BOĞAZ YERİNE MARMARA’YA AÇILDIK!

Sizlerin de basından ve televizyondan izlediğiniz gibi, yarın başlayacak NATO Zirvesi ve bilhassa Amerika Başkanı Bush’un gelişi nedeniyle İstanbul’da olağanüstü güvenlik önlemleri alınmış vaziyette…

Kendi kendime bu kadar sıkı tedbirler alınması gerekli mi diye sorarken, bir otobüsde meydana gelen patlama ve bey kişinin hayatını kaybetmesi, önlemlerin gerekliliğini ortaya koydu.

Bundan beş yıl önce ülkemize gelen, o zaman ki Amerika Başkanı Clinton hiç çekinmeden halkın arasına girerken, şimdiki başkanın bu kadar korunması düşündürücü… Afganistan ve Irak müdahaleleri Başkan Bush’u bu duruma düşürdüğü söylenebilir…

Bizim dün yapacağımız Boğaz gezimiz de, bu tedbirlerden etkilendi.

*     *     *

Türk-alman Dayanışma  ve Eğitim Vakfı(TADEV)nın geçen dönem Başkan Yardımcılığını yapan arkadaşımız Yücel ve eşi her yıl olduğu gibi bizleri 26.Haziran Cumartesi günü saat 14.00’de tekneleriyle bir Boğaz gezisine davet ettiler.

Çarşamba günü gönderdikleri bir mail ile Cumartesi saat 18.0’de Boğaz’ın güvenlik nedeniyle deniz trafiğine kapatılacağını ve bu nedenle saat 11.00’de hareket edeceğimizi bildirdiler.

Dün Kalamış Marinası’nden (limanı) tekneyle hareket etmek üzere iken, Boğaz’ın trafiğe tamamen kapatıldığını öğrenince Boğaz yerine Marmara’ya açıldık.

Tekne gezimiz çok güzel eğlenceli geçti. Arkadaşlarımızın çoğu Marmara Denizi’nin kirliliğini bahane ederek denize girmezken eşim ve ben, arkadaşlarımızdan birinin oğlu Cem ile epeyce yüzdük. Yüzerken denizin renginin kahverengiye kaydığını ve kirlenmenin bir belirtisi olan denizaltlarının çok sayıda olduğunu da üzülerek gördük.

*     *     *

Bu sabah gazeteyi açtığımızda, “Boğaz’a SAT ablukası… Nato Zirvesi nedeniyle alınan olağanüstü güvenlik önlemleri uygulamaya girdi. İstanbul Boğazı’nda zodyak bodlarıyla ve elleri tetikte devriye gezen Sualtı Taarruz Komandoları da (SAT) kuş uçurtmadı. NATO savaş gemileri de İstanbul’a geldi. Önlemler zirve boyunca sürecek… “ve” NATO Zirvesi süresince Boğaz’da NATO Gücü’ne bağlı 5 Türk, Yunan, İspanyol, Bulgar ve Romen savaş gemisi NATO’nun gücünü göstermek ve Boğaz’daki güvenliği sağlamak için bulunacak.” başlıklarını okuyunca dün neden Boğaz’a çıkarılmadığımızı bir defa daha anladım.

*     *     *

Bu bağlamda NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) 1949’da ortak savunma amacıyla siyasi ve askeri alanlarda işbirliği yapmaya karar veren 12 Avrupa ve Kuzey Amerika ülkesi tarafından kurulmuştu. Türkiye ve Yunanistan 1952’de Federal Almanya 1955’te, Ispanya 1982’de, Polonya, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti 1999’da NATO’ya katıldılar. Yarın yeni yedi ülkenin katılımıyla 26 ülke NATO’nun bünyesinde toplanmış olacak.

Kim düşünürdü!.. Doğu Bloku yıkılacak ve 13 sene Varşova Paktı ülkeleri NATO üyesi olacak…

Yeni NATO’nun sınırları Rusya’ya dayandı…

Bugün evden çıkmayı canım istemedi. Zirve boyunca yasaklanan bölgeye gitmeyeceğim.

İstanbul