AĞAÇ DİKENLER, KESENLER VE ÇORUM

Yoğun çalışmalarım nedeniyle sizlere bir haftadan beri seslenemedimYazacağım o kadar çok konu var ki!

En son yazımda “Çevre” konularına yer vermiştim. Bugün de Ankara’da kutlanan ve benim de Çevre ve Orman Bakanlığı Beratı aldığım 5 Haziran Dünya Çevre Günü törenin de kendilerine “Çevre ve Orman Bakanlığı Plaketi” verilen on kişi ve kuruluştan üçünü, plaket alma nedenleriyle sizlere tanıtmayı istiyorum.

*     *     *

Sivas Valisi

Yeşil Sivas Proöesi’nin gerçekleşmesine çalışan her yıl 10 milyon fidan dikilmesini sağlayan Sivas Valisi Dr. Hasan Canpolat’a Sivas ilinde yaptığı yoğun ağaçlandırma çalışmaları ve çevreye katkılarından dolayı plaket verildi.

*     *     *

Sarayköy Köyü Muhtarlığına

Beypazarı’nın Sarayköy Köyü Muhtarı Ali Eser’e köyünün başarılı uygulamaları nedeniyle muhtarlığı adına plaket verildi.

*     *     *

Şehit Pilot

Ülkemiz ormanları için hayatını hiçe sayarak İzmir’de meydana gelen bir orman yangınında bir orman mücadelesi esnasında şehit düşen Pilot Orman Mühendisi Selim Yıldız adına kardeşi Alemdar Yıldız’a plaket verildi.

*     *     *

Gölgeye hayır

Ülkemizin yeşil bir cennet olması için büyük bir özveriyle gayret gösterenler olduğu gibi ormanları yakanlar da var. Bodrum Ortakent Yahşi beldesinde gölgesinde turistler oturduğu için rahatsızlık duyan site yöneticisi 50 yıl önce dikilen ağaçları kökünden budattırdığını basından üzülerek öğrendim.

Şikayet üzerine yönetici, ılgınları sadece budattığını, kamu arazisindeki ağaçların kesilemeyeceğini bilmediğini belirterek, “Gölgede dinlenenler çok oluyordu. Sahildeki kalabalık, tatil köyünde yazlığı olanları rahatsız ediyordu. Belediyeye yardımcı olmak istedik. Suç olduğunu bilmiyorduk” şeklinde konuşmuş…

Yapılanın gerçek anlamda bir ağaç katliamı olduğunu kaydeden Belediye Başkanı ise, insanların gölgelerinde dinlenmesinden rahatsız oldukları itirafını tutanakla tespit ettik. Bu yeşil beldemize vurulan bir darbe. Ağaç kesenlere 10 milyar lira para cezası verip, kamu davası açılması için savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bunlara çevre ve yeşil düşmanı demekten başka bir öz bulamıyorum” şeklinde bir açıklama yapmış…

*     *     *

Yeşil Çorum

Ankara’daki törene katılan yeğenim Benel Demirer, bana “Neden Çorum’dan hiç kimseye bir plaket verilmedi? Yıllardan beri tek başına. Çorum’un yeşillenmesi için büyük gayret gösteren Rüstem Eren’e de muhakkak plaket verilmeliydi” dedi.

Yeğenime, “Çorum’un her defa olduğu sesini yine Ankara’ya duyuramamasından kaynaklanmış olabileceğini” belirttim.

“Her ne kadar Çorum’da fidan yetiştirilmesine yeteri kadar önem vermediği basında yer alan Valimize, Gölünyazı Projesi ile çok önemli bir çevre hizmetini gerçekleştirdiğinden dolayı plaket verilmeliydi” dedim.

“Ayrıca Rüstem Eren yanında büyük çevre dostu ve fidan dikimini teşvik eden İsmet Çenesiz’e deplaket verilmeliydi” şeklinde düşüncemi ortaya koydum.

Müftümüz Dursun Kaplan’ın “Ağaçlandırma” konusundaki güzel yazısını okudum. Kendisini kutluyorum. Fidan dikimi konusunda bizzat öncülük etmesini ve Çorum’un yeşillenmesine katkıda bulunmasını kendisinden bekliyorum.

İstanbul, 16 Haziran 2004