ÇORUM DEVLET TİYATROSU ve İL GENEL MECLİS BAŞKANI

9 Ocak 2007 tarihli yazımın başlığı ” ÇORUM DEVLET TİYATROSU AÇILDI !” idi. Bu yazımda, “Şehrimizin kültürel alanda gelişmesini sağlayacak, yıllardan beri kurulması için Çorumlunun büyük arzu ve gayret gösterdiği Çorum’da yerleşik ‘ÇORUM DEVLET TİYATROSU’nun 2007 yılında açılmasını yetkililerden istiyorum.” diyerek ”böyle bir müjdeyi sağlayacak girişimleri başlatmalarını sayın Valimizden, Belediye Başkanımızdan, milletvekilerimizden ve tüm Çorum’u sevenlerden rica” etmiş ve ”bu gerçekleşirse, gelecek yılbaşında yazacağım ” ÇORUM’DA 2007’NİN OLAYI” yazısında bu konuyu yılın olayı olarak belirleyeceğimi ifade etmiştim.

Bugün Çorum Hakimiyet gazetesi’nin internet sitesinde İl Genel Meclis Başkanımız Ahmet Ertekin’in, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptığını okudum ve Sayın Ertekin’in, Kültür Salonu iken yeniden düzenlenerek Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü hizmet ağı içine alınan Çorum Devlet Tiyatrosu’nun başka tiyatroların turne temsilleri ile Çorumlular’la buluştuğunu belirterek, “Ancak Çorum Devlet Tiyatrosu’nun yerel yeteneklerden oluşan yerleşik bir kadro ile sürekli hizmet üretecek bir konuma gelmesi Çorum için büyük bir kazanç olacaktır. Çünkü ilimizde yıllar içinde oluşmuş bilinçli bir tiyatro seyirci potansiyeli vardır. Hitit Üniversitesi’nin kurulmuş olması bu potansiyeli daha da artıracaktır.” dediğini öğrendim.

Değerli hemşehrimiz,” Her gece perdelerini hayatın ayrı bir gerçeğini yansıtmak üzere açan tiyatro, Turgut Özakman’ın tarifiyle ‘İnsanı insana, insanca ve insanla anlatma sanatıdır. Büyüsü, tadı yüceliği bu özelliğinden kaynaklanır. Çetinliği, zorluğu, yamanlığı da. Hayatı, bütün kımıltıları, dönüşüm ve değişimleriyle yakalayıp aktarabilmek için, elverişli anlatım araçlarının hepsini kullanır.Sesli-sözlü, görsel-yazılı ve canlı…” diyerek tiyatronun insanlar ve toplumlar için ne kadar büyük anlam ifade ettiğini de çok güzel bir şekilde vurgulamıştır.

Ben ise yazımda ,”bir Çorumlu olarak, bundan 50 yıl önce memlekette geçirdiğim gençlik günlerimi düşünmeden edemiyorum.O zamanlar kültürel sunumları izlemek imkanımız hiç olmamıştı.O günlerde kazanamadığım kültürel boyutumun eksikliğini ,Almanya’daki tahsilim esnasında kapatmak için büyük özveride bulundum.2007 yılında gençlik dönemlerini Çorum’da yaşayanların durumu nasıl? İzleyebildiğim kadar benim durumumdan bir parça daha iyi… Zaman zaman bölge tiyatroları Çorum’a uğruyor ve temsiller sahneliyor. Geçmiş yıllardaki kadar sık olmasa da filarmoni orkestraları da Çorum’a geliyorlar. 50 yılda Çorum’da çok sayıda Klasik Türk Müziği Korosu’nun kurulması olayın en sevindirici tarafı…” diyerek Çorum’un kültürel bir değerlendirmesini yapmıştım.

Benim istediklerimle sayın Ertekin’in istedikleri aynı… İkimiz de Çorum’un yerleşik bir tiyatroya sahip olmasını, şehrimizin kültürel gelişmesi için gerekli görüyoruz.

Bunun gerçekleşmesi yerel yöneticilerin konuya sahip çıkması ile gerçekleşebilir.Sayın Ertekin  İl Genel Meclis Başkanımız olarak bu işin bayraktarlığını yapmalıdır.Ben  istediği taktirde kendisi ile birlikte hareket etmeye hazırım. Eminim ki tüm yetkililer ve Çorumlular kendisini hararetle destekleyeceklerdir.

Sayın Ertekin’in hedefe ulaşması dileği ile…

İstanbul,28 Mart 2007