ÇOCUKLAR GİBİ ŞENDİK!

Cumartesi günü Türkiye’nin her tarafından gelen ve Çorum’da yaşayan Çorum Lisesi ve Çorum Atatürk Lisesi mezunları olarak hepimiz” Mezunlar Günü”nde çok mutlu bir gün geçirdik. İnanın hepimiz çocuklar gibi şendik.

Okulumuzun 60’ncı yılını çoşku ile kutladık. Okul Müdürü Ahmet Güngör ve arkadaşları bu kutlamanın başarılı olması için büyük gayret göstermişler. Lisemiz öğrencileri de tüm gençlik heyecanı ile bu kutlamanın en güzel bir şekilde gerçekleşmesi için gayret gösterdiler. Emeği geçen herkese ve bu güne katkı sağlayan tüm sponsorlara(maddi destek verenler) şahsım ve tüm mezunlar adına bir defa daha teşekkür ediyorum.

Cumartesi günü saat 11’de mezunlar okulumuzun bahçesinde buluştuk. İğne atsanız yere düşmezdi… Okulumuzun bahçesinde mezuniyet yıllarına göre kurulmuş çadırlarda sınıf arkadaşları ile buluştular. Yıllardan beri birbirini görmeyen arkadaşların kucaklaşmalarını görseydiniz! Aradan geçen nice yıllara rağmen gençlik günlerinin hatıraları ile başbaşa idiler.O zamanın, öğretmenlerinin isimleri anıldı ve onlara ait anılar anlatıldı. Katılamayan arkadaşları anarak özlemlerini giderdiler…

Okul Müdürü Ahmet Güngör yaptığı açış konuşmasında , lisemizin kurulduğu 1946 yılından bugüne kadarki gelişimi hakkında bizlere bilgi verdi. Bu konuşmasını yaparken okulumuzun ilk mezunlarından (1949 yılı) Erdal Eralp,Mehmet Yemenici’nin de içlerinde bulunduğu beş ağabeyimiz kendisinin yanında yer aldılar. Bizleri o günlere götüren konuşmalar yaptılar. Çok sayıda konuşmacı arasında ben de yer aldım.

2001 yılında yapılan ”I. Mezunlar Günü”nde lisemizin açılması için arkadaşları ile büyük gayret gösteren merhum Noter İhsan Sabuncu’ya teşekkür plaketi verilmişti. Bu plaketi oğlu İnş. Yük. Müh Sungur Sabuncu almıştı.Bu törende ise okulumuza yurt binası ve tiyatro salonu yapılmasını sağlayan benim de hocam olan hemşehrimiz Halit Bayrak’a teşekkür plaketi verildi. Kendisinin sağlık nedeniyle katılamadığı bu törende plaketi sınıf arkadaşım olan kardeşi Tuncay Bayrak ve kızı aldılar.

Törende çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu orkestra tarafından bizlere müzik ziyafeti verildi. Esas ziyafet ise hazırlanan ve hepimizin sıraya girerek aldığımız dönerli pilav ve Çorum helvası ile bizlere sunuldu.Yemeğimi ben uzun zamandan beri göremediğim sınıf arkadaşım Mustafa Meroğlu’nun bulunduğu köşeye giderek yedim.

Bu buluşmada karşılaştığım,kucaklaştığım ve konuştuğum arkadaşları burada tek tek saymam mümkün olmayacak… Ama öncelikle sınıf arkadaşlarım başta olmak üzere bazı isimleri vermek istiyorum. Kadri Şengül, Adnan Erkan, Şükrü Sinan, Orhan Cerit, Beyhan Katipoğlu, Güneş Atalay, Turgut Veldet, İsmail Taşcı, Zuhal Çırak (Çekva İstanbul Md.), H.İbrahim Samgar (Çekva İzmir Şubesi Başkanı) Mehmet Özata (Çekva İstanbul üyesi)ve daha nice arkadaş…

1946 yılından1984 yılına kadar Çorum Lisesi adını taşıyan ve o tarihten sonra ise adı Çorum Atatürk Lisesi olarak sürdüren okulumuz mezunları ile gurur duymaktadır.Okulumuz mezunları ülkemizin kalkınmasına büyük katkılar sağlamışlardır.Tüm mezunlarımız adına bizleri yetiştiren hocalarımıza ve idarecilerimize tüm mezunlar adına bu vesile ile teşekkür ediyorum.

Töreni takiben arkadaşlarımızın bir kısmı uzun süreden beri görmediği okulunu gezdi,eski sıralarındaoturdu.Kurulan hediyelik kısmından bizlere okulumuzu hatırlatacak hediyeler aldık. Ben de bir şapka,iki bardak ve bir tükenmez kalem aldım ve konulan kutuya okula katkı sağlamak içinde zarf için de para attım.

Konuşmamda belirttiğim gibi mezun olduğumuz okulumuzun gelişmesi için biz mezunların okula devamlı olarak destek sağlamamız gerektiğine inanıyorum. Bunun için de bizlerin bir araya gelerek ”Çorum Atatürk Lisesi’ni Destekleme Derneği” kurmamız gereklidir. Bu görev Çorum’da yaşayan mezunlara düşmektedir. Bizler de öncelikle bu derneğin şubelerini İstanbul, Ankara ve İzmir’de kurarız.

Yazıma son verirken bizleri biraraya getiren,güzel bir mezuniyet günü yaşatan sayın Ahmet Güngör’ün şahsında tüm emeği geçenlere bir defa daha teşekkür ediyor,tüm mezunları en iyi dileklerimle kutluyorum. Gelecek defa buluşmak arzusu ile…

İstanbul,12 Haziran 2006