ZOR YAZI

Başsağlığı

Ramazan’ın ilk günlerinde bu mübarek günle ilgili bir yazı yazmayı planlarken, Çorum’dan değerli kardeşim İsmet Çenesiz’in sevgili damadı Dr. Ruhi Sungur’un kaybının acı haberini aldım.

Böyle beklenmedik bir ölümün aileleri ne kadar sarsdığını ve neden ve niçin gibi düşüncelere ittiğini yakınen bilen ve yaşamış bir kimse olarak elime kalemimi alarak yazı yazmak içimden gelmedi.

Geriye kalanlar için ne kadar zor günler başlar…Şimdi İsmet kardeşimin evinde de çok zor günlerin yaşandığını düşünüyorum…İnanıyorum ki onlar da acılarını içlerine gömecekler ve yaşamın bitmeyen uğraşısı içinde koşturacaklar.Ben de İsmet Kardeşimin ,çok üzgün olduğuna inandığım mahdumelerinin ve tüm ailenin acılarını paylaşırken Dr. Ruhi Sungur’a da Allah’tan rahmet diliyorum.

Değerli okuyucularım, insanların iç dünyasında hangi fırtınaların estiğini ve bu fırtınaların yarattığı sıkıntı ve bunalımların insanları nerelere götürdüğünü bu acılı günde sizlerle tartışmayacağım. Ama konunun önemi açısından ileride geniş bir şekilde ele alacağım.

*    *    *

Ramazan ve hayır

Mübarek Ramazan ayını yarılamış bulunuyoruz.Bağımsızlığını yüzyıllardan beri koruyan ülkemizin camilerinin minarelerinden yayılan ezan sesi yanında ışıklandırılmış minareler arasındaki mahyalar üzerinde yer alan ” 12 ayın en mübareği Ramazan” ve ” Cumhuriyetimizin 81. yılı kutlu olsun” satırları bu ülkenin insanlarına büyük huzur ve mutluluk veriyor.

Ramazan ayı bilindiği gibi paylaşma ayıdır.Hepimizin darda ve zorda olanların yanında olmamız yüce Allahımızın emridir. Acaba kazandığımızın belirli bir kısmını fakir olanlara,eğitimini sürdüremeyenlere ve nice muhtaçlara ihtiyaçlarını karşılamak için veriyor muyuz? Hepimizin hayatı birgün son bulduğunda yaptığımız hayırların bize refakat edeceğini unutmamalıyız ve ona göre hareket etmeliyiz.

*    *    *

İftar yemekleri

Ramazan’da televizyon izleyerek evde yapılan iftar aileleri çok mutlu kılmaktadır. Son yıllarda artan bir şekilde verilen iftar yemek davetleri de yaşamımızda yer almaktadır. Sizlerin de ilgisini çekeceğini düşündüğüm katıldığım bazılarını kısa başlıklar halinde bilginize sunmayı istiyorum:

-Marmara Vakfı’nın ,her yıl verdiği ”dinler arası diyalog” iftar yemeği

-Bağcılar Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık’ın Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı(ÇEKVA)üye ve öğrencilerine verdiği iftar yemeği

-ÇEKVA’nın 7 Kasım 2004’de Kadıköy Suadiye Otel’in de verilecek iftar yemeği

*    *    *

Evet,İsmet kardeşim hayat devam ediyor. Sen bu akşam ne yapıyorsun bilmiyorum ? Ben buğün ailemle birlikte ilk önce Eyüp Sultana gidip Dr.Ruhi Sungur için de dua edeceğim. Akşam da Sultanahmet ‘te iftar edip, o yüce yapıda Allah’ın huzurunda eğileceğim.Senin ve tüm müminlerin Ramazan ayını kutlarım.

İstanbul