ÇEKVA ÖĞRENCİLERİNİ FEYZULLAH KIYIKLIK KUCAKLADI !

1992  yılından beri  Bağcılar Belediyesi Başkanlığı yapan ve Vakfımızın kurucularından Feyzullah Kıyıklık her yıl olduğu gibi bu sene de ,ÇEKVA bursiyerlerini Bağcılar’a davet etti.Her ne kadar kendisi milletvekili adaylığı için belediye başkanlığı görevinden istifa etmişse de alışık olduğumuz candan bir hemşehri olarak, bizleri eşi ile birlikte misafir etti ve ağırladı.

Bu davete burs alan öğrenciler yanında Çekva camiasından da büyük katılım oldu.Vakıf Başkanımız Prof. Dr. Turan Ilgaz Çorum’da olduğu için değerli eşi Prof. Dr. Asuman Ilgaz temsilen katıldı. Vakfımız yönetimini, benimle birlikte, Genel Sekreter Sabit Velidedeoğlu,üye Nihal Berkay ve Müdür Zuhal Çırak temsil ettik.Bu davete katılanlardan bazı isimleri sizlere takdim etmeyi istiyorum; Şerafettin Dalyan ve eşi,Naci Esen ve eşi,Gürhan Kümbül ve eşi,Turgut Utku ve eşi,Ahmet Nabi Kızmaz ve eşi,Yusuf Leblebici ve eşi,Mehmet Yemenici ve kardeşi,Mehmet Özata,Nejat Berkay,Zeynep Samsunlu, Süheyla Yoldaş,Erol Vuruşkan,Sema Benderli.Ayrıca Vakfımızın eski bursiyerlerinden Fatih Sezikli ve eşi ile Ömür Aksoy da orada idiler. Bağcılar Belediyesi tarafından İstanbul’un Fethi’nin 554. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen Geleneksel Boğaz Turu’na katılan Feyzullah Kıyıklık toplantıya nefes nefese zamanında yetişti. Hemşehrimiz avukat Abdullah Pehlivan da Feyzullah bey ile birlikte geldi.

Vakfımız adına açış konuşmasını ben yaptım.Kendisinin Vakfımıza gösterdiği yakın ilgi ,vakfımıza sağladığı burslar,öğrencilerimize her ay burs dağıtımında gönderdiği yemek ,vakfımıza alınan iki daireye sağladığı önemli katkı ve daha nice önemli destekleri için teşekkür ettim.Çekva’nın bugünlere gelmesinde sayın Kıyıklık’ın desteğinin çok önemli rol oynadığını da açık bir şekilde ifade ettim. Ayrıca aşağıda belirttiğim hususları da katılımcıların değerlendirmesine sundum.

Bağcılar’da 4 dönemdir belediye başkanlığı seçimini kazanmak her babayiğide nasip olmaz.4 seçimde de oylarını devamlı artırması kendisinin yaptıklarının seçmenler tarafından taktir edildiğinin açık bir göstergesidir. Yaptığı parklar,okullar,spor salonları,sağlık merkezleri,futbol statları yanında sayısız hizmetleri Bağcılar’ı dolaşırsanız görürsünüz.Yıllardır hizmet ettiği Bağcılar Belediyesi’nden ayrılırken coşku ve göz yaşları ile uğurlanması kendisinin ne kadar  çok sevildiğini göstermektedir.Bağcılara, belediye başkanlığı döneminde yaptıklarını daha önceki yazılarımda sizlere duyurmuştum.Kendisi her zaman Çorum’a da destek oldu. Çorum basınını takip edenler bilhassa belediyelere sağladığı destekleri biliyorlardır.Çorum basınında rastladığım bir yorum çok yerinde…güzel  bir değerlendirme yapmış… ”Kısaca bu kadar hizmet yapabilmek… Çorum’u bu kadar iyi temsil edebilmek ve destekleyebilmek…” herkese nasip olmaz…

Feyzullah Bey’in 15 yıldan beri hizmet verdiği Bağcılar’ın profili hakkında Bağcılar Belediyesi’nin 2006’da yapılan “Hane Halkı Araştırması”ndan faydalanarak (  ilçede bulunan 162 bin dolayındaki meskun konutun 152 bininden elde edilen verileri kapsıyor.) bazı bilgileri konuşmamda ortaya koydum.

* 740 bin nüfuslu ilçede yaşayanların yaş ortalaması 27.4, nüfusun % 69’u 35, % 33’ü 18 yaşın altında.

* İlçede yaşayanların % 54’ü İstanbul dışından, % 35’i başka ilçelerden, % 2’si ülke dışından gelmiş Bağcılar’a.

∑  Nüfusun % 58.7’si ilkokul mezunu ya da hiç diplomasız; % 13.5’i ortaokul, % 12.5’i lise ya da meslek lisesi, % 3.3’ü üniversite ya da yüksek okul mezunu.

∑  Bağcılar’da ortalama hane büyüklüğü 94 metrekare ve hane halkı nüfusu 4.2 kişi.

∑  İlçede ortalama hane halkı geliri ayda 914 YTL. Aylık geliri 1.000 YTL’nin üzerinde olan hanelerin toplamdaki oranı % 26.

∑  İlçede yaşayanların % 87’si gelirini ücretli – maaşlı – yevmiyeli olarak elde ediyor, kendi hesabına çalışanların oranı % 11.

∑  Hanelerin % 8.2’sinin internet bağlantısı var, hanelerin % 16.8’i bilgisayar, % 18.5’i özel otomobil, % 70’i ev telefonu, % 89.9’u cep telefonu, % 96.7’sı televizyon, % 98.3’ü buzdolabı sahibi.

Konuşmamı bitirince Vakfımızın kendisi için hazırlattığı teşekkür plaketini Onursal Başkan olarak sayın Feyzullah Kıyıklık’a katılımcıların coşkulu alkışları arasında verdim. Katılanların adına İstanbul’dan aday olduğu  seçimlerde başarılı olmasını çok arzu ettiğimizi ve böylelikle Çorum dışından da bir milletvekilimiz olmasından gururlanacağımızı ifade ettim.

Bağcılar’da dört saate yakın süre kaldık. Çok iyi de ağırlandık.

Benim konuşmam esnasında kendisine Vakfımıza verdiği hizmetleri için teşekkür ettiğim anda öğrencilerin coşkulu alkışlarını alan ve bunu onlara gösterdiği yakın ilgi ile hakettiğine inandığım Vakfımız Müdürü Zühal Çırak öğrencilere burs zarflarını dağıttı.

Ayrılma anında Feyzullah bey öğrencileri tek tek kapıda öptü, kucakladı ve yolcu etti.

Bizler kendisi ve eşiyle birlikte bir süre daha oturduk.Hepimizi de coşku ile kucakladı.Biz de kendisine başarılar diledik.

Benim konuşmamdan sonra Feyzullah Bey’in yaptığı konuşmayı özet halinde gelecek yazımda sizlerin değerlendirmesine sunacağım.

UZAYAN KOL BİZDEN OLSUN !

İstanbul, 31 Mayıs 2007

Osman Ulagay,’ ‘Kesici’den Kıyıklık’a Bağcılardan Çankaya’ya”,Milliyet,1.4.2007