IRAK’TA TÜRKMENLER NEREDE?

Misak-i Milli hudutları içinde kalan fakat Lozan’da çeşitli oyunlarla yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne bırakılmayan Musul ve bölgesi orada yaşayan Türkmenler nedeniyle devletimizin ve halkımızın her zaman yakın ilgi odağı olmuştur.

Nüfuslarının 3 milyon civarında olduğu belirtilen Türkmenler, Irak’ta 30 Ocak’ta yapılan genel seçimlerin yeni açıklanan sonuçlarına göre Türkmen Cephesi, 93 bin oy alarak Meclis’e 3 milletvekili sokabilmişlerdir.

Şiilerin Birleşik Irak İttifakı’ndan 5 Şii Türkmen ve Kürtlerin İttifakı’ndan 4 Türkmen kökenli üyenin de  Meclis’e girmiş olması, bu topluluğun bir bütün olarak hareket edemediğinin açık bir göstergesidir. Toplam olarak 12 Türkmen kökenli milletvekilinin Meclis’te yer alması, Türkmenlerin toplam nüfusuyla hiç de orantılı değildir.

Şii Birleşik İttifak, yaklaşık 8 milyon 456 bin geçerli oyun 4 milyon 75 binini alarak meclise 140, Kürt partilerin oluşturduğu Kürdistan İttifakı, 2 milyon 175 binini alarak meclise 75 ve Başbakan İyad Allavi’nin liderliğindeki Irak listesi ise 1 milyon 168 bin oy alarak mevlise 40 milletvekili sokmuşlardır.

Bu seçim sonuçlarına göre nüfuslarının neredeyse Kürtlerle aynı seviyede olduğunu iddia ettiğimiz Türkmenlerin gelecekteki Irak siyasi yaşamındaki bir rolleri olamayacaktır.

İşte bu noktada ben soruyorum Irak’taki Türkmen’ler nerede?

Üzerinde hassasiyetle durduğumuz Kerkük kentinde ise Kürtlerin oluşturduğu Kerkük Kardeşliği listesi yerel parlamento seçimlerinde oyların yüzde 58,4’ünü alırken Türkmenler ise aynı bölgede oyların yüzde 16’sını almıştır.

Genel ve yerel seçimlerde alınan bu sonuçları Türkiye olarak Irak’ın bütünlüğünü koruma kanunlarına kilitlenen ve Kerkük’ün özel statüye sahip olması Irak politikamızı olumsuz etkileyecektir.

Bu seçim sonuçları, yüzde 98’inin bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını isteyen Kürtlerin hedeflerine doğru yürümede ellerini kuvvetlendirmiştir.

Nerede Türklerin birliği ve dayanışması? Nerede Türkmenler?

İstanbul