TARTIŞILAN SLOGAN !

Hrant Dink’in öldürülmesi ve cenaze töreni konusunda basında ve televizyonda çok sayıda haber ve değerlendirme yer aldı.

Eminim ki, sizler de bu olay üzerine kendi kendinize düşündünüz ve değerlendirdiniz.

*      *      *

Bu ülkede yaşayan herkesin dünyada olduğu gibi yaşam hakkına sahip olduğu tartışılamaz. İnsanlar bu ülkede hür ve korkmadan yaşamalıdır. Bu ülkede hiçbir ikmse kendini güvercinler gibi de hissetmemelidir.

Hrant Dink, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bir Ermeniydi. Hangi nedenle olursa olsun öldürülmesi çok kötüdür. Her ne nedenle olursa olsun bir Türk gencinin böyle bir cinayeti işlemesi insanlık suçudur ve üzücüdür.

1975-1984 arasında çoğunluğunu diplomatların oluşturduğu 41 Türk vatandaşımızın Türk oldukları için Ermeni teröristlerce öldürülmesi de insanlık suçudur ve üzücüdür.

*      *      *

Cenaze merasiminde çok değişik sloganlar atıldı. Bunlardan birisi üzerinde büyük tartışmalar yapıldı ve yapılıyor. Bunlardan,

“HEPİMİZ ERMENİYİZ – HEPİMİZ HRANT’IZ”

sloganı bazıları tarafından tasvip edilirken bazıları tarafından eleştirildi.

Konulara genelde ılımlı yaklaşan Milliyet gazetesi yazarı Güngör Uras aşağıdaki değerlendirmeyi yapıyordu;

“Ama olanı biteni de abartmamak gerekir… Üzüntü nedeniyle ulusal bir suçluluk kompleksine kapılmak yanlış olur. Neden çok sayıda insan sokaklarda “Hepimiz Ermeniyiz” diyerek slogan atıyor? Neden “Hepimiz Ermeni olalım?” kusura akmayınız, ben Türküm… Ben bir Türk olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermenilere sempati duyuyorum. Ermeni dostlarım, arkadaşlarım var.”

Hürriyet gazetesi yazarlarından Ahmet Hakan ise “Bir Ermeni gazetecinin, kafasına sıkılan üç kurşunla öldürülmesine… ‘Hepimiz Ermeniyiz’ denilerek ‘Yeter!’ denilmek isteniliyor” şeklinde yaklaşıyor.

*      *      *

Siyasi parti liderlerinin değerlendirmeleri de oldukça farklılık gösteriyor. Çok sayıda liderin görüşlerini tek tek vermeye köşem yetmez.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Hrant Dink’in cenaze töreninde atılan “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz” sloganının tartışılmaması ve o günün şartları içinde değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek “Kınadım, yazık olmuştur Hrant’a” dedi ve cenaze törenini şöyle değerlendirdi: “İstanbul’daki muhteşem cenaze aslında Türkiye’ye karşı, Türkiye’nin bir evladı olan Hrant Dink’e yapılmış bulunan haksızlığa cevaptır. Bu cenazede ne söylenmiş slogan ne atımış, bunları o gün o şartları dikkate almadan değerlendirmek yanlıştır.”

*      *      *

Her ne kadar sayın Demirel, “Sloganı tartışmak yanlış” diyorsa da, ülkemizde birlik ve beraber sağlamak için bu slogan “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz biriz, cinayeti lanetliyoruz” şeklinde olmalıydı diyorum.

İstanbul, 28.Ocak.2007

Not: Bu yazı hazırlanırken basında yer alan haberler ve makalelerden faydalanılmıştır.