TRENLE ÇİN’E GİDİYORUM!

Birkaç günden kendi kendime “trenle Çin’e gidiyorum” diye tutturdum. Bir zamanlar tanınmış yazar Jules Verne’nin “80 Günde Devrialem” kitabını okuyunca bunun gerçekleşeceğine ihtimal vermemişlerdi. Halbuki gerçekleşti…

Eminim ki, Allah uzun ömür verirse benim bu seyahatim de gerçekleşebilir…

*     *     *

Yazıma bu başlığı atmamın ana nedeni, eski çağlarda ticarette kullanılan İpek Yolu’nu yeniden canlandıracak “Demir İpek Yolu” projesinin önemli hattı olan “Kars-Tiflis-Bakü” bağlantısı anlaşmasının 7 Şubat 2007 tarihinde Tiflis’te Başbakanımız Erdoğan, Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından imzalanmasıdır.

Türkiye’nin öncülüğünü yaptığı bu geniş kapsamlı bölgesel işbirliği projesi, doğuda Çin Halk Cumhuriyeti ve Kazakistan demiryolu hatları, batıda İstanbul Boğazı geçişli Marmaray Demiryolu tüneli üzerinden Avrupa Demiryolu ağıyla irtibatlandığında, Asya ve Avrupa arasında kesintisiz,, güvenilir ve hızlı taşımacılık imkanı sağlayacak.

*     *     *

Gençliğimde, liseyi bitirdiğim 1956 yılında yüksek tahsil için gittiğim Almanya’ya demiryolu ile seyahat etmiştim.

İstanbul’dan hareket eden trenimiz Edirne, Selanik, Üsküp, Belgrat, Luyipyana, Salzburg üzerinden Münih’e üç günde ulaşmıştı.

Bu yeni hattın gerçekleşmesi ile ömrümün sonbaharında da “Demir İpek Yolu”ndan Çin’e seyahat edebileceğim. Böylece Avrupa’nın batısından Asya’nın doğusuna kadar uzanan 8 bin kilometre uzunluğundaki bu yoldaki seyahatimi tamamlamış olacağım.

*     *     *

Bu projeyi 13 yıldan beri gerçekleştirmek için büyük uğraşılar verildi. Başlangıçta bu proje Ermenistan dahil edilmek istenmişt. Ermenistan’ın Azerbaycan’a ve Türkiye’ye karşı tutumu nedeniyle, Ermenistan proje dışında tutuldu ve onun yerine Gürcistan alındı.

Projenin uygulanmasında bir çok zorlukla karşılaşıldı. ABD’deki Ermeni lobisinin girişimleri sonunda ABD Kongresi ABD’de herhangi bir kurumun bu projeyi finanse etmesini yasakladı.

Mali durumu iyi olmayan Gürcistan’ı, komşusu Azerbaycan’ın desteği ile bu sorununu çözdü. 420 milyon dolara mal olacak 757 kilometre olan bu hattın Türkiye’deki kısmı 76 kilometre olup tahminlere göre 2010 yılında işletmeye alınması planlanmıştır.

*     *     *

Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı ile önemli bir enerji koridoru haline gelen ülkemiz bu demiryolu hattı ile de önemli bir ulaşım koridoru haline gelecektir.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in söylediği gibi “Bu proje kıtaları birleştirecek. Hem siyasi hem de ekonomik fayda getirecek.”

İstanbul, 11.Şubat.2007

Abdullah Karakuş, “13 yıllık rüya gerçek oldu”, Milliyet, 8.2.2007

Sami Kohen, “Demir İpek Yolu açılırken…”, Milliyet, 7.2.2007