DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NÜN ARDINDAN

5 Haziran Dünya Çevre Günü ülkemizde ve dünyada çevre korumacılığının yaygınlaştırılması ve çevresel kalitenin iyileştirilmesi ve bilinçli bir katılımın sağlanması açısından bir dizi etkinlikle kutlanmaktadır.

Her 5 Haziran da olduğu gibi, bu günü ben de dolu dolu yaşadım.Yaşadıklarımı sizlerle paylaşmayı istiyorum.

*     *     *

Çevre ve Orman Beratı

5 Haziran günü, Ankara’da Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü’nün Konferans Salonu’nda tertiplediği törene katıldım.

Yapılan konuşmalardan sonra Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe tarafından, çevre konusunda yaptığım örnek çalışmalar ve ilmi katkılarımdan dolayı bana Bakanlıkca verilen “Çevre ve Orman Beratı”nı aldım.

Bu törene Ankara’da yaşayan kız kardeşim Leyla Yalçınduran’la birlikte katıldım. Yeğenim Benel Demirer’in iki kızı ile birlikte törene gelmesi beni sevindirdi.

İnsan yaşarken ödül alması ve yaptıkların taktir edildiğini görmesi, ayrıca mutluluğa vesile oldu.

*     *     *

Antalya İli Çevre Sorunları

Çevre Mühendisleri Odası Antalya İl Temsilciliği ile Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü ile birlikte Dünya Çevre Günü kutlamaları kapsamında dün Akdeniz Üniversitesi’nde tertiplenen panele konuşmacı olarak katıldım.

Antalya Valisi Alaattin Yüksel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in de birer konuşma yaptıkları bu panel de ben daha çok Antalya’nın turizmi ve bununla ilgili çevre sorunları üzerinde durdum. 2002 yılından beri yaz tatillerimi Konyaaltı civarındaki evimizde geçirdiğimden, Antalya’nın sorunlarını yakınen takip etme imkanına sahibim.

Dün akşamda, Antalya’dan yayın yapan ve kablolu TV’de takip edilebilen VZD televizyonundaki “Büyüteç” programında üç saate yakın Antalya’nın çevre sorunlarının tartışıldığı bir oturuma da katıldım.

Antalya’dan sizlere gurur duyarak bir haber vermek istiyorum. Akdeniz Üniversitesi’nin yeni rektör adaylarının belirlendiği seçimler halen Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı alan değerli hemşihrimiz Prof.Dr. Mustafa Akaydın kendisini takip eden adaylardan 100 oy fazla alarak birinci olmuş. Belirlenen üç aday arasında birinci olan hemşehrimizin YÖK ve Cumhurbaşkanınca Rektör olarak tayin edileceği kesin olarak tahmin edilmektedir.

*     *     *

Çevre Basın Ödülleri

  1. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı kapsamında verilen Çevre Basın Ödülleri’nin Jurisinde yıllardan beri görev yapmaktayım. Çevre konusunda daha çok ve içerikli haber yapılmasını teşvik için verilen bu ödüller, Gazete, Dergi ve Televizyon Haberleri olmak üzere üç kategoride düzenlenmiştir.

Bu dallarda yapılan 68 başvuruyu tek tek okudum ve CD’lerden izledim. Pazar günü son değerlendirmelerimi Antalya’da yaptım ve verdiğim puanları İstanbul’a faks ile gönderdim.

İstanbul’da bu akşam yapılacak ödül törenine ısrarla çağrılmama rağmen güzel Antalya’da bir kaç gün daha kalabilmek, yüzebilmek ve dinlenebilmek için katılamıyorum.

*     *     *

Yazıma son verirken sizlerin dikkatine çevre konusuna aşağıdaki satırlarımla çekmek istiyorum;

Çevreye zarar veren de, çevreyi koruyan ve geliştiren de insandır. O halde yaşam kalitemizi bozmadan alacağımız önlemlerle çevremizi koruyabilir, çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz.

Antalya