HİTİT ÜNİVERSİTEMİZİN İLK REKTÖRÜ PROF. KILIÇKAPLAN’I KUTLUYORUM

Bu sabah gazeteyi açtığımda Çorum’un yıllardan beri kurulmasını büyük bir çoşku ile beklediği ve geçen sene kurulan HİTİT Üniversitesi’nin ilk rektörlüğüne Prof.Dr.Serdar Kılıçkaplan’ın getirildiğini okuduğumda çok sevindim.

Her ne kadar rektörlük tayininde uygulanacak yöntem konusunda Ankara’da büyük tartışmalar ve sorunlar yaşanmışsa da biz Çorumluların bu tartışmaların dışında kalarak, kurulmuş bulunan ve Rektörü tayin edilen HİTİT Üniversitesi’nin bilim dünyasında yetiştirdiği öğrencileri, ortaya koyduğu araştırmaları ve uygulamalı çalışmaları ile  saygınlığını sağlayabilmesi için, el birliği ve gönül birliği ile çalışmamamız gerekir.

Her birisi birbirinden değerli rektör adayları arasından en çok oyu alan ve rektör seçilen sayın Prof.Dr.Serdar Kılıçkaplan’ı bir meslektaş ve Çorumlu olarak en samimi hislerimle kutluyorum.İlk ve kurucu rektör olarak kendisinden, HİTİT Üniversitemizi yükseltmesi ve yüceltmesini istiyorum.Kendisine bu görevinde ”YOLUNUZ AÇIK ve BAŞARILARLA DOLU OLSUN” diyorum.

Tebriklerimi yalnız sayın Rektörümüze iletmiyorum.Aynı zamanda öncelikle  hizmet yapmak için rektörlüğe aday olan öğretim üyelerine teşekkür etmeyi istiyorum ve kendilerini gösterdikleri hizmet çoşkusundan dolayı tebrik ediyorum.

Üniversitemizin kurulmasına,bugünlere gelmesine ve eğitimine katkıda bulunanlara da kalpten gelen hislerimle teşekkür ediyorum.

İsimleri bugün konuşulmayan, Çorum’a bir yüksek öğretim müessesi kurulması için büyük uğraşılar vermiş değerli rahmetli hemşehrilerimi de saygı ile anıyorum.

Bu çoşkulu günde,kendisinin hoşgörüsüne sığınarak sayın Rektörümüze bazı önerilerde de bulunacağım:

Lütfen tüm Üniversite’nin idarecisi olun ve rakipleriniz de dahil tüm Üniversite mensuplarını sevgi ile kucaklayınız.Aynı şekilde tüm Çorumluları da sevgi ile kucaklayınız. Birlik ve beraberlik sağlandığı taktirde Üniversite’nin hızla gelişmesi sağlanır.Bu belirttiklerimi sizin daha fazlası ile yapacağınızdan kuşkum olmadığını da bilmenizi isterim.

Sayın Rektörümüzün başarılı olması ancak ve ancak adaylar da dahil tüm Üniversite mensuplarının kendisi ile birlikte çalışmasına bağlıdır.Uzun idarecilik hayatımda tespit ettiğim gibi iç sorunlar gelişmeyi engeller ve enerjinin boşa tüketilmesine neden olur.

Çorumlulardan da beklediğim üniversitenin bir bilim yuvası olduğunu unutmamaları ve Üniversite’yi yerel politikanın ve tartışmaların içine çekmemeleridir.Destek verelim,gelişmesini sağlayalım ama onları kendi hallerine bırakalım.Müdahale edilen yerde bilim gelişemez!

Sayın Rektör,1976’dan itibaren Meslek Yüksek Okul’unda üç yıl hizmet verdiğim için, kendimi HİTİT Üniversitesi’nin bir mensubu olarak görüyor ve sizi başarı dileklerimle bir defa daha kutluyorum.

İstanbul,18 Mayıs 2007