TARİHİ MEKANLARDAKİ SUNUMLAR

İnsanların izlemekten büyük haz aldığı sunumlar konser, opera, bale, ve eğer tarihi mekanda gerçekleşiyorsa daha unutulmaz oluyor.

Bilmiyorum, sizlerin böyle bir fırsatınız oldu mu? Olmadı ise, Hititlere ait ören yerlerinde gerçekleştirilen bu sunumları mutlaka izleyiniz. Hatta beni de davet ederseniz birlikte izleriz. O zaman ben de aşağıda kısaca bahsedeceğim mekanlarda izlediğim sunumlarla mukayese etme imkanını bulacağım.

*     *     *

Hitit surları önündeki sunum

Cumhuriyet Gazetesi’nde okuduğum “Hitit surları yeniden ayakta…” haberi beni çok etkiledi. Eminim ki sizler mahalli gazetelerimizden daha kapsamlı olarak bilgi edinmişsinizdir. Bu haberi birlikte okuyalım:

“Çorum’un Boğazkale ilçesi Hattuşa Ören Yeri’nde, Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından JTI firmasının sponsorluğunda aslına uygun olarak yapılan Hitit surları turizme açıldı.

Kazı ekibi başkan yardımcısı Dr. Ayşe Seher, çalışmaların 2005 yılı sonunda tamamlandığını ve 3 bin tondan fazla kerpiç, saman ve su kullanıldığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un da katıldığı açılışın ardından Cellisma grubu bi konser verdi. Tarihi mekandaki konser izleyenleri büyüledi.”

Hitit surları ile sunum yapan grubun yer aldığı bir fotoğrafın da yer aldığı bu haberde beni etkileyen hususlar şunlardır:

1- Bu ören yerimizi gezenler ve surları görenler M.Ö. 2000 yıllarında var olan Hitit medeniyetinin yapıları hakkında da daha iyi bilgi edinebilecekler.

2- Kendi imkanlarımız kısıtlı olduğundan ve yeteri kadar tahsisat ayrılmadığından Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından bu surlar aslına uygun bir şekilde yapılmıştır.

3- Bu surların yapımı için gerekli olan maddi imkanlar JTI (Japon Tabacco Industry – Japon Tütün Endüstrisi) tarafından sağlanmıştır.

4- Açılış töreninin, bu tarihi mekana yakışır bir sunumla açılması olmuştur.

Bu surların yapılmasını sağlayan ve yakında Türkiye’den ayrılacak olan Seher ailesine, Alman Arkeoloji Enstitüsü’ne, JTI firmasına ve emeği geçen tüm kuruluş ve şahıslara Çorum adına teşekkür ediyorum.

*     *     *

Sunumlar Uluslararası olmalı

Hitit medeniyetinin merkezi olan Çorum şehrinin yetkilileri tarihi mekanlardaki sunumların yılın değişmeyen belirli bir tarihinde uluslararası bir şekilde gerçekleşmesini sağlamalıdırlar. Dünyada ve bilhassa Avrupa’da belirttiğim kapsamda organizasyonu yapılan sunumların büyük seyircisi vardır. Örnek olarak yurtdışında Salzburg, Edinburg festivali ve benzerleri, yurtiçinde ise İstanbul, Aspendos, Efes festivali örnek olarak verilebilir.

*     *     *

Tarihi mekanlarda izlediğim sunumlar

Her insan gibi beni de tarihi mekanlardaki sunumlar olağanüstü etkilemiştir. Bunlardan bazılarını kısaca değerlendirmenize sunuyorum.

  • Almanya’da yüksek tahsilimi yaptığım Hannover şehrinde bulunan Aşağı Saksonya Kraliyet Sarayı’nın içinde yer aldığı Herrenhausen Parkı’nda Vivaldi’nin “4 Mevsim” kompozisyonu ile sunulan bale gösterisi,
  • İstanbul’da Yedikule Zindanları Bahçesi’nde sahnelenen Turan Oflazoğlu’nun “4. Murat” isimli eseri,
  • İstanbul’da Topkapı Sarayı Bahçesi’nde sahnelenen Mozart’ın “Saraydan kız kaçırma” operası.

*     *     *

Çorumlular olarak üzerinde oturduğumuz Hitit medeniyeti eserlerini ve Hitit tarihini şehrimizin turizminin geliştirmek için kullanmalıyız.

Bunu sağlamak için Hitit Üniversitesi, Hitit Festivali gibi gayeye hizmet edecek daha nice kuruluşların gerçekleşmesine gayret etmeliyiz.

Bodrum-Dörttepe, 11.Ağustos.2006