İSTANBUL’DAKİ ÇORUM NECDET UĞUR’U KAYBETTİK

Değerli hemşehrimiz İçişleri ve Milli Eğitim eski Bakanı Necdet Uğur’u bu hafta içinde 81 yaşında kalp yetmezliğinden İstanbul’da kaybettik.

*    *    *

Uzun yıllar kendisiyle kişisel tanışma imkanım olmadı. Kendisi ve değerli eşi Ferhunde Hanım’la İstanbul’da Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nda 90’lı yılların sonlarında verdiği “Türkiye’de Demokrasi ve Devlet” konulu konferansta biraraya geldim ve yakınen tanıma imkanı buldum. Her zaman toplumda bıraktığı izlenimi konferans sonunda ben de tespit ettim.

Oldukça vakur ve ağırbaşlı olan Necdet Bey’i Milliyet’teki köşesinde Hasan Cemal aşağıdaki satırlarıyla çok güzel tanımlıyor:

“Parlamentonun loş koridorlarında çaylak gibi bir muhabir olarak koşturmaya başladığım yıllarda, Necdet Uğur Bey’in yüzüne bakar, devlet gibi adam derdik.

Sonra yıllar geçti, asık yüzlü maskenin arkasındaki Necdet Uğur Bey’i tanımaya başladım.

Yumuşak, hoş bir insandı.

Sohbeti, tatlıydı…

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’ni bitiren Necdet Uğur, çeşitli yerlerde ve Sungurlu’da kaymakamlık yaptı. 27 Mayıs’tan sonra ilk önce İstanbul Emniyet Şube Müdürlüğü’ne getirilen değerli hemşehrimiz, 1962 yılında İstanbul Emniyet Müdürü oldu. 27 Mayıs’ı takiben yapılan seçimler sonucunda Ankara’daki yeni yönetim İstanbul Belediye Başkanlığı’na Necdet Uğur’u getirdi.

Bundan sonra kendisinin siyasi hayatı başladı. İki yıl CHP İstanbul İl Başkanlığı yaptı. 1969 seçimlerinde İstanbul Milletvekili seçildi. Grup Başkanvekili olarak İsmet İnönü ile yakın çalışma arkadaşı oldu. İsmet Paşa-Ecevit çatışmasında da İnönü’ye sadakatini sürdürdü.

Hasan Cemal aynı yazısında; “Devlet adamı deyince, Necdet Uğur Bey için İsmet İnönü’ydü bir numara olan. Türkiye’nin çok partili demokrasiyi İsmet Paşa’ya borçlu olduğunu düşünür, savunurdu.” şeklinde bu yakınlığa dikkat çekmektedir.

1977 yılında kurulan Ecevit Hükümeti’nde İçişleri Bakanlığı görevini üstlenen sayın Uğur, 1979’da Milli Eğitim Bakanı oldu.  Bu problemli dönemde görevini başarıyla ve titizlikle sürdürdü.

“12 Eylül 1980”de mecburen siyasetten uzak kalan Necdet Uğur, daha sonra CHP’yi yeni bir anlayışla toparlamaya çalıştı ise de istediği gelişmeleri sağlayamadı ve köşesine çekildi.

*    *    *

Köşesine çekildiği dönemde ÇEKVA’nın faaliyetlerine katılmaya başlayan değerli hemşehrimiz Necdet Uğur’un başarılı bir yönetici ve siyaset adamı olarak doğduğu Mecitözü’nün ve Çorum’un kalkınmasına ne gibi katkılar sağladığını bilemiyorum. O zamanlar İzmir’de yaşadığım için değerlendirebilecek konumda değilim.

*    *    *

Değerli hemşehrimiz Necdet Uğur Bey’e Allah’tan rahmet dilerken, saygıdeğer eşi Ferhunde Hanım’a ve oğlu Prof.Dr. Aydın Uğur’a şahsın ve tüm Çorumlular adına başsağlığı diliyorum.

İstanbul