İLGİLENMEDİĞİMİZ KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI

Halkımızın, İtalya’nın Torino kentinde yapılan 2006 Kış Olimpiyat Oyunları’na yeteri kadar ilgi göstermediğinin bir göstergesi, basında ve televizyonlarda bu konunun az yer almasıydı.

Yazıma başlamadan önce masa üzerinde duran Çorum Haber gazetelerine baktığımda bu oyunla ilgili hiç bir haberin yer almadığını gördüm.

Futbol, güreş, halter, tekvando gibi spor türlerinin yer aldığı yaz olimpiyat oyunlarına büyük bir kafile ile katılan ülkemiz, bu Olimpiyat Oyunları’na 6 sporcu ve 12 kişilik idareciden oluşan bir ekiple iştirak etti. Bu sporculardan birisi buz pateni, diğerleri ise kayak sporu dalında yarıştılar.

*   *   *

Bilindiği gibi, kış olimpiyatları buz ve kar üzerinde yapılmaktadır. Bunlar arasında farklı dallarda paten, kayak, kızak yarışmaları yanında buz hokeyi sayılabilir.

Bu yazım için hazırlık yaptım ve bilgisayarımdan “Google” arama motorundan bilgi topladım. Bu Olimpiyat’a çok sayıda sporcu ile katılan ülkelerin büyük bir çoğunluğunu Avrupa ülkeleri ile Rusya, Kanada, Amerika, Avusturalya, Yeni Zelanda gibi ülkeler teşkil ediyor. Ayrıca Çin, Japonya ve Kore de katılım konusunda bu ülkelerden geri kalmadı. Madalyaların büyük bir çoğunluğunu Norveç, Avusturya, Almanya, Rusya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Amerika, Kore, Çin, Finlandiya, Japonya gibi ülkeler aldılar.

Kışı, karı görmeyen Kenya, Bermuda, Senegal ve Cezayir gibi ülkeler katıldılar ama bir başarı gösteremediler.

*   *   *

Türkiye’yi buz pateninde olimpiyatta ilk defa temsil eden sporcumuz ailesi ile birlikte Kanada’da aşayan Tuğba Karademir oldu. 34 sporcunun katıldığı kısa program sonundaki 22’ncilikle, ilk 24 sporcunun arasında yer alan 20 yaşındaki sporcumuz yarıştığı serbest programda genel klasmanda 21. sırayı aldı. Tuğba Karademir kısa bir süre önce yapılan Avrupa Şampiyonası’nda da 13. olarak dikkatleri üzerinde toplamıştı.

Tuğba Karademir

30 kilometre kayaklı koşuda yarışan diğer bayan sporcumuz Kelime Aydın 49. oldu. Erkek sporcularımız ise kayak yarışlarında 60. sıralardan sonra yer aldılar.

*   *   *

2006 Kış Olimpiyatları’nda başarılı olan ve çok sayıda madalya alan ülkelerin dünyanın en zengin ve gelişmiş ülkeleri olduğu görülmektedir. Kış olimpiyatlarında yer alan spor türlerinin gerçekleştirilebilmesi için buz ve kar pisti yanında çok sayıda salon ve tesis gereklidir.

Ülkemizde buz pateni yapan sporcu sayısı çok az olup bunun sebebi az sayıda buz pisti ihtiva eden salonumuz bulunmaktadır. Bunlardan ilkinin, Ankara’daki açılışına 1982 yılında ben de katılmıştım.

Kayak yapabilmek için ülkemizde oldukça çok sayıda kayak merkezi bulunmasına rağmen bu spor dalı halkın büyük çoğunluğu tarafından yapılmamakta ve daha ziyade maddi imkanları olanların kendilerini renkli basında gösterdikleri bir spor dalıdır.

*   *   *

Dünyada yaşayan altı milyar insandan sadece 800 milyonu zengin diye tanımlayabileceğimiz ülkelerde yaşıyor. Çoğu Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’da bulunan 18 zengin ülkede kişi başına düşen gayri safi milli hasıla 25.000 dolar ile 35.000 dolar arasındadır. 111 ülkede bu rakam 8.000 doların altındadır. Bir de bunun altında sefilleri oynayanlar var.

2006 Kış Olimpiyatı’nda başarılı olan ülkelerin büyük bir çoğunluğunun zengin ülkelerden olduğunu yukarıda belirtmiştim.

Ülkemizin ilk defa buz pateni dalında olimpiyata katılması kızlarının sportif geleceği için Kanada’ya göçen Karademir ailesinin 9 yıllık emeği ve özverisiyle mümkün oldu. Basında yer alan bilgilere göre bütün bunlar ailesinin desteği sayesinde sağlandı. Kızının yarışmalarda giydiği kıyafetleri de annesi dikmiş.

*   *   *

Anne Karademir’in, “Tuğba’nın geleceği için tek isteğimiz devletin veya bir sponsorun masrafları üstlenmesi” şeklindeki ricasını, devlet yetkilileri ve ülkeyi seven iş adaları yerine getirmelidirler.

Ben, ülkemizde ve Çorum’da daha nice Tuğba gibi cevher olduğuna inanıyorum. Bunların kendilerini gösterebilmeleri, tesislerin kurulması ve kendilerinin desteklenmesi ile mümkün olabilecektir.

1 Mart 2006