İSTANBUL’DA BAŞARILI İŞ KADINLARI ONUR GECESİ’NDE ÇORUM’U ESRA SAMSUNLU TEMSİL ETTİ

Dünya Gazetesi’nin beş yıldan beri kadın girişimcileri desteklemek amacıyla düzenlediği ve geleneksel hale gelen ”Yılın Başarılı İş Kadınları”ödül töreni dün akşam İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Bu törende ödül alanlara, yalnız tek bir refakatçi katılmasına müsaade edildiği için yeğenim Esra Samsunlu’ya ben refakat ettim.

Halit Kıvanç’ın sunuculuğunu yaptığı bu törene İstanbul Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı yanında çok sayıda güzide davetli katıldı.

Ödüller,”Başarılı Kadınlar Onur Ödülü”, ”En Başarılı Profesyonel Yönetici”, ”En Başarılı Kadın İşveren”, ”En Başarılı Kadın Girişimci”, ”Sektörlerin En Başarılı Kadınları”, ”Sektörlerin En Başarılı Kadınların”, ”İllerin Başarılı Kadınları” dallarında verildi.

Bu yazımda yapılan konuşmaları tek tek vermem mümkün değil. İsterseniz Dünya Gazetesi’nden takip edebilirsiniz.Kısaca özetlemek gerekirse: kadının bugün toplumda kazandığı yerin Cumhuriyetin kazanımları olduğu,ödül alanların Atatürk’ün ve Cumhuriyetin kızları olduğu,Türkiye’nin kurtuluşunun kadınların da erkekler kadar eğitim almalarıyla mümkün olabileceği belirtildi ve aydınlanma döneminin tezahürü olan Türk kadının başarısının bu törende de izlendiği vurgulandı ve en büyük girişimcinin Atatürk olduğu ifade edildi.

İllerin Başarılı Kadınlarının belirlenmesinde Jürinin, gazetenin yerel temsilcileri kanalıyla iletilen bilgileri ve diğer hususları dikkate alarak yaptığı değerlendirmede Ağabeyim Cavit Samsunlu’nun torunu, yeğenim Rıdvan Samsunlu’nun kızı ziraat mühendisi Esra Samsunlu Çorum ilinin en başarılı kadını seçilmiş.Sizinle birlikte kızımızı ve tüm aileyi tebrik ediyorum.Kendisine mesleğinde,işinde ,Çorum’a ve Türkiye’ye hizmette başarılar diliyorum.

Konuşmalarda belirtildiği gibi en başarılı kadınları ödüllendirildiği bir ortamda halen 6 milyon kadının okuma yazma bilmediğini ve 1 milyon kızımızın da okula gidemediğini unutmamalıyız.

Ödül alan iller arasında komşu illerimizden Sinop, Yozgat ve Çankırı’dan başarılı kadın bulunmuyordu. Herhalde bu illerde kadının iş haytındaki konumu Çorum’dakilerle mukayese edilecek seviyede değildi.

Kadının haklarını verilmediği, okula gönderilmediği ve doğum makinesi olarak görüldüğü Doğu ve Güney Doğu illerimizden yalnız Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Malatya ve Şanlı Urfa illerinden başarılı iş kadınları vardı.

Bu yazımda ailemin bir ferdini değerlendirdiğim için sizlerden anlayış rica ediyorum. Aileden birisi başarılı olduğunda onu da teşvik etmek gerekir diyedüşünüyorum.

İstanbul,26 Nisan 2006