SALİH KARAHAN’IN ALACA’DAN İSTANBUL’A YOLCULUĞU VE YAŞAMI (2)

Alaca’da küçük bir ticari kuruluş sahibi olan Salih Karahan, İstanbul’a geldiği 1966 yılından bugüne kadar büyük başarılara imza atmış ve bugün Türkiye’de ve yurt dışında tanınan ve bünyesinde 1000 kişiyi istihdam eden ‘’KARAHAN GRUBU’’nu oluşturmuştur.

Karahan Grubu içinde yer alan firmalar şunlardır:

*Karahan Tekstil Dış Ticaret A.Ş (ihracat)

*Karahan  Tekstil Limited Şirketi ( İmalat)

*Fergana Tekstil Limited Şirketi (İmalat)

*Alacalı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş (inşaat)

*Lilies  Moda Mağazalar Zinciri (satış)

2002 yılına kadar İstanbul’un farklı bölgelerinde ve bilhassa Yeni Bosna’da faaliyet gösteren firmalarını hemşehrimiz İstanbul Mahmutbey semtinde inşa ettikleri ‘’KARAHAN PLAZA’’ da biraraya toplamıştır.

Toplam 18 katlı olan bu plazanın inşaat aşmasında iken Salih Bey’i şantiye de ziyaret etmiştim. Bana inşaatı tanıtan ve her bir köşesini tek tek gezdiren hemşehrimiz tam bir şantiye şefi gibi inşaatın gidişine hakimdi. Tüm imalatların en kaliteli  ve ekonomik şekilde yapılması için büyük uğraşı içinde idi.

Ticari faaliyetlerini olumsuz etkilememek için dokuz katının yapımını ileri de bir zamana bırakan hemşehrimiz bütün kuruluşları biraraya toplamaktan ne kadar gurur duyduğunu hayırlı olsun ziyaretine gittiğimde gözlerinden okumuş ve hissetmiştim.

Yavaş yavaş kendisini geriye çeken ve zamanın büyük bir kısmını kuruluşunun kurumsallaşmasına adayan hemşehrimiz işlerin yürütülmesini benim de çalışkanlığı ile dikkatimi çeken  büyük oğlu Zeki’ye bırakmıştır. Zeki, inşaat konusuna ağırlık verirken tekstil konusunda öncelikle ihracat işlerinin sorumluluğunu üstlenmiştir. Küçük oğlu Ali ise tekstil imalatının tüm sorumluluğunu üstlendiği gibi Lilies Moda Mağzaları fikrinin sahibi ve yürütücüsüdür. Büyük kızı Cemalifer ile evli olan damadı inşaat mühendisi Levent inşaat işlerinin tüm sorumluluğunu üstlenmiş olup çalışkanlığı ve başarısı ile dikkatimi çekmiştir. Küçük kızı Muzaffer ise kendi işini kurarak plastik imalatı yapan Nami Bey ile evlidir.

*    *    *

Karahan Tekstil

Karahan tekstil kumaş üretmekte ve bayan giyimi konfeksiyon imal etmektedir.Üretilen kumaşın boyası ve terbiyesi taşaron firmalara yaptırılmaktadır.

İmalatının yüzde sekseni yurt dışına ihraç edilmekte yüzde yirmisi ise yurt içinde satılmaktadır. 22 yılda 300 milyon dolarlık ihracat yapmıştır.

Karahan tekstil Lilies Mağazalarında satılacak moda bayan giyimini de üretmektedir.

*    *    *

Alacalı İnşaat

Kurulduğu 1987 yılından bu yana elde ettiği geniş bilgi ve finans birikimlerini,kullandığı yüksek teknoloji ve akademik araştırma – geliştirme programlarıyla destekleyen Alacalı inşaat, ülkemizin prefabrike yapı elemanları sektörünün en önde gelen kuruluşlarından biri olup kapladığı alan 2000-150000 m2 arasında değişen 480 yapı inşa etmiştir.

Türkiye’deki benzeri firmalardan farklı olabilmek için Japon Kurusawa firması ile  teknik işbirliği sözleşmesi imzalamış ve 300 yıl dayanımlı ve depreme dayanıklı ‘’Ala-Sawa’’ sisteminin her türlü bilgi ve kullanım(know-how) hakkını almıştır.

Ala- Sawa sistemi ile İzmit’te inşa edilen ve ödüllendirilen Türk Pirelli Lastikleri Teknik Hizmetler ve Servis Binası’nı inşaat aşamasında iken Alacalı inşaat’ın davetlisi olarak İstanbul Teknik Üniversitelilerin oluşturduğu bir heyetle birlikte gezmiştim. Bu sistem ard-germeli bir betonarme sistem olup sistemin depreme daha dayanıklı olmasını sağlamakta ve ayrıca mevcut binaların güçlendirilmesinde faydalı olmaktadır.

*    *    *

Lilies Moda Mağazaları

Dünyada bayanlar giderek artan bir şekilde marka ve modaya uygun üretimleri satın almak istemektedirler. Diğer tarafdan artan Çin ve Uzakdoğu ile rekabet edebilmek için tekstil firmalarının markalaşması ve modaya uygun üretim yapması gerekmektedir.

Bu gelişmeleri dikkate alan değerli hemşehrimiz oğullarından Ali’nin teşviki ile Türkçe de zambak anlamına gelen Lilies Moda Mağazalarını açmaya karar vermiş ve bu kararını uygulamaya koymuştur.

Bugün İstanbul’da Osmanbey ve Bağdat caddesinde ve Antalya’da Lilies mağazaları faaliyet halinde bulunmaktadır.Yeni mağazalar açılma aşamasındadır. Lilies imalatları İzmir,Trabzon,Adapazarı gibi kentlerimizde bayiler tarafından satılmaktadır.

Yurtdışında Milano da bulunan bürosu satış yapmamakta modanın kalbi İtalya’ dan model ve renk desteği sağlamaktadır.Moskova’da bulunan büro toptan satış yapmaktadır. Lilies’in Rusya ve Ukrayna’da çok sayıda bayiisi bulunmaktadır.

*    *    *

Uzayan kol bizden olsun diyerek girişimlerinden ve ortaya koyduklarından büyük gurur duyduğum hemşehrimizin konferansında söylediği önemli hususları yarın yazacağım son yazımda sizlerin değerlendirmesine sunacağım.

İstanbul