İKİ CUMHURBAŞKANI ÇIKARAN ŞEHİR

Dünya Çevre Günü nedeniyle Malatya Belediyesi tarafından tertiplenen “Çevre Sorunları ve Türkiye” konulu panele katılmak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümünden iki öğretim üyesi arkadaşımla 5-7 Haziran tarihlerinde Malatya’ya gittim.

Bu yazımda çevre konusundaki konuşmamı değil, Malatya ve orada edindiğim izlenimlerimi sizlere aktaracağım.

Toplam nüfusu 850.000 civarında olan Malatya Merkezi’nin nüfusu göç alması sebebiyle 400.000’i aşmıştır. Oldukça sanayileşmiş bulunan Malatya’da birinci Organize Sanayi Bölgesi tamamen dolmuş, ikincisi ise dolmak üzeredir. Üçüncü sanayi bölgesi ise yapılmaktadır. İkinci Ordu’nun ve üniversitenin varlığı şehre ayrı bir canlılık kazandırmış ve büyükşehir havası vermektedir.

Çorum denince ilk akla gelen “leblebi” ise, Malatya denince de “kayısı” geliyor. Kayısı Malatya tarımının yüzde seksen girdisini sağlıyor. Bu sene kayısı rekoltesinin 150 bin ton olması bekleniyor. Bunun da büyük bir çoğunluğu ihraç ediliyor.

Son günümüzde bizi “Kayısı Pazarı” denilebilecek “Şire Çarşısı”na götürdüler. Burada kayısının çeşitli türlerini ve kayısıdan üretilen pestilden parfüme kadar çok sayıda ürünü bulmak mümkün . Kayısı ürünlerini bize tanıtan satıcının söyledikleri dikkate alınırsa kayısı her derde deva…

Gündüzbey kaynağından çıkan ve debisi saniyede 2000 litre olan su kendi cazibesi (yer çekimi) ile Malatya’ya geliyor. Bu su hiç bir işlem görmeden içme suyu olarak kullanıldığı gibi, sulamada ve bilhassa şehir içinde inşa edilen fıskiye, havuz ve kanalları besliyor. Şehrin önemli bir bölümünde su sesi duyuluyor.

Kayısı ağaçlarının yeşillendiği Malatya’yı Şeker Fabrikası, Sümerbank ve Ziraat Bahçesi daha yeşil bir hale getiriyor. Şehrin civarında su kaynakları etrafında yaratılan yeşillikler de halkın piknik yerleri olmuş… Umduğumdan daha yeşil bir Malatya buldum…

Malatyalılar, kendi şehirlerinin evladı olan İsmet İnönü ve Turgut Özal ile gurur duyuyorlar. Malatya’dan çıkan bu iki Cumhurbaşkanımızın isimleri burada açılan caddelere, bulvarlara ve yapılara verilmiş bulunuyor. İnşallah Çorum da bir gün Cumhurbaşkanı çıkarır.

Malatya Belediyesi’nin bir kuruluşu olan Esenlik şirketinin işlettiği lokantanın önünde bulunan kaidede Atatürk ile İsmet İnönü ve Turgut Özal birlikte yer alıyor.

Daha önceki Belediye Başkanı zamanında yaptırılmış bulunan 16 Türk büyüğünün heykelleri de bazı yerlerde olduğu gibi yıktırılmamış ve girişte muhteşem bir etki yaratıyor.

İstanbul, 10 Haziran 2005