DENİZE GİREMEYEN ÇORUMLU GENÇLER!

Yüzme bilmemenin getirdiği zorluklar ve Çorum Kapalı Yüzme Havuzu hakkında köşemde çok sayıda yazı yazdım.O zamanki milletvekillerimiz dahil tüm yetkililerden sorunun çözümü için destek istedim.Ama ne yazık ki bir netice alamadım.Yılmadan bu konuyu işlemeye devam edeceğim.

Bilmiyorsanız bir defa daha benim 25 yaşıma kadar yüzme bilmediğimi ve bunun benim üzerimde yarattığı olumsuz etkiyi anlatabilirim.Gençlik dönemimizde

Çorum’da böyle bir imkan olmadığı ve ailem de Çatalhavuza göndermediği için yüzme öğrenemedim.Kısa süreli gittiğimiz Beke,Havza ve Hamamözü kaplıcalarında da şimdiki gibi şişmeli plastik araçlar olmadığı için belime kabak bağlıyarak su üzerinde kalmaya çalıştım.Ne zaman ki Almanya’da yüksek tahsil yaptığım Hannover kentinde bulunan spor kulüblerine üye olan dalgıç arkadaşım rahmetli Çeler bu durumumu öğrendiğinde bana yardımcı oldu. Onun yüzme kulübünde kendisinin itici gücü sayesinde üç ayda yüzme ve dalmayı öğrendim.Ayrıca insan kurtarma (lebensrettung) sertifikası da aldım.

İşte o zamandan beri bir yerde yüzme bilmiyenleri gördüğümde onlara yardımcı olarak yüzmeyi öğretirim.Yazlığımın bulunduğu sitede bugüne kadar çok sayıda insana ve bilhassa gençlere yüzmeyi öğrettim.

Ağustos ayında,  eşi  ve çocukları ile kardeşinin sitemizdeki evine tatile gelen yiğenim dışındakiler yüzmeyi bilmedikleri ve bilhassa denizimizin girişinin kayalık ve derin olması nedeniyle daha önce tatil geçirdikleri güzel bir kumlu  plaja sahip Fethiye’ye gitmelerine zorla mani oldum. Büyük uğraşılarla kendilerini denize ve havuza sokabildim. 10 günlük bu tatilde çocuklardan birisine yüzmeyi öğretmenin mutluluğunu  da tattım.

Şimdi yetkililere soruyorum;Çorumlularım yüzme konusundaki kara bahtı ne zaman yenilecek?

Çorum’da 1993 yılında inşaatına başlanan Kapalı Yüzme Havuzu halen bitirilemedi.Sayın milletvekilleri,yetkililer ve sorumluluk hisseden Çorumlular, hepimiz bu durumdan üzüntü duymalıyız.İnsanların birkaç gün içinde uzaya gidip geldiği bir ortamda 13 yılda bu havuzun bitirilemeyişi utanç vericidir.

Projede hata varmış. Sorumluları bulmak benim görevim değil.Sorumlular hakkında ne yapılacağına yetkiler karar versin.Çorum’u seven bir yazar ve Çorum’a hizmet veren bir sivil toplum kuruluşunun onursal başkanı olarak,bu havuzun bir an önce bitirilmesini ve Çorumlulara hizmet vermesini istiyorum.Bu konuda üzerime bir görev düşerse memnuniyetle yaparım.

Havuz işletmeye alındığı taktirde Çorumlular, gençlerin kolaylıkla yüzmeyi öğrenecekleri yüzme kulüpleri kurarak yüzücüler yetiştirecek ve bir zamanlar benim gibi yüzme bilmeyenler de yüzmeyi şehrimizde öğrenme fırsatını elde edeceklerdir.

Haydi Kapalı Yüzme Havuzu’nu hep birlikte ayağa kaldıralım!

İstanbul,28 Ağustos 2006