ŞEHİT BABASININ ACILARI, SABIR VE BAYRAM

Ramazan Bayramını Antalya’da geçiriyorum. Üniversitedeki derslerim Salı ve Çarşamba günleri olduğu için oldukça uzun bir süre burada kalabileceğim.

Bu sürede sizlere daha fazla yazmaya zamanım da olacak. Bu yazılarım da son günlerde gazetelerde yer alan ve üzerinde durulmasının faydalı olacağını düşündüğüm haberleri değerlendireceğim.

*     *     *

Bitlis’te F-16 savaş uçağının düşmesi sonucu şehit olan Pilot Üsteğmen Bahadır Şahin’in babası Duran Şahin’in yaşadığı bu acı ile ilgili haberi okurken, kendisinin başından geçenleri ve yaşadığı acıları da öğrendim.

25 yılda 3 büyük acı yaşamıştı…

1981 yılında İstanbul’da askeri inzibatların asker kaçağını kovalarken açtığı ateş sonucu eşi Leman Şahin ölmüştü.

Olay sırasında eşinin kucağında bulunan 5 aylık kızı Neslihan bu talihsiz kazayı birşey olmadan atlatmıştı. Kızının sağ kalmasına çok sevinen baba 2002 yılında Neslihan’ın hayatına son vermesi ile bir acı daha yaşamıştı.

*     *     *

İnsan bu acıları yaşayınca karamsar olması ve hayata küsmesi kaçınılmaz gibi görünse de, yüce yaratana inananlar bunun Allah’ın bir imtihanı olduğuna inanarak bu acılara göğüs geriyor, direniyor ve isyan etmiyorlar.

Nitekim Kuran’ın 57. suresi olan Hadid (Demir) suresinin 22 ve 23. ayetinde, yaklaşık olarak şöyle denilmektedir;

“Yeryüzünde ve nefislerinizde daha hiçbir musibet oluşmadan biz onu kitabımızda yazdık. Bunun nedeni başınıza gelenlere üzülmeyesiniz ve elde ettiğiniz nimetlerle şımarmamanız içindir.”

Diğer taraftan Kur’an-ı Kerim’in Bakara suresinin 155, 156 ve 157. ayetlerinde aynı konuda önemli ipuçları buuruz;

  1. ayet;

Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. (Habibim) Sabredenleri müjdele.

  1. Ayet;

Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler.

  1. Ayet;

İşte Rableri katından rahmet ve merhamet onlaradır. Doğru yola ulaştırılmış olanlar da işte bunlardır.

*     *     *

Değerli okuyucularım, hepinizin böyle zor günler yaşamamanız temennisi ile Ramazan Bayramınızı kutlarken, tüm şehitlerimizin önünde saygı ile eğilerek dua ediyorum. Sabır etmenin önemi ile ilgili Bakara Suresinin 153. ayeti ile yazıma son vermeyi istiyorum.

“Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir.”

Antalya, 20.Ekim.2006