SITKI SEYDİM’İ KAYBETTİK

İstanbul’daku Çorumluların ve bilhassa Eczacılık yaptığı Ortaköy sakinlerinin çok sevdikleri “Sıtkı Beyi” geçirdiği bir kalp rahatsızlığı sonucunda 17 Ocak Pazartesi akşamı kaybettik. 19 Ocak Çarşamba, Arefe günü de toprağa verdik.

Cenaze namazının kılındığı Ortaköy Mecidiye Cami İmamı, caminin içinde kıldırdığı öğle namazından önce yaptığı konuşmada “Mükümmel edepli bir insan safımızdan eksildi” şeklinde giriş yaptı ve kendisinin 40 yıldır eczacı ve insan olarak Ortaköylülerce çok taktir edildiğini anlattı. Yaptığı duanın sonunda yerinin Cennet olmasını temenni etti.

İstanbul’un tanınmış liselerinden olan Karataş Lisesi’nde okuyan yiğenim Osman Samsunlu gibi bir çok Çorumlu çocuğa velilik yaptığı gibi Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’na (ÇEKVA) devamlı olarak destek olmuş ve yoksul öğrencilerin okuması içinde burs vermiştir.

*     *     *

1934 yılında Çorum’da tüccar Baki Seydim ve Ayşe Şahende’nin beş çocuğundan ikincisi olarak dünyaya gelen Sıtkı Seydim, 1945 yılında İlkokulu Çorum’da bitirmiş ve aynı yıl İstanbul’da Saint-Joseph isimli Fransızca eğitim veren Lisenin Orta kısmında tahsiline devam etmiştir. 1953 yılında bu okulu bitirerek girdiği İstanbul Üniversitesi’nde bir yıl tıp tahsilinden sonra Eczacılık Fakültesi’ne geçmiş ve 1960 yılında mezun olmuştur. Askerlik döneminden sonra İstanbul’un Ortaköy semtindeki Ortaköy Eczanesi’ni devir almış ve ağır hastalanan çok sevdiği ve kısa bir süre sonra vefat eden eşi Güzin’in yanında olabilmek ve ona şefkatini gösterebilmek için eczanesini yanında daha önceleri staj yapan bir genç eczacı hanımefendiye 1999 yılında devir etmiştir.

*     *     *

Eşinin kaybından çok etkilenen Sıtkı Seydim mutluluğu oğlu Sinan ve kızı Esra ile müşterek yaşamında bulmuş ve Müjgan-Abdullah Bilal, Nihal-Nejat Berkay, Sevil-Hüseyin Çetin, Aysel-Vehbi Cerit, Yücel-Selçuk Kuşcu, Nedret-Sabit Velidedeoğlu gibi daha bir çok dost aile ile birlikte kendisini hiçbir zaman yalnız hissetmemiştir.

*     *     *

1965 yılında kardeşi merhum Kadriye ile evlenince kayınbiraderim olan Sıtkı’yı 60’lı yıllarda Almanya’da öğrenci iken geldiğim Çorum’dan İstanbul’a otobüsle seyahat ederken koltuk komşum olarak ilk defa tanıdım. Benim üzerimde ilk anda yarattığı etki; kibar, tahsilli, insancıl, sevecen ve tam bir efendi insan şeklinde olmuştur.

Kendisini yakınen tanıdığım 40 yıla yakın bir sürede ise ilk intibam her zaman aynen kalmıştır. Ayrıca dünya malına tamah etmeyen (önem vermeyen) tutumunun İstanbul’da yanlarında kaldığı Hüsnü dayısından aldığı terbiye ve etkiden kaynaklandığı aile arasında söylenmektedir.

*     *     *

Ailenin bir ferdi olarak, cenaze namazına katılan, kabrine kadar gelen ve taziyelerini bildiren tüm akrabalara, yakınlara, arkadaşlarına ve dostlara bu acı günümüzde bizlere gösterdikleri yakınlıktan dolayı teşekkür etmeyi istiyorum.

Kendisinin sağlığına kavuşması için büyük uğraş veren Siyami Ersek Kalp Hastanesi Kandiyoloji Direktörü sayın doktor Tuna Tezel’e ve eşi hemşehrimiz Doktor Hikmet Tezel’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

*     *     *

Rahmetli kayınbiraderim, iyi insan, Sıtkı’ya Allah’tan rahmet dilerken geride kalan yavrularına, akrabalara ve dostlara başsağlığı diliyorum.

İstanbul