ÜÇ ÇORUMLU KAYBIN ARKASINDAN

İnsanlar yaşı ilerledikçe daha çok ölüm haberleri alıyor.Bunun ana nedeni kendisi gibi dostlarının da yaşlanması ve mukadder akibete yaklaşmasıdır.Bu hafta içinde Almanya’da birlikte eğitim gördüğüm ve kendisini çok sevdiğim bir arkadaşımı kaybettim.

Muhakkak hepiniz de yakınlarınızı ve dostlarınızı kaybediyorsunuz. Bugünkü yazımda vefat tarihlerine göre son bir ay içinde kaybettiğim ve yakınen tanıdığım üç Çorumlunun kaybı hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşmayı istiyorum.

*     *     *

Selçuk Çöplü

Selçuk ile Çorum Lisesi’nde sınıf arkadaşı idim. Kız kardeşlerimiz Kız Enstitüsü’nden sınıf arkadaşı olan ve Arıcı Fahri’nin oğlu olarak tanınan Selçuk’un evlerine sık sık gider ve ders çalışırdık.Bizimle bir hakimin oğlu olan ve daha sonra Amerika’ya yüksek tahsil yapmak üzere giden Güneş isimli bir arkadaşımız da birlikte olurdu. Selçuk’un en yakın arkadaşlarından biri sınıfımızın en güzel resim yapan öğrencisi Kadri Şengül’dü.Kendisi sınıfımızın spora düşkün yakışıklı öğrencilerinden birisiydi.Okul yıllarında sınıf arkadaşımız Aysel Oktay ile birbirlerine sevgi ile bağlandılar ve daha sonra yüksek tahsillerini yaptıkları İstanbul’da  evlendiler.Selçuk İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği okudu.

Ben uzun yıllar yurtdışında olduğum için kendisi ile ancak 1986 yılında İstanbul’a geldikten epeyce bir müddet sonra ÇEKVA’da karşılaştım. O dönemde emekli olan Selçuk, sevdiği spora daha yakın olabilmek için bir spor malzemesi dükkanı açmıştı.Selçuk’un spor ile ilişkisini ve genelde hayata bakışını çok güzel bir şekilde anlatan sayın İsmet Çenesiz’in Çorum gazetelerinde çıkan güzel yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Evet,Çorum’da toprağa verilen o dal gibi yakışıklı arkadaşımı yakalandığı amansız hastalıktan kaybettik

*     *     *

Ahmet Başıbüyük

Ahmet Başıbüyük lise de sınıf arkadaşım Ümit Üsgülen’in eniştesi idi.

Kendisi 1950 seçimlerinde Demokrat Parti’den Çorum Milletvekili seçilmişti. O yıllarda Demokrat Parti’nin Çorum İl teşkilatının yeri bizim hamamın yanında bulunan Bayburtlu kardeşlere ait binanın üst katı idi. Ben de sık sık hamamda babama yardımcı olduğum için, kendisini devamlı izlerdim.Oldukca genç ve yakışıklı olan Başıbüyük Türkiye Büyük Mİlet Meclisi’nde yaptığı konuşmalarla dikkat çekti.TBMM’de yaptığı bir konuşmanın farklı değerlendirilmesinden dolayı tartışmaların çıktığı, partisinden istifa edip bağımsız kaldığı, 1954 seçimlerinde de yeniden aday olmadığı basında yer almıştı.

Yurt dışında uzun yıllar kaldığım için kendisinin milletvekilliği döneminden sonra neler yaptığını takip edemedim. 1981 yılında Kurucu Meclis üyesi seçildiğimde Bütçe Plan Komisyonu’nda görev yaptığım sıralarda Maliye Bakanlığı’nda üst düzey bir görevde bulunan oğlu rahmetli Taner Başıbüyük ile tanıştım ve babasının serbest avukatlık yaptığını öğrendim.

Evet, Çorum’a hizmet etmiş değerli bir hemşehrimiz Ankara’da toprağa verildi.

*     *     *

Seniha Amiklioğlu

Ateş Amiklioğlu’nu Kurucu Meclis’e gittiğimde Ankara’da tanıdım.Ankara’da bulunduğum sırada, bana bir hemşehri yakınlığının ve sıcaklığının ne olduğunu sayın Amiklioğlu gösterdi.Her karşılaştığımızda kardeşim Mehmet’in de sınıf arkadaşı olmasının etkisi ile kendisinden büyük saygı ve hürmet gördüm.

Bakanlık dönemim bittiğinde Emekli Sandığı Yönetim Kurulu üyeliği görevine getirildim.Yaklaşık beş yıla yakın süren bu görevimde Amiklioğlu ailesini de yakınen tanıma imkanı buldum.Eşini kaybeden ve tüm sevgisini tek evladı olan Ateş’e ve onun ailesine veren annesi Seniha hanım tam bir Anadolu hanımefendisi idi.Bulunduğu yerlerde tavır ve hareketleri ile etrafında bir saygınlık ve ilgi yaratırdı.

Sepetçi Sokağı’ndan ve Bahçelievler’den komşumuz olan rahmetli muhterem hanımefendi Hikmet Kaleli ile akrabalığı,annemi ve tüm Çorumluları yakınen tanıması biraraya geldiğimizde uzun uzun konuşmamıza vesile olurdu.

Evet,Ankara’da vefat eden Seniha Amiklioğlu Çorum’da toprağa verildi.

*     *     *

Sizlerin de yakınen tanıdığınız Selçuk Çöplü,Ahmet Başıbüyük ve Seniha Amiklioğlu’na rahmet ve akrabalarına,yakınlarına ve dostlarına baş sağlığı diliyorum.

İstanbul, 2 Nisan 2007