KURBAN BAYRAMI ve YENİ YIL

Bilmiyorum  Kurban Bayramı’nın ilk günü ile yılbaşı  ne kadar sürede tekrar ayni güne gelecek?  Ne kadar bir sürede bu  tekrar etti, bilmiyorum. Benim yaşam süremde bu ilk defa gerçekleşiyor. Bu nedenle böyle bir günü yaşamak bana heyecan verecek.

Yılın son çıkacak Çorum Haber’indeki bu yazımda, bu konu hakkında düşüncelerimi siz okuyucularımla paylaşmayı istiyorum

Değerli okurlarım, bu iki günün de Türk Milleti’nin yaşamında önemli yeri var.Türk toplumu ister aynı güne rastlasın, ister farklı günlerde kutlansın, bugünlere apayrı bir değer verir.

İnanan biri olarak, Kurban Bayramı’nın yaşamımızdaki yerinin çok kutsal olduğunu belirtmeliyim.Yüz yıllardan beri Türk milleti, dini kitabımız Kuran’da yer aldığı gibi Hazreti İbrahim’in yaşadıklarını da hatırlıyarak kurbanını keser ve bu gününü huşu içinde kutlar.

Baba ocağında, kurban kesilmesi ve dağıtılmasını yaşamış ve o hayırın önemli bir sosyal hizmet olduğunu hissetmiş birisi olarak Kurban Bayramı gününü, en yüce günlerden birisi olarak görüyorum ve kutluyorum.

Yılbaşının benim için dini bir tarafı yoktur. Ömrünün uzun bir süresini yurt Dışında geçirmiş birisi olarak, yılbaşının dini bir tarafı olmadığını izledim ve gördüm. Ülkemizde, dini gün olan noel ile yılbaşı karıştırılmaktadır. 24 Aralık tarihinde kutlanan noel, Hıristiyanlar için  dini bir gün ve bayramdır. Yılbaşı ise  dini bir bayram değil biten bir yılın geride bırakılması ve yeni gelen yıla ümit ve bekleyişle girme günüdür.

Türk toplumu, yılbaşını bugüne kadar da dini bir gün olarak değil, yeni bir yıla geçiş olarak her zaman kutlamıştır. Öğretim üyesi olan bir arkadaşım, bana Türklerin Orta Asya’da yaşadığı dönemlerde de yeni yıla girişi çoşkuyla kutladığını anlatmıştı! Toplum bilimcisi olmadığım için bunun ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum.

Baba ocağında teyzemlerle birlikte yılbaşını evimizde radyo dinleyerek mutlu bir şekilde ailecek kutladığımızı, sıcak anılarla hatırlıyorum.Böyle kutlamaların da aileleri biraraya getirerek önemli bir birliktelik ve sosyal dayanışma sağladığını  hissetmiş birisi olarak yılbaşını da  önemli günlerden birisi olarak görüyor ve kutluyorum.

İnşallah Kurban Bayramı sabahı namazımı kıldıktan sonra eşimi alarak yaşlı annesinin bayramını kutlamaya gideceğim. Onun elini öperek bayramın birinci gününü kendisi ile birlikte geçireceğim. Oğlum yurt dışında, ama kızım da bizimle birlikte olacak. Aynı günün akşamı yılbaşı olduğu için hep birlikte televizyon izleyerek o akşamı da kutlayacağız.

Ülkemiz üzerinde, hepimizi kaygıya düşüren  bir takım planların uygulamaya konulduğu bir ortamda  bayramların birleştirici özelliğinin çok önemli olduğunu göz ardı etmemeliyiz ve bunu unutmamalıyız.

Sizlerin, bu iki günün kutlanması konusunda benim gibi düşündüğünüzü ümit etmeyi istiyorum. Aksi taktirde ülkemiz insanları arasında uçurumlar doğar… Bazılarının bu konudaki farklı anlatımları bizleri farklı gruplara böler…

Eğer ülkemizin birlik beraberliğini düşünüyorsanız kutlama şekillerine göre insanları suçlamamanız gerektiğini düşünüyorum.

Sizlerin, ailelerinizin ve dostlarınızın KURBAN BAYRAMINIZI VE YENİ YILINIZI CANDAN KUTLAR,SAĞLIK,BAŞARI ve MUTLULUKLAR DİLERİM. Ayrıca TÜRKİYE’NİN DAHA NİCE BAYRAMLARI VE YILBAŞILARI HÜR VE BİRLİK İÇİNDE GEÇİRMESİNİ İSTERİM.

İstanbul,29.Aralık 2006