İSTANBUL’DAKİ ÇORUM ÇORUMLU BAKANLAR BULUŞTU

Mekteb-i Mülkiye’nin (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) 145. Kuruluş Yıldönümü Kutlama Gecesi 4.Aralık.2004 tarihinde Hotel Princess Maslak’da büyük bir katılım ve coşku ile yapıldı. Eşim de bu okuldan mezun olduğu için biz de bu Balo’ya katıldık.

Avrupa karşısında geri kaldığını hisseden Osmanlı Devleti 1859 yılında “Mekteb-i Mülkiye-i Şahane”yi kurdu. Buradaki şahane kelimesi bu okulun padişaha ait olduğunu göstermektedir. Daha sonra “Mekteb-i Tıbbıye-e Şahane” ve Mekteb-i Mühendishane-i Şahane” kurulmuştur.

Mülkiye olarak ülkemizde tanınan bu okul Türkiye tarihinde tanınan ve kamu idaresinde görev alan binlerce genci kaymakam, vali ve hariciyeci olmak üzere yetiştirmiştir.

*     *     *

Bu kutlama gecesinde rahmetli Vali ve Danışma Meclisi Başkan Yardımcısı Vefik Kitapçıgil adına her yıl verilen “Kamu Yönetim Ödülü” Kağızman Kaymakamı Aylin Kırcı Duman’a, Kağızman’da genç kızların ve kadınların eğitimine verdiği önem yanında Prof.Dr.Türkan Saylan’ın başkanlığını yaptığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile  işbirliği yaparak Kağızman Yatılı İlköğretim Bölge İlkokulu (YİBO)’nun Türkiye’nin en iyi YİBO’su haline getirmesi nedeniyle verildi.

Aylin Hanımı, Laçin Kaymakamlığı yaptığı dönemde sayın Valimiz Atıl Üzelgün’ün verdiği bir kokteylde Çorum’da tanımıştım. Bu nedenle değerli Kaymakamı şahsım ve Çorumlular adına kutladım.

Bu noktada Vefik Kitapçıgil Ödülü’nün geçen sene sayın Valimiz Atıl Üzelgün’e başarılı çalışmalarından dolayı verildiğini belirtmeyi de isterim.

Çorum’un eski valilerinden Rafet Üçelli de 50 yıllıklar arasında plaket aldı.

Kutlama gecesinde 1954 mezunlarına 50. Yıl Plaketlerinin sunulması esnasında kendisi de aynı yıl mezun olan Sungurlulu hemşehrimiz Kültür ve Turizm eski Bakanı İlhan Evliyaoğlu tüm arkadaşlarının temsilcisi olarak konuşma yaptı. Tören boyunca kürsüde kalarak arkadaşlarının okul dönemine ve daha sonraki yaşamlarına ait önemli hatıra ve kesitleri (anektot) çok etkili ve güzel bir şekilde anlattı.

Mülkiye’de 1948’de son müdürlük görevini yürüten, 1950’de Dekan olan 37 yıl parlamenterlik yapan eski Bakan Prof.Dr. Fethi Çelikbaş, Milli Eğitim eski Bakanı Prof.Dr. Safa Reisoğlu, Çorum eski Valisi Celalettin Tüfekçi ve ben deniz ülkemize çeşitli kademelerinde hizmet vermiş mezunlara bu törende plaket vermekten onur ve gurur duyduk.

Tören sonunda Mülkiye Marşı coşkuyla söylendi. “Ey Vatan Gözyaşların Dinsin Yetiştik Çünkü Biz” ara namesi ile birlikte salonu kaplayan ses tüm mezunların Türkiye’ye nasıl sahip çıktıklarının açık bir ifadesiydi.

Devletimize Bakan olarak hizmet veren Çorumlu İlhan Evliyaoğlu ve ben Mülkiyeliler gecesinde şehrimizle ilgili konularda epeyce sohbet ettik.

Bundan yaklaşık 20 yıl kadar önce Çorum gazetelerinde “Çorum’un Bakanı olmadı” diye bir ilan çıktığı zaman nasıl böyle yanıltıcı bir yola siyasi amaç için başvurulabilir diye düşünmüş ve üzülmüştüm.

1960’lı yıllarda Sungurlulu Hilmi İncesulu da Milli Eğitim Bakanı olarak ülkemize hizmet etmişti.

İnşallah ileride böyle yanlışlar tekrar yapılmaz.

İstanbul, 8 Aralık 2004