ÖZVERİLİ MESLEK; “DOKTORLUK”

Eminim ki, her meslek mensubu kendisinin de özverili olduğunu iddia edebilir. Ve bunda haklı da olabilirler.

Ama bir meslek vardır ki, onların çalışma alanları insan sağlığı ile ilgilidir. Sağlık sorunları yaşayanlar, o sıkıntılı anlarında, tüm sağlık personelinin kendilerini tekrar sağlıklarına kavuşturmak için yaptıklarını, hiçbir zaman unutmazlar. Şifa dağıtan sağlıkçıların kaptanları, onları yöneten doktorlardır.

Hafta sonu Milliyet Gazetesi’nde okuduğum bir haber beni bu yazıyı yazmama ve yazıma da yukarıdaki başlığı koymama neden oldu.

İsterseniz bu haberi birlikte okuyalım;

* * *

Hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın Rektörü bulunduğu ve ilik naklinde ülkemizin en tanınmış ve başarılı üniversitesi olan Akdeniz Üniversitesi Çocuk Sağlığı Hastanesi’nde 2.5 yıldır kemik iliği bekleyen 7 yaşındaki Berke Sarmaz’a beklediği mutlu haber ABD Virginia’dan geldi.

5 yıldır lösemi hastası olan uygun doku bekleyen Sarmaz için bulunan iliği, Virginia Kök Hücre Toplama Merkezi’nden Dr. Jennifer NG getirdi. Önce İstanbul Atatürk Havalimanı’na, oradan da Antalya Havalimanı’na gelen ABD’li doktoru, Uzman Dr. Vedat Uygur karşıladı.

Akdeniz Üniversitesi Kemik İliği Transplantasyon Merkezi’ne getirilen ilik, Transplantasyon Ünitesi’nde, Uygun tarafından Sarmaz’a nakledildi. ABD’li doktor “uzun bir yolculuktu. Ancak önemli olan Berke’nin sağlığına kavuşması” dedi.

Haberde, Berke’ye 4 ay önce Avrupa’dan uygun doku bulunduğu, ancak kişiye ulaşılamadığı ve daha sonra Virginia’dan mutlu haberi aldıkları da yer alıyor. Nakli yapan Uygun da “Berke’nin durumu şu an iyi. Nakil sırasında yaşının ve yaşadığı rahatsızlığın etkisiyle biraz naz yaptı. Şimdi morali yüksek. Bu tür nakillerde 15-20 gün bekleme süresi var. Berke’nin genel sağlık durumu çok iyi” dediği de belirtiliyor.

***

Düşünebiliyor musunuz, hangi meslek aşkı ve coşkusu Dr. Jennifer NG’yi bu seyahati yapmaya yönlendirmiştir. Dünyanın bir ucundan elinde içinde ilik bulunan bir çanta ile Antalya’ya gelmesinin nedeni bir insanın, 7 yaşındaki Berke’nin kurtarılmasına hekim olarak katkıda bulunmaktır. Bu çok insancıl bir “ÖZVERİ” örneğidir. Sayın Dr. Jennifer NG’nin şahsında özveri ile koşturan tüm “DOKTOR”ları tebrik etmeyi istiyorum.

“Sağolsunlar, varolsunlar…”

Beni yazmaya bu haber yönlendirdi.

Eminim ki her doktorun örnek verebileceği nice böyle durumlar vardır.

Değerli okuyucularım, sizlere “Sağlık Dolu Günler Diliyorum”

İstanbul, 22 Mayıs 2007

Erol Akkır, “Berke’ye bir çanta hayat geldi”, Milliyet, 27 Mayıs 2007