BULGARİSTAN’DAKİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ve ÖNEMİ !

Türkiye’nin geleceğini tartışırken komşu ülkelerdeki gelişmeleri göz ardı edemeyiz. Ne yazık ki bu konular yerel basında ve hatta ulusal medyada yeteri kadar yer almamaktadır.

Bulgaristan’da, Türkiye için de önemli olan  cumhurbaşkanlığı seçimleri  29

Ekim’de yapıldı. Bu seçimler  iki turlu olarak yapılmakta olup son tura iki aday kalmaktadır. İkinci turda Sosyalist Parti adayı G. Pırvanov ile ırkçı Ataka Partisi adayı V. Siderov yarıştılar.

Ataka Partisi adayı Siderov kampanyalarını, Türk ve Türkiye karşıtlığına dayandırdı ve akıl almayacak, gerçekdışı, kasıtlı yaklaşımlarla Türklere, Türkiye’ye karşı bir politika içinde yürüttü. Hatta komünist rejim döneminde uygulandığı gibi Türklerin Bulgaristan’dan çıkarılmalarını istedi.

Son dönemde cumhurbaşkanlığı yapan Sosyalist Parti adayı  G. Pırvanov; demokrat ve Avrupa değerlerini benimsemiş aydın bir kişi olarak tanınmaktadır. Bulgaristan’da demokrasinin gelişmesine olumlu katkılarda bulunduğu bilinmektedir.Ayrıca, Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinin güçlenmesine önemli katkısı olmuştur.

İkinci tur sonunda, Sosyalist Parti adayı Pırvanov oyların yüzde78’ini alarak seçimi kazandı. Pırvanov’un zaferinde bu ülkede yaşayan 1 milyonu aşkın soydaşımızın da büyük etkisi olduğu basında yer aldı. Bilindiği gibi Bulgaristan’da yaşayan soydaşlarımız kurdukları Halk ve Özgürlük Hareketi (partisi) ile parlamentoda temsil edilmekte ve hükümette etkin bir politik güç durumunda bulunmaktadır.Ataka Partisi adayı Siderov’un kampanyaları soydaşlarımıza ister istemez eski günleri hatırlattı. Bu nedenle Bulgaristan’da yaşayanlar yanındaTürkiye’de yaşayıp aynı zamanda Bulgaristan yurttaşı soydaşlarımız , G. Pırvanov’a en yüksek katılımla en etkili desteği verdiler.

1820 Mora isyanından beri  Rumeli Türkleri çok acı çekmiş, anayurda büyük göçler vermiştir. Bulgaristan 2 milyonu aşan sayıyla en çok göç aldığımız yerlerin başında gelmektedir. Bu soydaşlık ilişkileri yanında Bulgaristan’la ekonomik ilişkilerimiz hızla gelişmektedir.

Bugün Türkiye,Bulgaristan’ın önde gelen dış ticaret ortağıdır. Başta Şişe Cam Şirketi’nin 500 milyon dolara yaklaşan yatırımlarıyla birlikte 1 milyar doları aşkın sınai yatırımımız vardır. Müteahhitlerimiz yakın zamanda termik santral, Sofya çevreyolu gibi önemli ihaleleri kazandılar. Yunan sermayesi ile yarıştığımız iki Balkan ülkesi Bulgaristan ve Romanya’dır. Bulgaristan’da iki bankamız bulunmaktadır.7.5 milyon nüfuslu Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelen yıllık turist sayısı 2 milyona yaklaşmaktadır.

Çorum’un tanınmış firmalarından Dalgıçlar’ın da Bulgaristan’da yatırım hazırlığında olduğu Çorum yerel basınında yer aldığı gibi, ben de kendilerinden bir Çorum ziyaretimde gururla öğrenmiştim.

2007’de AB üyesi olacak olan Bulgaristan’ın, Türkiye’nin Balkanlar’daki en önemli komşusu olduğunu unutulmamalıyız. Aramızdaki sınırdan askerlerimizi çektik. Dostane ilişkilerimiz üst düzeyde. PKK terörü, sözde Ermeni soykırımı konularında Türkiye’ye duyarlı yaklaşımları var.Yunanistan’la bitmeyen sorunlarımız dikkate alındığında, Türkiye’nin asıl Avrupa’ya bağlantısı Bulgaristan üzerinden olacaktır.

Bulgaristan’ın, AB üyesi olacağını dikkate alarak  ilişkilerimizi  daha geliştirerek, onlarla birlikte AB ve Balkan ülkeleri ile daha yakın ilişkiler kurmalıyız. Bu ilişkiler hem Türkiye hem de Balkanlar’da yaşayan soydaşlarımız için önemlidir.

İstanbul,18 Kasım 2006