ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI VE PROF. McCARTHY’İN GÖRÜŞLERİ (III)

Prof McCarthy “Ermeni Soykırım” iddialarına destek veren bazı Türklerle de ilgili olarak da açıklamalarda bulundu.

Taner Akçam’a ağır eleştri

Amerika’da Minesota Üniversitesi’nde ders veren ve Ermeni tezlerini destekleyen Dr. Taner Akçam’ı  eleştiren McCarthy, Akçam’ın misyonerlerin yazdığı kitapları doğru kabul ettiği ve “Misyonerler yalan söylemez” dediği aktarılınca, “O hangi misyonerlerden bahsediyor bilemem ama benim tanıdıklarım sık sık söyler. Tabii doğru söyleyenleri de var içlerinde. Soykırımın Türkler’in tarihsel sürecine uygun olduğunu söylüyor, bu tarz yaklaşım kumdan yapılan bir eve benzer, dışarıdan bakılınca iyi görünür, ama sert bir rüzgarla yıkılır” dedi.

Taner Akçam’ın çalıştığı Minesota Üniversitesi’nde konuşma yapacaktım ama kimse gelmedi çünkü konuşma ilanlarımın hepsi yırtılmıştı…

Orhan Pamuk siyaset yapıyor

McCarthy, yazar Orhan Pamuk’un ‘1 milyon Ermeni öldürüldü’ sözlerini eleştirerek,, şöyle konuştu: ‘Benim bir tarihçi olarak şiirler, cerrahlık veya su tesisatçılığı hakkında konuşmam nasıl yanlışsa Orhan Pamuk’un da tarih hakkında konuşması yanlış. Üzerinde hiçbir şey bilmediği bir konuda konuşması çok yazık. Siyaset yapıyor. ‘Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum’ diyecek kadar alçakgönüllü olamadı. Belki de reklam yapmak istedi.’

Soykırım sözcünüz

iyi bir savaşcı olmalı

ABD’li tarih profesörü Justin McCarthy, Ermeni soykırımı iddialarına karşı yurtdışında Türkiye’yi çok iyi temsil edecek kişilere ihtiyaç duyulduğunu kaydederek, ‘Bu kişi, hem iyi bir diplomat, hem de iyi bir savaşcı ve entelektüel olmalıdır, iyi İngilizce bilmelidir’ dedi.

Bu üç yazımda sizlere sözde “Ermeni Soykırımı” konusunda yetkili bir bilim adamının görüşlerini aktardım. Önümüzdeki yıllarda başımızı çok ağrıtacak bu konuda hepimizin bilgi sahibi olarak her kademede mücadele etmemizin gerekeceğine inanıyorum.

İstanbul