HAİN SALDIRI

Ülkelerin idaresinde yasama, yargı ve yürütme organları etkin olup, önemli görevler üstlenmişlerdir. Bu kuruluşlar arasındaki ahenk o ülke insanlarının ve ülkelerin mutluluğuna, kalkınmasına ve geleceğe ümitle bakmasına önemli katkı sağlar.

Ne yazık ki, ülkemizde uzun bir zamandan beri yargı kararları, demokrasinin sağladığı hoşgörü içinde değerlendirilmediği gibi, yargı organları hak etmedikleri yıkıcı tenkitlere uğramaktadır.

Bunun neticesinde, 130 yıllık tarihinde ilk defa Danışta, hem de hukukçu olan gözü dönmüş bir kimse tarafından hain bir saldırıya uğruyor.

Bu saldırı sıradan bir adli olay olarak yorumlanamaz ve yorumlanmamalıdır. Bana göre, Türkiye’nin teme taşlarını yerinden oynatmayı ve ülkemizi demokratik yaşamından uzaklaştırmayı hedefleyen bir saldırıdır.

Bu ve buna benzer eylemlerin cesaretlendirilmemesi ve bir daha olmaması için hepimizin birbirimize kenetlenmemiz ve böyle aşırı uçlarda yer alan insanların etkinliğini yok etmemiz gerekmektedir.

Bizi birbirimize kenetleyecek yasama, yargı ve yürütme organlarıdır. Onların görevi Türkiye’nin demokratik, laik ve sosyal devlet olması yönünde birlikte çalışmalarıdır. Her biri bir tarafa çekerse 1000 yıllık bağımsız Türk Devleti çöker, parçalanır ve bağımsızlığını yitirir.

Bu nedenle bu saldırı ve benzerleri asla amacına ulaşmamalıdır. Gün birlik ve beraberlik günüdür.

Bu hain saldırı sonucunda yaşamını yitiren Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’e tanrıdan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı dilerken, yaralanan üyelerin de bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyorum.

İstanbul, 18.Mayıs.2006