İspanya’nın en güzel şehri Barcelona (II)

Barcelona’daki ikinci günümüzde sabah erken kalktık ve kararlaştırdığımız otobüs turlarına başladık. İlk önce mavi hat ismi verilen kısmı gördük. Bize verilen broşüre bakarak verilen bilgileri dinledik. İki saat süren bu turdan sonra Katalonya Meydanı’nda kırmızı hat otobüsüne binmeden öğle yemeğimizi yedik ve biraz dinlendik. Bu iki hat üzerinde çok sayıda görülmeye değer yerler tanıtıldı. Bunlardan önemli olanları işaretledik ve üçüncü günümüzde oraları gezdik. Bunları sizlere aşağıda tanıtmayı istiyorum.

*       *       *

Tarihi Bölge (Barrio Gotico)

Gotik bölge olarak tanımlanan bu kısımda M.S. 4. yüzyıldan kalma Romalılara ait duvarları, 1298 yılında Romalılardan kalan kilise kalıntıları üzerine inşa edilmiş kiliseyi (Kathedral), İspanya’nın ve Avrupa’nın en eski Sinegog’unu ziyaret ettik.

Bu bölgede dar sokaklar ve eski taş yapılar aynen korunmuş. Üç saate yaklaşan bir yürüyüş esnasında burada bulunan tüm yapıları gördük ve inceledik. Barcelona’ya gelindiğinde muhakkak görülmeli.

Yeni Meydan’da (Placa Nova) bulunan eski orta çağ yapıları daha çok Katalonya Özerk Bölgesi Hükümeti’nin binaları olup, her biri birbirinden güzel korunmuş.

*       *       *

İspanya Meydanı (El Poble Espanol)

Bu meydan ve yakınındaki Montjuic Parkı, 1888 ve 1929’da Barcelona Dünya Fuarları’na (Expo) ve 1992’de Olimpiyat Oyunları’na ait çok sayıda muhteşem yapıları ihtiva etmektedir. İki büyük kule ve bir heykelin yer aldığı meydanın etrafında sütunlar üzerinde yükselen şahane bir mimari yapı bu bütünlüğü tamamlamaktadır. Meydanın arkasındaki parkın tepesinde yer alan saray görünümündeki bina Katalonya Milli Müzesi olarak olarak kullanılmaktadır. Müzenin içinde son bin yıla ait değerler bulunmaktadır.

İspanya Meydanı’ndaki Heykel

Katalonya Milli Müzesi

17. yüzyıldan kalan şehir duvarlarının etrafını sardığı parkın içinde Olimpiyatlar için yapılan tesisler ile meşhur Barcelona futbol takımının stadyumu ve tesisleri görülebilir. Ayrıca parkın bulunduğu tepeden liman ve şehir kuşbakışı izlenebilir.

*       *       *

Bitmeyen Kilise (Sagrada Familia)

Tarihi bölgenin (eski şehir) üst bölgesinde yer alan yeni modern şehir (El Ensache) mimar Cerda’nın planlarına göre inşa edilmiş olup, geniş bulvarlar ve bütün caddeler, doksan derece yapacak şekilde birleşmektedir. Bu bölgede Barcelona’da ismi en çok söylenen meşhur mimar Gaudi tarafından yapılmış binalar da dahil olmak üzere çok sayıda eski yapı bulunmaktadır.

Bu tarihi yapılardan birisi de şehrin simgesi Sagrada Familia Kilisesi’dir. Yapımına 1882 yılında mimar Villar tarafından başlanılmış ve bir yıl sonra mimar Gaudi tarafından devralınmıştır. Gaudi ömrünün büyük bir dönemini bu kilisenin bitirilmesine adamış olmasına rağmen, ancak kilisenin ön cephesini tamamlıyabilmiştir. Gotik tarzı inşa edilen kilise insanların mali destekleri ve giriş biletlerinden sağlanan gelire rağmen hala bitirilememiştir.

*       *       *

Francesc Macia-Diagonal Caddesi

Katalonya’nın eski başbakanlarından birisinin ismini taşıyan 14 km. uzunluğundaki Diagonal Caddesi, lüks mağazaların yer aldığı İstanbul’daki Bağdat Caddesi’ne benzemektedir. İsterseniz dünyaca tanınmış firmaların dükkanlarında alışveriş yapıp, bu caddeye yayılmış kahvelerde açık havada oturup, özellikle bir zamanlar İspanya’nın müstemlekesi olmuş çeşitli Güney Amerika ülkelerinden gelmiş sanatçıların çaldıkları müziği dinleyebilirsiniz. İsterseniz caddenin kenarında yer alan Parc Diagonal Mar (Diagoal Deniz Parkı – 14 hektar) gibi parkları gezip dinlenebilirsiniz.

Tarihi Bölge – Bisbe Caddesi

*       *       *

Parc de la Ciutadela

1888 Dünya Fuarı’nın içinde yapıldığı, çok sayıda güzel yapının, heykelin ve havuzun bulunduğu bu park, Barcelona’nın görülmeye değer bir yeridir. İçinde Katalonya Parlamento Binası, müzeler ve hayvanat bahçesi bulunmaktadır. Burada ayrıca, içinde yunusların bulunduğu bir akvaryum da yer almaktadır.

*       *       *

El Puerto (liman)

Burası Barcelona’nın görülmeye değer bir bölgesidir. Bu bölgede Dünya Ticaret Merkezi, Deniz Müzesi, Eğlence Merkezi Port Vell, olimpiyat binalarının ve evlerinin yer aldığı Port Olimpic, Barcelona Gazinosu ve daha bir çok önemli yapı yer almaktadır.

İsterseniz nüfusu 2 milyona yaklaşan Barcelona’nın liman bölgesindeki plajlarından denize girebilirsiniz. Şehrin mimarisi kadar mükemmel olan altyapısı sayesinde plajlar ve deniz tertemizdir.

*       *       *

Barcelona’da görülecek o kadar çok şey var ki…Üç günde hepsini görmek zor.

Bir sonraki yazımda, şehre damgasını vuran mimar Gaudi’nin Barcelona’sını sizlere tanıtacağım. İlginizi çekeceğini umuyorum.

Barcelona, 12 Ocak 2006