19 MAYIS VE PONTUS

Ülkemiz, 1. Cihan Harbi sonunda paylaşan ve işgal eden devletlere karşı şanlı mücadelemiz 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlatılmıştır. Bu tarih, biz Türkler için unutulmaz bir zafer hareketinin başlangıç günü olmuştur. Her 19 Mayas Bayramı’nda o günü, başlatılan mücadeleyi ve bu hareketin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ü milletce minnet ve gururla anıyoruz.

*     *     *

Bizler, 19 Mayıs’ı sevinçle kutlarken, 1. Cihan Harbi sonunda İzmir’i ve Batı Anadolu’yu işgal eden ve bununla yetinmeyip tarihte bir zamanlar var olan Pontus devletinin yeniden kurulması için Karadeniz civarında yaşayan Rumları yeni bir devlet kurmak için kışkırtan Yunanistan, işgal ettiği yerlerde sebepsiz yere öldürdüğü insanlarımızın, yaktığı ve yok ettiği varlıklarımızın hesabını vermesi gerekirken, utanmadan 19 Mayıs’ı “Pontus Soykırımı” anma günü olarak ilan ediyor ve bu iddialarının uluslararası toplum tarafından tanınması için devlet düzeyinde kampanya başlatmış bulunuyor.

*     *     *

Tüm politikasını Türkiye’ye karşı düşmanlık üzerine inşa etmiş bulunan Andreas Papandreu’nun başbakanlığı döneminde 1994 yılında “Pontus Soykırımı Yasası” Yunanistan’da çıkarıldı. Bugünlerde Selanik kentinde ikincisi açılan “Pontus Soykırım Anıtı” etrafında toplanan Pontus kökenli olduğunu iddia eden 3 bin kişi düzenledikleri gösteriyle soykırım iddialarını andılar. Bu törende Yunan siyasieri tam kadro hazır bulundular.

*     *     *

Ermeni iddialarının dostumuz bildiğimiz ülkeler de dahil, birçok ülkede destek bulmasından cesaret aldığını tahmin ettiğim Yunanistan, Türkiye’yi Pontus soykırımı yapmakla suçlayan tezin uluslararası planda kabul görmesini amaçlayan bir kampanya başlattı.

Yunan tezi 1919-1922 yılları arasında Doğu Karadeniz’deki Osmanlı topraklarında yaşayan 300 bin Rum’un Türkler tarafından öldürüldüğü iddiasına dayanıyor.

*     *     *

El insaf! Gel sen ülkeyi işgal et, Karadeniz’de yaşayan Rumları kışkırt, ondan sonra soykırımla itha et! Bu komşuluğa sığar mı?

Türkiye’yi AB’de görmek istediğini her fırsatta açıklayan Yunanistan Cumhurbaşkanı, başbakanı, dış işleri bakanı ve ana muhalefet liderinin bu konuda yaptığı açıklamalarına ne demeli!

Onlar, Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gün olan 19 Mayıs’ın uluslararası kamu oyu tarafından “Pontus Soykırımını anma günü” olarak kabul edilmesi yönünde çağrı yapıyorlar.

*     *     *

Ey Türk Milleti, ülkeni koruman ve birarada tutman suç görülüyor!..

Ülkene sahip çık! Tarihine sahip çık!

İstanbul, 20.Mayıs.2006