DERENDELİLERİN İZİNDE !

Çorum’da geldikleri yörelerin isimlerini soyadı olarak almış bir çok aile vardır. Bunlar arasında Malatyalı, Bayburtlu, Samsunlu, Amasyalı, Erzurumlu şu anda hemen aklıma gelen örnekler.

Bir de geldikleri yörelerin isimlerini soyadı veya lakap olarak taşıyanlar bulunmaktadır. Bunlardan birisi de amcamın kızı Ülviye ablamın gelin olarak gittiği “Kıhtır” ailesidir. Bu ailenin kızı olan Kadriye abla ve gelinleri olan Gökeşme ailesinden Seyhan abla Çorum Kız Sanat Enstitüsü’nde Necla ablamın sınıf arkadaşlarıydılar.

Kadriye abladan bahsedilirken hep “Derendelilerin kızı Kadriye” diye söylenirdi. O zamanlar ben bunun ne ifade ettiğini bilmezdim. Şu anda sizler biliyor musunuz?

Almanya’dan dönüşümde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Fakültesi Dekanı olan Prof. Dr. Güngör Evren’in Malatya’nın Darende ilçesinden olduğunu ve Çorum’da bulunan akrabaları Yusuf ve Ethem Kıhtır’ların yanında kaldığını duyduğumda bizim “Derendeli”lerin “Darende” ilçesinden geldiklerini öğrenmiş oldum.

Bu Malatya ziyaretimde Çekül Vakfı Malatya Koordinatörü Bekir Sözen’le karşılaştım. Sözen soyadını duyunca şaşırdım ve kendisinin Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’le ilişkisini sordum. Akraba olduklarını söyleyince şaşırdım. Meğerse bizim Metin hocanın da baba tarafı Darendeli imiş. Annesi Sungurlulu olan ve Sungurlu’da doğan Metin Sözen’i biz her zaman Çorumlu olarak bağrımıza bastık ve basmaya devam edeceğiz.

Bekir Sözen’in verdiği bilgilere göre Malatya’nın en büyük ilçesi olan Darende 12. yüzyıl sonlarında Anadolu Selçuklularının eline geçti. Malatya – Kayseri karayolu üzerinde bulunan Darende tarihsel aypılar bakımından çok zengindir. Bunların bir kısmı günümüze kadar korunmuşsa da Dulkadiroğulları tarafından yaptırılan Darende Ulucamisi yıkık durumdadır. Bu günkü Darende kenti yakınındaki Şeyh Hamid-i Veli Külliyesi (Somuncu Baba) önemli tarihsel yapılardandır.

“Otuz Yapraklı Gül Şehri Darende” olarak da tanınan yörede görülebilecek bir çok yapı ve doğal güzellik bulunmaktadır. Sayın Metin hocanın, Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri olarak Malatya ve Darende’de eski dokunun ve eserlerin korunmasına yakın ilgi gösterdiğini de hissettim.

Bekir Sözen ile yaptığımız konuşmada Darende’de “Kıhtır” ailesinin ana köklerinin bulunduğunu ve şu anda Çorum Vali Yardımcısı olan sayın Şahin Bayhan’ın eşinin de Kıhtır ailesinin kızı olduğunu öğrendim. Ayrıca Çorum’da yaşayyan “Cerit” ailesinin de Darende kökenli olduklarını kendisi isimler vererek de açıkladı.

Yolunuz Darende’ye düşerse “Tiryandafil Oteli” Müdürü olan Bekir Sözen’in bir akraba olarak sizlere yakın ilgisini esirgemeyeceğinden eminim.

Malatya seyahatimde “Darendelili” diğer bir ifade ile “Darendeli” akrabalarımın izlerini takip etmeyi unutmadım.

Bu vesile ile tüm Darendeli ve Cerit ailelerini ayrıca aynı yöreden gelen hemşehrilerimi kalpten selamlıyorum.

İstanbul