ÇORUM İÇİN ANTALYA’DAN ÖRNEKLER: CANLANDIRAN HAMAM

Antalya’da günlerim dinlenerek geçiyor. Sabah ve öğleden sonra uzun bir süre denizde yüzüyoruz. Güneşin en tehlikeli olduğu saatlerde evimize dönüyoruz.

*   *   *

Yaz sıcağında (36-40 0C) insan fazla hareketli olamıyor. Bu nedenle Çekva Antalya temsilcileri ile de biraraya gelemedim. Sayın İsmet Tandoğan’ı telefonla aradım ve birlikte çalıştığımız dört yıl içinde gösterdikleri üstün gayretleri için kendisine ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ettim. Bu arada yeni başkan İbrahim Günal’ın Korkuteli’nde yazlığında olduğunu öğrendim. Yeni yöneticilere de başarılar diliyorum.

*   *   *

Bir önceki “Antalya Sahillerindeki Kavga” başlıklı yazımla ilgili olarak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in konu ile ilgili olarak görüşünü soran basın mensubuna, “Bu konuda benim hiç bir görüşüme yer verme lütfen. Benim problemim yok. Antalya’ya hizmete devam ediyoruz” dediği Hürriyet Akdeniz’de yer aldı.

Şimdi yazımın ana konusuna girmeyi istiyorum.

*   *   *

Hamam Bistro

Restaurant

Dün akşam, serinlikten istifade ederek Antalya Kaleiçi mevkiinde 1226 yılında Selçuklular tarafından Roma mimarisinden etkilenerek inşa edilen tarihi hamamı Vakıflar İdaresi’nden kiralayan Şehmuz Kökerer’le biraraya geldim. Yıllarca atıl durumda kalan hamam Türk ve İtalyan mimarlarının görev aldığı restorasyon 8 ayda tamamlanmış.

Kullanarak korumanın en güzel örneğini teşkil eden bu restorasyon hakkında değerlendirme yapabilmeniz için bir görünümü burada sunuyorum.

Sicilya’da tarihi mekanlar için geliştirilen bir sistemle havalandırılan Hamam Bistro, şarapevi restoran, cafe, bar ve pastahane olarak hizmet veriyor. 160 kişilik kapalı, 350 kişilik de açık alan kapasitesi bulunan hamamda kilima ve benzeri donanımlar külhana gizlenmiş vaziyette.

Tinercilerin barınma yeri haline gelen hamam restorasyondan sonra erkekler kısmını halı ve benzeri hediyelik eşya satan bir müesseseye Kökerer kardeşler tarafından kiralanmış olup kadınlar kısmı, çevresindeki alanla birlikte “Hamam Bistro Restaurant” olarak işletilmektedir.

Böyle bir hizmette bulundukları için katkıları olan tüm yetkililer yanında Kökerer kardeşleri kutluyorum.

*   *   *

Çorum Hamamları

Çorum’da mevcut dört tarihi hamamdan bugün yalnız bir tanesi (Paşa Hamamı) hizmet vermektedir. Bu hamam da dahil tümü bakımsız olup gelecek nesillere ulaşabileceği şüphelidir.

Nitekim Çavuş Hamamı hemen hemen yok olmuş, Güpür Hamamı çökmüş ve terkedilmiş vaziyettedir. Bakımsız kalmış Yeni Hamam (Ali Paşa Hamamı) ise şu anda kapalı bulunmakta olup yeni kurulan bir şirket tarafından restorasyon çalışmalarının başlatılması için adımlar atılmıştır.

Çorum’daki hamamlar, Antalya’da incelediğim hamam gibi, herhangi bir şekilde kullanarak korunmalıdır. Bu konunun gerçekleşmesi çoğunluğunu mirascıların teşkil ettiği mal sahiplerinin tutumuna bağlı olduğu kadar kamu görevlilerinin de tutumuna ve desteğine bağlıdır.

Antalya