KERKÜK’Ü KAPMAK !

Iraklılar, bugün Saddam Hüseyin’in devrilmesinden sonra oluşacak ilk 4 yıllık parlamentonun üyelerini belirlemek için sandık başına gidiyorlar.

Bu seçimlerde, oldukça dağınık bir vaziyette olan ve kendi aralarında birlik sağlayamayan Türkmenlerin parlamentoya yeteri kadar üye sokabileceklerini tahmin etmiyorum. Türkiye’nin desteklediği Irak Türkmen Cephesi Partisi  müstakil olarak seçimlere girerken birçok Türkmenin Şii, Sünni ve Kürt partilerin listelerinde yer aldığı görülmektedir.

Irak’ta aralarında Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Celal Talabani’nin başkanı olduğu Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) yer aldığı 9 partinin katılımıyla oluşturulan “Kürdistan İttifak Listesi”nin seçim programı, “Kuzey Irak’ta Kürtlerin coğrafi sınırlarının yeniden çizilmesini” öngörüyor.

Bu kapsamda Kerkük’ün bir Kürt kentine dönüştürülmesi öngörülüyor. Türkiye ise bu kentin bir Kürt kenti olmasına karşı bir tutumu sürdürüyor ve Kerkük’ün özel statüsünün korunmasını istiyor.

Basında yer alan haberlerde Kürtlerin, Kerkük’e yerleşme çalışmalarını hızlandırdığı Federal Kürdistan Bölgesine katma yönünde faaliyetlerini artırdığı, Kerkük’e birçok bölgeden gelen Kürt ailelere, şehrin Kürt yönetimince kolaylıklar sağlandığı, seçim kampanyasında ev yapımının desteklendiği anlaşılmaktadır.

Dışişleri Bakanımız Gül, İslam Konferansı Örgütü’nün (İKO) zirvesi sırasında 6 Aralık’ta Suudi Arabistan’da yaptığı açıklamada, “Kerküklü olmayan birçok insan oy listelerine yazılmıştır. Onların büyük kısmı bu listelerden silinecek. Bununla ilgili çalışmalar başlatıldı” demişti.

Birkaç gün önce yine basında Irak Yüksek Seçim Kurulu, Kürt grupların Kerkük’te sahte seçmen kaydı yaptırdığı iddiaları üzerinde 203 bin Kürt seçmenin kaydını sildi şeklinde bir haber yer aldı.

Bu ve benzeri tüm gelişmeler, Kürt partilerinin ne yapıp, yapıp Kerkük’ü bir Kürt kenti yapmak için her yola başvurduklarının çok açık bir göstergesidir. Onlar Kerkük’ü kapmak istiyorlar.

Bugün yapılan seçimlerin Irak’ın bütünlüğünü ve Kerkük’ün özel statüsünün korunmasını sağlayacak şekilde bir oy dağılımı ile neticelenmesini temenni ediyorum.

İstanbul