TÜLİNAY VE RAFET MERİÇ’İN MUTLULUKLARI

Değerli hemşehrilerimiz Tülinay ve Rafet Meriç’in sevgili kızları Hülya’nın düğün törenine de katılabilmek için hafta sonunu Almanya’da geçirmeden döndüm. O günden bugüne kadar yaşadıklarımı sizlere aktardım. Şimdi de sıra sosyal boyutlu ve Çorumluları ilgilendirecek konuları yazmaya geldi.

Hülya ile Tarık’ın 6 Aralık 2003 tarihinde gerçekleşen nişan törenlerinde bir konuşma yapmış ve gençlere mutluluklar dilemiştim. Bu güzel törenle ilgili olarak bu köşede sizlere bilgi vermiştim. Bugün de bu çiftin 22.5.2004 tarihinde İstanbul’da Intercontinental Ceylan Oteli’nde gerçekleşen düğünlerini anlatacağım.

Tülinay’ı ben mahalle komşumuz olduğu kadar, babamın dostu, rahmetli değerli işadamı Nuri Yavuzer’in kızı olarak tanıyorum. Rahmetli annesi Naciye Hanım da Sel Sokağı’nda oturan bir ailenin kızı olarak aynı mahalleli olan rahmetli annemin uzaktan akrabası ve yakinen tanıdığıydı.

Çorum’da edebiyat öğretmenliği yapan Tülinay ile resim öğretmenliği yapan Rafet, 1962 yılında evlenirler. İstanbul’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (bugünki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) Heykeltraşlık Bölümü’nü bitiren Rafet, bir müddet sonra Almanya’ya gider. Orada bulunduğu sürede, mağazalarda teşhir için kullanılan mankenleri imal eden bir tesiste 4,5 yıl çalışır. Dönüşte Tülinay ve Rafet çifti, Türkiye’de aynı konuda imalat yapmaya başlarlar. Bugün de kuruluşları, aynı konuda Türkiye’nin en önde gelen firmasıdır. Evliliklerinden bir oğulları (Hakan) ve bir kızları (Hülya) olur. Daha önce oğullarını Aylin ile evlendiren ve bir torun bekleyen Meriç çifti, akraba ve dostlarıyla birlikte kızlarının da mutluluğunu yaşamaktan dolayı pek sevinçli idiler.

Korkmaz Çelik Fabrikalarının sahibi Hakkı ve Emine Korkmaz’ın oğulları olan Tarık, ekonomi dalında yüksek tahsilini İngiltere’de yapmış.

Şu anda firmanın veliahtı olarak bilhassa dış ilişkilerle ilgilenmektedir. Hülya da ekonomi dalındaki yüksek tahsilini Boğaziçi Üniversitesi’nde bitirmiş ve Meriç Manken A.Ş.’de sorumluluk üstlenmiştir.

Düğüne tüm katılanları burada sizlere duyurmam mümkün değil. Çorum’la ilgili olanları burada ismen vermeyi istiyorum.

Aileden Tülay ve eşi Mustafa Gürler, kız kardeşi Günay ve eşi Alaattin Çağdaş ve erkek kardeşi Osman, yanında tüm yeğenleri, Dr. Jinekolog Arzu Çağdaş, Avukat Aslı Çağdaş, Nuri Yavuzer katıldılar. Aile dışından, kendisini Çorumlu kabul ettiğimiz Adnan Binyazar, ressam Veli Sapaz, Cenk Kalelioğlu, Nevin Sabuncu, Recep Özkayalar tanıdığım simalardı.

Düğün salonuna girmeden önce Sayın Binyazar ve Sapaz ile kokteylde sohbet etme imkanını buldum. Sayın Binyazar, vefat eden eşi Filiz’le ilgili kitabının yeni yayınlandığını bizlere bildirdi. Kendisinin kitaplarını okuyan eşim, bu eserini de ilgiyle okuyacağını belirtti. Sayın Sapaz ise üniversiteden emekli olmasına rağmen yaratmaya devam ettiğini ve sık sık sergiler açtığını anlattı.

Nikah şahitliklerini enişte Mustafa Gürler ile Sabri Avcı’nın yaptığı düğün, gece yarısına kadar neşe içinde sürdü. Balayı seyahatini Las Vegas, Karayip Adaları ve New York’a yapacak çifte mutluluklar dileyip Tülay ve Rafet kardeşlerimizi de tebrik ederek eşimde birlikte salondan ayrıldık.

Sizlere, İstanbul’daki Çorum’u tanıtmaya devam edeceğim.

İstanbul, 1 Haziran 2004