TEKRAR MERHABA

Bugün, 13 Ağustos, 28. Yaz Olimpiyatı Atina’da başlıyor. Olimpiyat oyunları barış ve hoşgörü başta olmak üzere birçok ilkelere dayanmaktadır. Bu nedenle 202 dünya ülkesi bu akşam yapılacak muhteşem bir açılış töreniyle barış sembolü olan “Zeytin ağacı”nın etrafında 28. defa biraraya gelecekler.

İşte bende Olimpiyata hakim olan bu hisleri dikkate alarak ve aradan geçen tam bir ay içinde çok sayıda hemşehrimiz tarafından yazılı ve sözlü olarak ortaya konulan “yazılarıma devam etmem” yolundaki görüş ve isteklerine uyarak 13 Temmuz tarihinde “Değerli okuyularımın Dikkatine” başlıklı yazımla ara verdiğim yazılarıma Çorum’a ve toplumumuza hizmet edebilmek için devam etmeye karar verdim.

Çorum Hitit Fuar ve Festivali’nin açılışında yaşadığım üzüntümü ortaya koyan 13 Temmuz tarihli yazımla ilgili olarak yalnız Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Malatyalı’dan bir yazı aldım. Kendisi yazdığı bu mektupla çok üzüldüğünü ve yaşanan bu tatsız olayda bir kasıt olmadığını belirtmiş ve bu bilindiği sürece olaylara daha hoşgörü ile bakmanın mümkün olduğunu vurgulamıştır.

Sayın Malatyalı’nın mektubunda “Size ve eski Belediye Başkanımız Prof. Dr. Arif Ersoy’a yönelik protokol karmaşası tamamen bizim dışımızda ve bizden habersiz gelişmiştir. Öncelikle bu organizasyonun bizim olması nedeniyle protokolü biz organize etmeyi kararlaştırmış ve tüm konuklarımızın isimlerini mümkün olduğunca koltuklara yapıştırmaya çalışmıştık. Ancak iki bakanımızın birden açılışa gelecek olması nedeniyle, son anda vilayetin kendi hazırladığı protokol devreye sokulmuş ve karmaşa bu son dakika gelişmisiyle bizimde haberimiz olmadan yaşanmıştır”. cümleleri beni bu olaya hiçbir tepki vermeyen Vilayeti aramaya mecbur kılmıştır.

Sayın Valimiz Erhan Tanju ile yaptığım telefon görüşmesinde kendisinin, bu olaydan ve gelişmelerden hiç haberi olmadığını ve son yazımıda okumadığını çok çok üzülerek tespit ettim. Valimiz konuyu inceleyeceğini ve 13 Temmuz tarihli yazımı okuyarak beni arayacağını belirtti. Bir süre sonra yaptığımız görüşmede çok üzüldüğünü, Vilayet olarak bir sorumlulukları olmadığını Çorum Belediyesi ile Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın sorumlu olduklarını ve bütün faaliyetlerin onlarca yürütüldüğünü ifade ettiler. Ayrıca misafirlerin azami ihtimamı bekleyeceklerini ve bunun gösterilmesi gerektiğinide vurguladılar.

Bunun üzerine Belediye Başkanımız Turan Atlamaz’ı telefonla aradım onunda bu olaydan ve gelişmelerden hiç haberi olmadığını ve son yazımı da okumadığını çok çok üzülerek tespit ettim. Konuyu anlatınca kendilerinin bu açılışta bir sorumlulukları olmadığını Vilayet ile Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın sorumlu oldularını belirttiler.

Resmi makamlar sorumluluğu birbirine atarken, sağolsunlar aşağıda isimlerini verdiğim hemşehrilerim Çorum’da çıkan gazete köşelerinde, yaratılan protokol ayıbı ve benim 13 Temmuz tarihli , “DEĞERLİ OKUYUCULARIMIN DİKKATİNE ” yazımla ilgili olarak görüşlerini ortaya koydular, Sayın İsmet Çenesiz, Sayın Selahatin Aydemir, Sayın Ümit Uzel ve Sayın Turan Damar üzüntülerini belirttiler ve yazılarıma devam etmemi istediler. Kendilerine konuya gösterdikleri ilgi, duyarlılık, destek ve teşvik için teşekkür etmeyi istiyorum.

Sayın İsmet Çenesiz, Sayın Selahatin Aydemir, Sayın Ümit Uzel ve Sayın Turan Damar Ayrıca Çorum Haber gazetesi’nin Genel Müdürü Mehmet Yolyapar ve Haber Yönetmeni Tugay Afat da konuya hassiyetle yaklaşarak yazılar yazdılar ve üzüntülerini ortaya koydular. Kendilerine de teşekkür ediyorum.

Bundan sonraki yazımda bu arkadaşlarımın yazılarını değerlendireceğim ve sizlere arz edeceğim.

İstanbul