DEĞERLİ OKUYUCULARIMIN DİKKATİNE

Çorum’u çok seven bir Çorumlu olarak;

Çorum’un kültür ve eğitim hayatına önemli katkılar sağlayan ÇEKVA’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı dört yıllık bir hizmet döneminden sonra Ocak 2005’de bırakmadan önce Çorum için önemli bir sivil toplum kuruluşunun temsilcisi olarak,

İmar ve İskan Bakanlığım zamanında Çorum Belediyesi’ne tahsisini sağladığım “fidanlık” olarak bilinen alanda Çorum Ticaret ve Sanayi Odasınca yaptırılan binada “Sanayi Fuarı”nın açılışına önemli katkı sağlamış birisi olarak,

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1958-68 yılları arasında 10 yıl üyesi olmuş birisi olarak,

Geçen hafta 24. Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali’nin açılışına katılmak üzere, coşkuyla ve koşarak şehrimize gelmiştim.

Bu gibi organizasyonlarda aksamalar olabileceğini düşünerek, gelmeden önce CEKVA’nın İstanbul merkezinden, Müdürümüz, Valiliğe, Belediye’ye ve TSO’na faksla geleceğimi duyurmuş ve telefonla da yetkilileri bilgilendirmişti. Ayrıca Vakfımızın Çorum Şubesi yetkilisi de bu üç kuruluşu arayarak geleceğim konusunda ilgilileri tekrar bilgilendirmişti. TSO Meclis Başkanı Taner Sabuncu’nun haber alır almaz beni aramasını ve otelde misafir etme teklifini de yakın ilgi ve vefa örneği olarak değerlendirmiştim.

Cuma sabahı Çorum’a iner inmez Valimiz Sayın Erhan Tanju’yu ve Belediye Başkanımız Sayın Turan Atlamaz’ı telefonla aradım. Fuar ve Festival’in açılışına geleceğimi söyledim, hayırlı olması dileğinde bulundum ve kendilerini hemen ziyaret etmeyi istediğimi belirttim. Sayın Valimizle makamında görüştüm. Belediye Başkanımız bir toplantıya katılmak üzere Valiliğe gittiğinden Belediye Başkan Yardımcımızla görüştüm. Daha sonra Sanayi Fuarı’nın açılışı için yayınlanan broşürde belirtildiği gibi saat 13.30’dan biraz önce tören yerine gittim. Açılışın bir saat sonra olacağını öğrenince, hem standları gezdim, hem de hemşehrilerimle hasret gidermek ve sohbet etmek imkanını buldum. Bu arada yetkilileri “protokol sıraları”nda yerimin ayırılması konusunda bir defa daha ikaz ettim.

Ben sizlerin bir parçası olarak büyüdüm. Hamamımızda ve otelimizde çalışanlarla birlikte aynı kaptan güveç yedim. Hiçbir zaman ne oldum demedim, burnum büyümedi. Ancak bulunduğum her ortamda da taşıdığın unvanlara, aynı konumda olanların istediği gibi, dikkat edilmesini ve önem verilmesini bekledim ve sağladım.

Devlet protokol listesinde bakanlardan sonra eski bakanlar gelmektedir. Bunun açılışı organize eden yetkililerce bilinmesine rağmen protokol koltuklarına tek tek yazılan isimler arasında ismimin bulunmadığını görünce çok şaşırdım ve üzüldüm.

Aynı durum, plaket verilmek üzere davet edilen Çorum eski Belediye Başkanımız Sayın Prof.Dr. Arif Ersoy’un da başına geldi. Sayın Ersoy’un tören alanını terketmesini de, çok kırgın olmama rağmen engelledim. Daha sonra protokol koltukları dışında bir kenarda, bir yerde Prof.Dr. Arif Ersoy’la birlikte oturduk.

O arada çok üzüldüğünü bildiren ve çözüm bulmak için koşturan TSO Meclis Başkanı Taner Sabuncu’nun gayretleri de sonuçsuz kaldı. Herhangi bir olumsuzluğa sebep olmamak için töreni güneş altında izledim ve açılışa katılmadan tören alanını terk ettim. Daha önce söz verdiğim Dizayn-Ece Grup boru fabrikasının açılışı dışında katılmayı planladığım hiçbir programa da gitmedim. Ailemle birlikte çok güzel üç gün geçirerek İstanbul’a döndüm.

Açılış akşamında TSO tarafından verilen yemeğe katılmam için beni arayan Sayın Sabuncu dışında, aradan geçen 11 gün içinde, bu beni inciten dikkatsizlik ve yanlış tutum hakkında hiçbir yetkilinin beni aramaması, üzüntümü daha da artırdı.

Üzüntümün ana nedenlerinden birisi de, aşağıda anlatacağım hizmetlerimin unutulduğu hissine kapılmamdır.

* Almanya’ya hemşehrilerimin gelişine katkıda bulunarak Çorum lobisi oluşturmak ve Çorum’a bir sanayi tesisi kazandırmak yolunda başlayan çalışmalarım, 1976 yılında Çorum Meslek Yüksek Okulu’nun açılışını sağlamakla devam etmiş, Bakanlığım sırasında çorum merkezinde küçük Sanayi Sitesi’nin temelinin atılması, Çevreyolu’nun ve Hükümet ek binasının inşaatlarının başlatılması, Sel Sokağı’nın açılması, Gecekondu Önleme Bölgesi’ne inşaat izninin verilmesi, toplu konut inşaatlarının teşvik edilmesi, Emlak Kredi Bankası’nca konut yaptırılması ve burada tek tek saymayı istemediğim, fakat kesinlikle bir kitap içine zor sığacak, ilçeleri de kapsayan hizmetlerimle doruk noktasına ulaşmıştır.

Bakanlık dönemimden sonra da devlet nezdinde Çorum için birçok girişimlerimle desteğimin devam ettiğini gururla belirtmek isterim.

1995’de kurulmasığna katıldığım ÇEKVA’nın son dört yıldan beri Başkanlığımda gösterdiği faaliyet ve katkılarını, sizlere burada tekrar anlatmaya da gerek duymuyorum. Halkımız nezdinde son 40 yılda Çorum’a en çok katkı yapan 10 kişi kimdir diye sorulsa, bunlar arasında yer alacağıma inanıyorum.

1996 yılından beri sekiz yıldır Çorum Haber Gazetesi’nde “Arasıra” isimli köşemde, Çorum’la ilgili sorunlara ilişkin olarak görüşlerimi duyurmaya çalışıyorum. Ne yazık ki, hiçbir tepki almıyorum. Neredeyse yetkililerin bu yazıları okuduklarına da inanmıyorum. Bu ilgisizlik de beni ayrıca üzüyor.

Değerli okuyucularım, satırlarımı içimden geldiği gibi sizlere aktardım. Ne kadar üzgün olduğumu tahmin ediyorsunuzdur.

Bağlantımı canlı tutmak istediğim şehrimden sanki beni kopardılar gibi geliyor.

Şimdilik bu nedenle yazılarıma ara veriyor, tatile çıkıyorum. Dönüşte yazılarıma devam edip etmeyeceğime karar vereceğim.

Hoşçakalın !

İstanbul