BEN HUZURLUYUM, ACABA ÜLKEM HUZURLU MU?

“Babalar Günü”nü Antalya’nın yakınındaki 800 metre yüksekliğinde bulunan Çağlarca’da doğa harikası diye nitelenebilecek bacanağımın dağ evinde eşim ve akrabalarımla geçiriyorum.

Antalya’da insanlar sıcaktan bunalırken burada üşünüyor. Öğleye doğru başlayan yağmurla birlikte etrafımız, saran sisten dolayı civardaki tepeleri göremiyoruz. Bu güzellik beni etkiliyor. Eşimden, sisin biraz açıldığı bir anda, Alp dağlarında bile az rastlanan bu güzelliğin içinde benim de yer aldığım bir fotoğrafımı çektiriyorum. Huzur içinde geçirdiğim bir günün hatırası olarak ileride bu köşemde yayınlamayı isterim.

Bu güzel evin bahçesindeki ağaçlardan dut, kiraz, erik ve yenidünya topladık ve büyük iştahla yedik. Kaplara doldurduklarını da beraber götüreceğiz. Bu cenneti andıran yörede “Babalar Günü” nedeniyle tebrik edilmek, hediye almak yanında beni arayan evlatlarım ve yakınlarımla telefonla coşkulu görüşmelerim beni çok mutlu etti.

Her zaman olmasa da bugün benim böyle huzurlu olmamı sağlayan Allah’ımın önünde bir defa daha ellerimi bulutlu dağlara doğru kaldırarak dua ediyor ve aynı huzuru tüm vatandaşlarımız için de sağlamasını diliyorum.

İstanbul’da nasıl huzursuz bir ortamda yaşadığımı bir başka yazımda anlatacağım.

*      *      *

Basında yer alan bir haberde, 121 ülkede şiddet olayları askeri harcamaar veya örgütlü suçlar gibi kriterler (ölçüt) karşılaştırılarak oluşturulan “Dünya Huzur Endeksi” sıralamasında Norveç’in dünyadaki en sakin ve huzurlu, Irak’ın ise en huzursuz ve karışık ülke olduğu bildirildi. Irak’ın son sırada olduğu listede Türkiye 92. sırada yer aldı.

Avrupa ülkelerinin çoğu üst sıralarda yer alırken, dünyanın iki kutuplu dönemdeki liderleri olan ABD 96, Rusya ise 118. sırada yer bulabildi. Ortadoğu’da isimlerinden en çok bahsedilen İran 97, Lübnan 114 ve İsrail ise 119. sırada yer aldı. Avrupa Birliği’ne giren komşu ülkelerimiz Yunanistan 44 ve Bulgaristan ise 54. sırada yeralmaktadırlar.

Araştırmacılar, gelir ve eğitim düzeyinin, huzurlu sosyal ortam için çok önemli olduğunu vurguladılar.

*      *      *

Ülkemin huzur içinde olması için benim dualarım yeterli olur mu bilmiyorum! Bildiğim birşey varsa ülkemin gelir ve eğitim düzeyinin ön sıralarda yer alan Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olduğudur. Araştırıcıların belirttiği gibi ülkemizde huzurlu bir sosyal ortam bulunmamaktadır.

Huzurlu Avrupa ülkelerinin etrafında ve bilhassa içinde, ülkemizde olduğu gibi ateş çemberi bulunmamaktadır. PKK sorunu ülkemizin en önemli huzursuzluk sebebidir. Irak, Lübnan, İran ve Filistin gibi ülkelerin içinde bulundukları durum ülkemizdeki huzursuzluğun ana nedenleridir. Dost bildiğimiz müttefiklerimiz başta olmak üzere bazı komşularımız da huzurumuzu yok etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Korkum Türkiye’nin giderek huzursuz bir Ortadoğu ülkesi niteliğini kazanmasıdır.

*      *      *

Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Steve Killelea, “Bu sonuçlar yöneticilere uyarı niteliğinde” dediğine göre, ülkeyi yönetmeye talip olan ve 22 Temmuz seçimlerinden sonra ülkeyi yönetecekler ülkemiz için bu araştırmadan gerekli sonuçları çıkarmalı ve buna göre hareket etmeli ve Türkiye’yi dünyada huzurlu olan ülkeler arasına taşımalıdırlar.

Antalya-Çağlarca, 17.Haziran.2007

“İşte dünyanın en huzurlu ve huzursuz ülkeleri…” Milliyet, 30.Mayıs.2007