HOLLANDA VELİAHT PRENSİ’NİN ZİYARETİ

Türkiye’yi ziyaret eden Hollanda Veliaht Prensi Wilhelm Alexander şerefine Hollanda Büyükelçiliği tarafından İstanbul’da, Hollanda Başkonsolosluğu’nun “Hollanda Sarayı” ismiyle tanınan binasında verilen kokteyle katıldım. Davetiyede katılacağı bildirilen eşi Prenses Maxima ise Veliaht’ın yanında bulunmuyordu.

Hollanda Veliaht Prensi’yle epeyce uzun süren bir sohbetimiz oldu. Türkiye ziyaretinin çok güzel ve faydalı geçtiğini belirten Prens’e Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine nasıl baktığını sorduğumda, ziyareti esnasında aynı soruya çok muhatap olduğunu, fakat kendisinin anayasal durumu nedeniyle bu konuda bir görüş belirtemeyeceğini dostça ve güleryüzle belirtti.

Sohbetimizin bundan sonraki bölümünde sözü Alman kökenli babasına getirdim. Babasının Alman olduğunu, fakat kendisinin Hollanda Veliaht Prensi olarak ülkesine hizmet ettiğini ifade etti.

Hollanda Tahtı’na, Kraliçe Juliana’nın 1980 yılında lehine feragat ettiği kızı Beatrix çıktı. Tahsil yıllarımda Avrupa basınından yakinen takip ettiğim bugünki Kraliçe, sakin ve hanımefendi tutumuyla Avrupa’da çok olumlu bir izlenim bırakmıştı. Daha sonra Almanya’nın unvanlı ailelerinden birisinden gelen ve hariciyeci olan Prens Claus von Amsberg isimli bir Alman’la evlendi. Eşinin gölgesinde kalan bu başarılı hariciyeci, bir müddet sonra içine kapandı ve geçen sene de intihar etti. Güleryüzlü prensin dünyasını bu olayın nasıl etkilediğini tahmin edebiliyorum.

Hollanda, Avrupa’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkelerinden biri olup 41.863 km2, nüfusu 15 milyon, başşehri ise Amsterdam’dır. 1814 yılında kabul edilen anayasaya göre, Hollanda bir monarşidir. Şu anda bu monarşiyi Kraliçe Beatrix temsil etmektedir. Daha çok temsili görevleri üstlenen Kraliçe’nin yanında Başbakan ve hükümet, yürütme görevlerini üstlenmişlerdir. İki yasama meclisine sahip olan Hollanda, kişi başına 30.000 doları bulan geliriyle, Avrupa Birliği’nin en zengin ülkelerinden biridir. Nüfusunun yüzde 1.5’i Türk’tür.

Hollanda Veliaht Prensi’yle birlikte ülkemizi Hollanda Ekonomi Bakanı J. Brinkost başkanlığında 32 Hollandalı işadamı da ziyaret etti. Bu kokteyle, yoğun işleri nedeniyle Hollanda’ya dönen Bakan dışında tüm işadamları katıldılar. Dolayısıyla, çok sayıda Türk işadamı da kokteylde hazır bulundu. Türk işadamlarının, Hollandalı işadamlarından, Türkiye’ye Aralık ayında AB adaylığı ile ilgili tarih verilmesi konusunda yoğun istekte bulunduklarını izledim.

Hollanda’da yaşayan ve orada şirket sahibi olan iki genç Türk işadamıyla yaptığım görüşmede, Türklerin, Almanya’da olduğu gibi Hollanda’da da ekonomide her geçen gün daha etkili olduklarını öğrendim ve ülkem adına memnuniyet duydum.

İstanbul