GALLİPOLİ-GELİBOLU ÇANAKKALE GERÇEĞİ

Ulusların kendilerini tayin eden savaşları vardır. Çanakkale savaşı bunlardan birisidir. Bu savaş, bizim vatanımızı ve istiklalimizi savunduğumuz dünya tarihinde yerinin büyük olduğu bir savaştır.

İngiliz ve Fransızlar Çanakkale’yi geçerek İstanbul Boğazı’nı aşarak müttefikleri Rusya’ya Akdeniz yolunu açmak için Çanakkale Savaşını başlatmışlardı.

Bundan 90 yıl önce Çanakkale’de 250 bin şehit vermiştik. Düşmanın da bir o kadar kaybı vardı.

Mazarları belli bile olmayan bu 500 bin askerin yaşadıklarını ve duygularını anlatan insan hikayelerinin yer aldığı Hititler belgeselinin de yönetmeni Tolga Örnek’in son filmi “Gallipolu-Gelibolu” belgeselini Çanakkale Savaşı’nın yıldönemünde Cuma akşamı izledim.

Bu belgeseli aşağıda sizlere anlatmaya çalışacağım.

*     *     *

Dünya tarihine yön veren, uğrunda binlerce şehit verilen, Mustafa Kemal Atatürk’ü tarih sahnesine çıkaran, Avusturya ve Yeni Zelanda’nın ulus olmalarını sağlayan, Sovyet Devrimi’ne zemin hazırlayan Çanakkale Savaşı, bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış mektuplar, belgeler ve fotoğraflarla, savaşın 90. yılında tamamen objektif olarak ele alınıyor.

Bu film, sadece Türk askerlerinin değil, din, dil, ırk, uyruk gözetmeksizin siperdeki askerlerin yaşadıkları acıları ve duygularını anlatan insan hikayelerinden örülüyor. O hikayeler de filmde, 2 ingiliz, 3 Yeni Zelandalı, 3 Avusturyalı ve 2 Türk toplam 10 ana karakterin mektup ve günlükleriyle anlatılıyor.

Bu filmde savaşan insanların dramı savaşın ürkütücü yanları sahneye aktarılmış ve bir noktada savaşın acımasızlığı bütün çıplaklığı ile sergilenmiştir.

İngiltere, Almanya, Fransa, rusya, Avusturya, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Türkiye’de yetmişin üzerinde arşivden yararlanılmış ve Çanakkale uzmanı 16 uluslararası tarihçi ile işbirliği yapılmış.

Savaştan günümüze ulaşan 75 bin fotograf, sıkı bir elemeyle 250’ye inmiş ve belgesel de kullanılmış.

*     *     *

Milletimizin tarihinde önemli bir yeri olan “Çanakkale Zaferi”ni anlamak ve Tolga Örnek’in gözüyle izlemek istiyorsanız bu belgeseli muhakkak izleyiniz.

Bu belgesel film de sizleri tarih kitaplarında yer almayan hem acıklı hem de dokunaklı asker hikayeleri bekliyor.

İstanbul