RABİA KADİR NOBEL’E ADAY!

Bilindiği gibi İsveç’te her yıl çeşitli dallarda Nobel ödülü verilmektedir. Dünyada çok saygın olan Nobel ödülü Fen, Edebiyat, Tıp konularında verildiği gibi Barış’a hizmet edenlere de verilmektedir.

Üzülerek belirtmek isterim ki, 1900’lü yılların başlangıcından beri verilen bu ödülü Türkiye’den kimse alamamıştır. Bildiğim kadar, Yaşar Kemal edebiyat dalında aday gösterilmiştir.

Bugünkü Milliyet gazetesinde sürgündeki Uygur muhalif Rabia Kadir Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi başlığı ile verilen haberi okuyunca, ben de konuya açıklık getiren bir yazı yazmaya karar verdim.

*     *     *

Bu konuda bir değerlendirme yapmadan önce, Rabia Kadir’in adaylığı ile ilgili olarak Washington’da Reuters televizyonuna yaptığı açıklamayı dikkatlice okuyalım…

“Adaylığının dünya kamuoyunun dikkatini Çin’in baskı rejimi altında yaşayan halkın mücadelesine yönelteceğinden ötürü memnun olduğunu” söyleyen 60 yaşındaki sayın Kadir, “Ben terörist değilim. Terörizm kim tarafından uygulanırsa uygulansın bütün biçimlerine karşıyım. Çin hükümeti bunu biliyor ama, terörizm suçlamasını Uygur halkını yok etmek için kullanıyor” dedi.

*     *     *

Rabia Kadir, Çin’in işgali altında bulunan Doğu Türkistan’lı olup, halkının ezilip yok edilmesine karşı mücadele veren bir Uygur Türküdür.

Çin’de 5 yıl tutuklu kaldıktan sonra Amerika’dan ve Batı ülkelerinden gelen baskılar neticesinde geçen yıl ülkeyi terk etmek imkanına kavuşmuştur.

Haberde belirtildiği gibi sayın Kadir’in Nobel’e aday gösterilmesinin Pekin hükümetince tepkiye karşılanması şaşırtıcı olmamıştır.

*     *     *

Siz okuyucularım için Uygur Türkleri’nin durumu ve tarihsel geçmişlerini açıklamayı istiyorum;

Tarihte sayısız Türk devletinin kuruludğu ve Türk soylu kardeşlerimizin yaşadığı Türkistan 18. ve 19. yüzyılda Çin ve Rusya tarafından yavaş yavaş işgal edilmeye başlanmış ve bu hareket 20. yüzyılda tamamlanmış.

Batı Türkistan’ı, Ruslar ve Doğu Türkistan’ı Çinliler hudutları içine katmışlardır. 1990 yılında Sovyet Rusya’nın yıkılması ile Batı Türkistan’da yaşayan Özbekistan, Türkmenistan, Kızgızistan ve Kazakistan Türkleri bağımsızlıklarına kavuşmuş ve kendi devletlerini kurmuşlardır.

Doğu Türkistan’da yaşayan çoğunluğunu Uygur Türklerinin oluşturduğu Türkler Çin’in baskısı altında yaşamakta ve kendi vatanlarında azınlık haline getirilmeye çalışılmaktadır.

1949 yılında Mao’nun Komünist Çin Hükümeti tarafından tamamen işgal edilen Doğu Türkistan’da yalnız 400 bin Çinli yaşarken bugün nüfusu 20 milyona yaklaşan Sincan diye tanınan Doğu Türkistan’da Çinliler toplam nüfusun yüzde 55’ini oluşturmaktadır. Nüfus dağılımının dengesizliği bölgenin başşehri olan Urumci’de bariz bir şekilde görülmektedir. Şöyle ki; nüfusu 2.5 milyon olan Urumci’de bugün yalnız 150 bin Uygur Türkü yaşamaktadır.

*     *     *

Adaylığı ile dünya kamuoyunun Uygur Türklerinin içinde bulundukları duruma dikkat çekmeyi sağlayan sayın Kadir’in, bu ödülü almasını kalbten temenni ediyorum.

Nobel Barış Ödülü’nün sahibi 13 Ekim’de Oslo’da açıklanacak.

İstanbul, 8.Ekim.2006