“TÜRKİYE’Yİ PARÇALAMAYA ÇALIŞACAKLAR!”

22 Kasım 2004 tarihli Milliyet gazetesinin “Sohbet Odası”nda Derya Sazak’ın bu haftaki konuğu emekli büyükelçi Tuncer Topur idi. Ürdün Büyükelçiliği yapan, Kıbrıs sorununu görevi nedeniyle yakınen inceleyen Topur, “Dünya ve Türkiye-AB Kıbrıs Üçgeni” kitabını yayınladıktan sonra “Dipsiz Kuyu: Ortadoğu ve Türkiye” başlıklı kitabı da bir müddet önce yayınlandı.

Sohbetin konusu Ortadoğu ve Türkiye idi. Tam bir sahifeyi kaplayan bu sohbette Topur’un bazı cümleleri beni çok etkiledi ve düşündürdü. Bu cümleleri kısaca sizlerin değerlendirmesine sunuyorum;

– ABD, Ortadoğu’da güvenliği sağlama iddiasında ama Kandil Dağı’nda Türkiye’yi tehdit eden 5 bin kişiye karşın teröre müdahale hakkı verilmiyor.

– ABD eğer Irak’a egemen olsaydı, ben inanıyorum ki kuzeydeki oluşumu devlet haline getirip, kol kanat gerip arkadan da Güneydoğu ve Doğu Anadolu’ya sarkacaktı.

– Musul-Kerkük’ü içen alan Kürt devleti kurulmaması hedef alınmış Cumhuriyet tarihince…

– Bu devleti bize bırakmayacaklar, parçalamaya çalışacaklar. Türkiye’nin buna bir çare bulması lazım.

– Olayları seyrediyoruz. Sanki üzerimize ölü toprağı serpilmiş.

Evet, değerli okuyucularım bu satırlar çok düşündürücü… Ülkemize hizmet etmiş bir Dışişleri mensubunun söylediklerini boş dinlememek lazım…

Hele benzeri satırları Ramazan Bayramını Ankara’dan birkaç gün uzaklaşarak İstanbul’da geçiren devletimize üst düzey görevlerde hizmet vermiş bulunan Danışma Meclisi üyesi bir arkadaşımdan geçen hafta duymuş olmam beni çok hem de çok etkiledi.

Arkadaşım kısaca “Bunlar bizi Avrupa Birliği’ne kolay kolay almayacaklar… Alsalar bile ilk önce Türkiye’yi bölecekler sonra da AB’ye Türkiye’nin Batısı’nı alacaklar” dedi. Bunu neye dayandırdığını sorduğumda “son sıralarda AB’den gelenlerin Türkiye’yi 7 bölgeye ayırsanız daha iyi olmaz mı? şeklinde sorular yönelttikleri ve bu soruların giderek arttığını üzülerek belirtti. Neredeyse ağlar vaziyette bunları bana anlattı.

1959’dan beri girmek için devlet olarak büyük mücadele verdiğimiz Türkiye’nin yüzde 70’inin bugün girmeyi istediği AB’nin bizden gizlediği hedefleri mi var? Kapalı kapılar arkasında gelecek de Türkiye’nin birliğini paramparça edecek gizlenen tavizler mi var? AB’ye giren hiçbir ülkenin bölünmediğini gören ve AB’ye girmek isteyen bunun böyle olmayacağını düşünüyorum ama yukarıda açıklanan düşünceler ve tespitler beni ister istemez şüphelendiriyor…

Acaba ABD’nin en büyük müttefiği İsrail’in Ortadoğu’da durumunu sağlamlaştırmak için öngördüğü planlarda bugüne kadar kendisinin en yakın müttefiği Türkiye’yi zayıflatmak planları mı var?

Siz ne diyorsunuz? Lütfen yetkililer emekli Büyükelçi Topur’un sohbet ifade ettiklerine açıklama getirsinler.

İstanbul