İSTANBUL’DAKİ ÇORUM

Değerli hemşehrimiz Feyzullah Kıyıklık, dördüncü dönem Bağcılar Belediye Başkanı olarak, 1992 yılında kaderine terk edilmiş, çamura batan insanların ancak çizmeyle geçebildikleri o günün beldesinden, bu günün problemleri önemli ölçüde halledilmiş bir belde yaratmış bulunmaktadır.

ÇEKVA Başkanı olarak kurucu üyemiz olan sayın Kıyıklık’tan aldığım; “Ağacı çok, yeşili bol, caddeleri temiz ve geniş, sosyal ve kültürel hizmete yönelik bayındırlık eserleriyle donatılmış Bağcılar’da bu eserlere bugün yenilerini katıyoruz. Buna şahit olmanız, yapılanları yerinde görmeniz ve yapılacaklara hız vermeniz için davet ediyor ve bize manevi destek olmanızı istiyoruz.” satırlarını içeren davete dün ben de katıldım.

*     *     *

Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte çok sayıda davetlinin katıldığı 41 tesisin açılış töreni, bu tesislerden birisi olan modern “SPOR KOMPLEKSİ”nde yapıldı.

Başbakan, elektronik tesisatçı, değerli baba dostum Ömer Altıkardeş’in oğlu hemşehrimiz Faruk Altıkardeş ve TGRT Ankara Temsilcisi hemşehrimiz Murat Odabaşı tarafından kurulan sistemden faydalanarak bakanlar, milletvekilleri ve diğer yetkililer tarafından 6 eserin yerinde yapılan açılışlarını bizlerle bulunduğu Spor Kompleksi’nden yönlendirdi. Bu şekilde “Kültür Merkezi”, “Engelliler Merkezi”, “Sağlık Merkezi”, “Mahalle Konağı”, “Dağyolu Parkı” ve “Üsküp İlkokulu ve Spor Tesisleri”nin açılışı yapıldı.

Daha sonra Bağcılar Belediyesi’nin büyük bir çoğunluğunu kendi imkanlarıyla yaptırdığı bu 41 tesisten “Spor Kompleksi”nin açılış törenine geçildi.

Sayın Kıyıklık, yaptığı konuşmada; “Çalıştık, ürettik insanlara bu hizmetleri verdik. Şikayet etmedik, şikayetleri giderdik. Yaptığımız her şey halkın bir ihtiyacını gideren ve onlara katkıda bulunan, yardım sağlayan tesislerdir.” dedi.

Sayın Başbakan, yaptığı açılış konuşmasında, “Sıçrama  noktasında olan Bağcılar Belediyesi, çağdaş belediyeciliğin uygulandığı örnek belediye olma yolunda zirve yapacaktır. Bağcılar, bu sıçramayı getiriyor. Bunlar güzel bir örnektir. Sayın Kıyıklık’ı başarılarından dolayı kutluyorum.

Cumhuriyetimizin kurucusu Kemal Atatürk’ün muassır medeniyete ulaşma emrini, çıkarmış olduğumuz Büyükşehir Kanunu ile sağlayacağız” dedi ve ülkede fakir fukara için yaptıklarını ve yapacaklarını anlattı.

*     *     *

Spor Kompleksi’nin açılışı Başbakan tarafından yapılırken, burayı dolduran halk, hayranlıkla havai fişek gösterisini seyretti. Açılış öncesinde sanatçı Metin Şentürk ve açılış sonrasında sanatçı Zara verdikleri konserlerle halkı coşturdular.

*     *     *

Bu açılışa katılan hemşehrilerimiz değerli Milletvekilimiz Agah Kafkas ve Hak-İş Genel Başkanı değerli hemşehrimiz Salim Uslu ile Başbakanın gelişi geciktiği için uzun bir süre sohbet etme fırsatı bulduk. Sohbet konumuzu tabii Çorum ve Çorum’un sorunları teşkil etti. Üçümüzün de Çorum’a hizmet aşkıyla dolu olduğumuzu hissettim.

Açılışta kurdela kesilirken, Seka Genel Müdürü olan hemşehrimiz Hamza Cantemir, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Başmüfettişi hemşehrimiz Yakup Keleş ve Sungurlu’dan bir Belediye Başkanımızla bir araya geldim. Eminim ki daha bir çok Çorumlu tanımadığım veya konuşamadığım orada bulunuyordu.

Değerli hemşehrimiz Feyzullah Kıyıklık, Bağcılar’da sergilediği örnek belediyecilik hizmetleriyle, Çorum’a gösterdiği yakın ilgi ile ve ÇEKVA’ya sağladığı büyük destekle biz hemşehrilerinin takdirini ve sevgisini kazanmaktadır.

Yazıma son verirken, göğsümüzü kabartan sayın Kıyıklık’ı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

41 tesis hakkında önemli bilgiler:

-Spor Kompleksi (Suni çim futbol sahası, 2600 kişilik tribün, basketbol sahası, voleybol sahası, tenis kortu, tartan atletizm pisti, 2 adet kafeterya.)

-Kültür Merkezi (7 katlı, 4.725 m2 kapalı alana sahip, aletli kondisyon salonu, basketbol ve voleybol salonu, 19.600 kitap kapasiteli kütüphane salonu, okuma bilgisayar, konferans salonu, tiyatro salonu, nikah salonu, 500 kişilik yemek salonu, 3 adet kafeterya.)

-Engelliler Merkezi (Hidroterapi havuzu, eğitim birimleri, fiziksel ve psikolojik tedavi birimleri, toplantı salonları, kütüphane, sosyal ve aile için hizmetler bölümü, çocuk oyun odaları, yemekhane)

-Mahalle Konakları (22 mahalleye 22 mahalle konağı yapıldı. Bu konaklarda mahalle muhtarlığı, kütüphane, sağlık ocağı, jimnastik salonu, kurs salonları mevcut.)

-Parklar (Bugüne kadar 101 park yanında 33 tane park hizmete açıldı. Böylece fert başına yeşil alan 2 m2’ye çıkarıldı.)

-Okul ve Camii Çevre Düzenlemeleri (Üsküp, Peyami Safa ve Yıldıztepe ilköğretim okullarının yapımı, Bağcılar’da tüm camilere hizmet verildi.)

İstanbul, 29 Ağustos 2004

NOT: Bu yazımın, belediye başkanlarımız ve belediye meclisi üyelerimiz tarafından okunmasını temenni ediyorum.