Başbakan’ın Hastalığı ve Meclis

Dün bütün gün odamda çalıştım.Haber dinlemediğim gibi kimse ile de konuşmadım.Her zaman olduğu gibi, eve döndüğümde haberleri ve bilhassa Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, Fransa Meclisi’nde onaylanan soykırım yasası ile ilgili özel oturumu izlemeye karar verdim.

*     *    *

Eşimin Antalya’da olması nedeniyle,eve gelince hemen televizyonu açtım. Hepimizi korkutan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hastalanma haberi, tüm kanalllarda geniş bir şekilde veriliyordu.

Aşırı yorgunluk ve oruca bağlı olarak şeker değerlerinde düşme nedeniyle, dün öğle saatlerinde aniden fenalaşan Başbakan Tayyip Erdoğan ,en yakın da bulunan Güven hastahanesine acilen götürülmüştü. Anlaşılmayan bir şekilde koruma polisi ve şoförü hastane önünde otomobilden çıkınca, kapılar otomatik olarak kapandığından Başbakan, zırhlı aracında mahsur kaldı. Koruma polisleri, baygınlık geçirmekte olan Erdoğan’ı, zırhlı aracın  camını balyozla kırarak 10 dakika sonra çıkardılar.

Allahtan bu geçikme arzulanmayan bir sorun yaratmadı. Başbakan sağlığına kavuşmuş olarak akşam saatlerinde hastahaneden çıktı ve eşiyle birlikte evine gitti.

Sayın Başbakana geçmiş olsun derken,eskiden aynı şekilde çok koşturan bir bakan olarak ,kendisine daha temkinli olmasını ve sağlığına dikkat etmesini tavsiye ediyorum.

*     *    *

Başbakan ile ilgili haberleri takiben Türkiye BüyükMillet Meclisi’ndeki görüşme haberlerini de ilgi ile izledim.

Fransa Meclisi’nde yapılan toplantıya 577 milletvekilinden yalnız 126’sının katılmasını basınımız israrla vurguladığı için, bizim Meclisimizdeki katılımı çok merak ediyordum.Mevcut  540 civarında olan milletvekillerinin hepsini bir bütün olarak, tek vucut halinde orada görmeyi istiyordum.Ancak bu şekilde Fransa’ya ve tüm dünyaya Türkiye’nin ve Türk halkının sert tepkisi gösterilebilirdi.

Ne yazık ki Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün konuşma anı dışında Meclis sıraları oldukça boş idi.Belki Başbakan’ın hastalığının merak edilmesi buna neden oldu.Milletvekilleri herhalde ya hastahaneye koştular ya da kulis de oturmayı tercih ettiler.

Böyle bir günde Meclis  benim ve eminim ki Türk milletinin arzuladığı bir görünüm sergilenmeli ve Meclis tüm mevcudu ile orada bulunmalı idi.

*     *    *

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, Fransa Meclisi’nde onaylanan soykırım yasası hakkında oybirliğiyle kabul edilen bildirisinde özetle şöyle dendi:

* TBMM, Fransız Ulusal Meclisi’nde kabul edilen yasa tasarısını şiddetle kınamakta, Ermeni asıllı vatandaşlarımız dahil tüm Türk halkı bu girişimi tepki ile karşılanmaktadır.

*Yakın tarihindeki bazı uygulamalarıyla Cezayir’de, Hindi Çini’de, Madagaskar’da ve diğer bazı Afrika ülkelerinde 1 milyondan fazla masum insanın ölümüne yol açan Fransa, başka ülkelerin tarihlerindeki olaylar konusunda dikkatli konuşmak zorundadır.

* Fransız Ulusal Meclisi, bu yasa tasarısı ile ülkelerimiz arasındaki ilişkilere büyük zarar vermekle kalmamakta, aynı zamanda Ermenistan ile ilişkilerimizin normalleştirilmesi çabalarına da darbe vurmaktadır.

* Ermenistan’ın Fransa ve başka ülkelerdeki lobilerini kullanarak Türk milletinin hak ve haysiyetine karşı yürüttüğü hasmane politikaların maliyeti büyük olacaktır.

*     *    *

Bir defa daha sayın Başbakanımıza geçmiş olsun derken milletvekillerine bu gibi milli davalarda daha hassasiyet göstermelerini temenni ederek yazıma son vermeyi istiyorum.

İstanbul,18 Ekim 2006