EUROVISION ŞARKI YARIŞMASI ve AVRUPA’DAKİ VATANDAŞLARIMIZIN OYLARI !

Bugün Avrasya konusu ile ilgili yazıma devam edecektim.

Dün beni arayan ve İstanbul’da yaşayan Hannover Teknik Üniversitesi’nden arkadaşım Polat’ın ricasını kırmayarak geçen Cumartesi gecesi Fillandiya’nın başşehri Helsinki’de gerçekleştirilen  52.Eurovision Şarkı Yarışmasını ele alacağım.

Temsilcimiz Kenan Doğulu tarafından söz ve müziği kendisine ait olan ”Shake it up Şekerim” şarkısının dereceye girmesi için büyük bir gayret gösteren diğer bir ifade ile lobi yapan Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın, ülkemizin kazanması için telefonla mesaj(SMS) göndererek, bu yarışmada sağladıkları önemli katkıyı ele alarak, Hükümet’in,Dışişleri Bakanlığı’nın ve tüm yetkililerin neden bu vatandaşlarımızın katkısını  her zaman ülkemizle ilgili tüm konularda harekete geçirmek için kullanmadıklarını tartışacağım.

*     *      *

Bu yarışmada Türkiye, 163 puan alarak 4.cü olurken Sırbistan 268 puan alarak birinci oldu.

Yarışmada Türkiye’nin, Türklerin Avrupa’da yoğun olarak yaşadıkları ülkelerden ve bunların yanında yine Osmanlı’nın uzun süre kaldığı ve son yıllarda yoğun ilişkilerimiz olan Balkanlar’daki eski Osmanlı İmparatorluğu bölgelerinden yüksek puanlar geldi.Türkiye’ye yüksek puan veren ülkeleri ve verdikleri puanları aşağıda görülmektedir :

Türk vatandaşların yoğun olduğu Avrupa ülkeleri:

 • Almanya’dan 12 puan
 • Fransa’dan 12 puan
 • Hollanda’dan 12 puan
 • İngiltere’den 12 puan
 • Belçika’dan 12 puan
 • Danimarka’dan 10 puan
 • Avusturya’dan 10 puan
 • İsviçre’den 10 puan
 • Norveç’ten 7 puan
 • İsveç’ten 7 puan

Balkanlar’daki Osmanlı İmparatorluğu’nun eski bölgeleri :

 • Arnavutluk’tan 10 puan
 • Bosna’dan 10 puan
 • Makedonya’dan 10 puan
 • Romanya’dan 7 puan
 • Bulgaristan’dan 7 puan

Buna karşılık ülkemize karşı iyi komşuluk ilişkileri beslemeyen Ermenistan,Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi dışında Türkiye’ye hiç oy vermeyen ülkeler ise şunlardır:

İspanya,Portekiz, Polonya,İrlanda,Litvanya,Estonya,Beyaz Rusya,Hırvatistan,Slovenya,Çek Cumhuriyeti,Malta,Andora ve İsrail.

*     *      *

Yukarıdaki tablo yakınen izlediğinde, ülkemizin Avrupa Birliği’ne alınmasına kesin olarak karşı olan Sarkozy’nin ülkesi Fransa’nın ve AB’ye Türkiye’yi tam üye olarak almayı düşünmeyen Merkel’in ülkesi Almanya’nın Türkiye’ye en yüksek puan olan 12 oyu vermeleri nasıl izah edilebilir? Bu oyları Hans’lar veya Nicolas’lar vermedi. Bu oyları vatan hasreti ile yanıp tutuşan ve Avrupa’da aşağılanan kendilerinin ve ülkelerinin  kazanılacak bir başarı ile taçlandırılmasını arzu eden Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları verdi.Bu nasıl bir çoşkudur ki Türkiye’yi aralarına almak istemeyen Avrupa ülkelerinde Türkiye’nin birinciliğe oturttulmasını sağlıyor !

Bu oylar Avrupa’da yaşayan ve sayıları 6 milyona yaklaşan Türk’ün yarışmaya telefonla oy(SMS) vererek katılmaları sonucunda sağlanmıştır.

Bu yarışma, bize Balkanlar’daki ülkelerin uzun süre Osmanlı İmparatorluğu içinde geçirdikleri süreyi unutmadıklarını yakınlıkların da devam ettiğini göstermiştir.

*     *      *

Almanya’da benim gibi Türkiye için büyük çalışmalar yapmış ve lobi faaliyetleri yürütmüş bulunan arkadaşım Polat’ın söylediklerine kulak vermemiz gerekir.

Polat diyor ki,” Biz neden Avrupa’da yaşayan ve sayıları  6 milyon’a yaklaşan bu Türk topluluğunu her zaman böyle çoşturup,ülkemiz için bir araya getiremiyoruz? Neden onları Türkiye’nin birer elçisi olarak Avrupa’da etkili kılamıyoruz?”

Hakikaten bu kadar nüfusun yaşadığı Avrupa’daki Türklerden her konuda faydalanmalıyız. Bizi sıkıştıran Avrupa ülkelerinde, onların gücü ile bize karşı alınması planlanan kararları engellemeliyiz.

Sorduğu sorunun cevabını yine arkadaşım kendisi veriyor ve şöyle diyor: ”Bu insanlarımızı lobi faaliyetlerine kazanabilmek için Hükümetimiz ve Dışişleri Bakanlığımız, Avrupa’da bulunan büyükelçilikleri ve konsoloslukları kanalıyla yeteri kadar etkin olamıyor.Onların kucaklanmaması ve onlarla sıcak ilişki kuralamaması, kendilerinin ülkemiz için belirtilen hususlarda kazanılmasını engelliyor.”

*     *      *

Nasıl geçen haftalarda, Çorum Valiliği, Belediye Başkanlığı ve Çorum Ticaret ve Sanayi odası ile işbirliği içinde Avrupa Çorumlular Derneği, daha önce Çorum’dan bir heyeti Almanya’ya götürdüğü gibi, sürdürdüğü faliyetler ve lobi çalışmaları ile Çorum’un gelişmesi için Alamanya’dan büyük bir grubu Çorum’a getirip toplantılar tertiplemiş ve iş alanında köprüler kurulmasını katkıda bulunmuşsa, Avrupa da yaşayan vatandaşlarımız da kendilerine yaklaşıldığı taktirde Türkiye’nin gelişmesi ve Türk insanının mutluluğu için ellerinden geleni coşku ile yapacaklarından ben de arkadaşım Polat gibi eminim.

Önemli olan onlara değer verilmesi ve doğru bir şekilde yaklaşılmasıdır.

İstanbul,14 Mayıs 2007