı;

– Ben ilkokuldayken “Pilot” olmak istiyordum. Çünkü Halit pilot Mecitözü’lü idi.

– Ortaokulu’da hedefim “Tır Şoförü” olmaktı. Çünkü benzinliğimiz ve kamyonlarımız vardı.

– Lisede “Ekonomist” (İktisate) olmaya karar verdim. Çünkü kütüphanede okuduğum kitaplar beni etkiledi.

– Üniversitede “Yönetici” olmak benim hedefimdi. Çalışarak okuduğum sırada ülkenin kalkınmasında iyi bir yöneticinin önemini kavramıştım. O zaman “Ben bir Sabancı olamam ama Sabancı’nın da muhtaç olduğu bir yönetici olabilirim diye düşündüm ve oldum.”

*     *     *

Bu hedefleriyle ilgili anlatımının genç öğrencilerimizi çok etkilediğini belirtmeyi isterim.

Çok yönlü bu konferansı sizlere aktarmaya devam edeceğim.

İstanbul