FEYZULLAH KIYIKLIK’IN ÇEKVA’LILARA YAPTIĞI KONUŞMA

Dünkü yazımda, Vakfımızın kurucularından Feyzullah Kıyıklık’ın her yıl olduğu gibi bu sene de,ÇEKVA bursiyerlerini ve bizleri Bağcılar’a davet ettiğinden bahsetmiştim.Benim sunuş konuşmamdan sonra Feyzullah Bey öğrencilere hitap etti.Yaptığı konuşma ile onları aydınlatmaya gayret etti..Konuşmasından not alabildiğim ve önemli gördüğüm hususları aşağıda sizlerin değerlendirmesine sunmayı istiyorum.

*   *   *

*Bizler yüksek tahsilimizi yaparken bize kimse yol göstermedi. O zamanlar böyle vakıf ve dernekler yoktu.

*İlerleyen toplumlar çalışarak gelişmiştir.Biz ise çalışmayı pek sevmediğimizden tam ilerlemiş bir toplum olamadık.

*Biz birbirimize teşekkür etmeyi bilmiyoruz.Özür dilemeyi de bilmiyoruz.İspanya’da sigarasını sokağa atan belediye başkanına zorla aldırdım.Şimdi bana oyunu vermeyeceğini söylüyormuş…

*Kore’de unutmuş olduğumuz eşyalar Japonya’ya arkamızdan  geldi.Hırsızlık kapkaç yok,çünkü Kore’de üniversite mezunu yüzde 95,Japonya’da yüzde 97.Yeni aldığım telefonumu Türk uçağında düşürdüm, beş dakika sonra gittim. Bulunamadı… Bunun nedeni yüksek tahsil oranı… Bağcılar’da olduğu gibi,yüzde 3,3 genelde düşük…

* Türkiye’de herşeyin kolayına kaçıyoruz.Çalışmadan,tembel olarak yaşamayı istiyoruz…

* Türkiye’de verilen rakamlar güvenilir değil. Bizim nüfusumuz 72 milyon değil 65 milyon.Ülkemizde 13 milyon sakat var deniliyor halbuki bu 1,5 milyondan fazla değil.Gerçeklerden uzak kalmışız.Kabuller gerçek bilgi üzerine inşa edilmelidir.

*Biz herşeye sınırlar çizmeye çalışıyoruz.Hepimiz vatanı seviyoruz.Vatanı ve bayrağı sevmek lafla olmuyor…

*Türkiye’de insanlar için kanun yapılmaz.Kanunlara hizmet eden insanlar olması isteniliyor…

*Neden düşünceyi zaptetmek istiyoruz.Bunun nedeni, biz kendimizden emin değiliz…

*Dindarlar başka türlü suçluyor,dinsiz de suçluyor.Hepimiz birbirimizi suçluyoruz…

*15 yıldan beri buraya hergün sabah erken geldim.En geç te evime gittim. Çocuklarımla hiçbir zaman kahvaltı yapmadım.Akşam yemeği yemedim.Sizler de işinize önem verin.Daima devamlı olun.

*Plansız,projesiz çalışıyoruz.Metodumuz  yok.Decart’ı biliyor musunuz?Kitap okumuyoruz.Avrupalı Decart’ı okumuştur.Yunus Emre’yi de…Ortak okuduğumuz bir kitap yok.Kitap okuyunuz!

*Biz devletin malını yemeyen domuzdur demedik.Hiç yemedik.Bağcılar’da yönetişimi uyguladık. Herşeyi açık yaptık.Tüm okullara el attık. Sayısız okul yaptırdık.

*Köy Enstitüleri iyi kuruluş ama bakmışlar insanlar şehirleşiyor,kapatmışlar.Erkek Sanat Enstitüleri ve İmam Hatip Okulları açılmış, şimdi kapatmak istiyorlar,çünkü tek tip düşünceye uymuyorlar…

*Ben yurt dışına çıktığımda yabancılar tarafından köpeklere koklatılmaktan bıktım ve usandım.Biz birbirimizle kavga ettiğimiz için onlar bize kıs kıs gülüyorlar.Türkiye’nin dünyada adı yok.Biz hep kavga yapıyoruz.

*İnancımızı kaybetmeyelim. İnanmıyorsak bile inancımızla kavga etmeyelim.Biz insan merkezli düşünelim.Mevlana ,Yunus Emre,Ahmet Yesevi gibi…

*Ben de bir İsviçre’li kadar huzurlu yaşamayı istiyorum.Aynı zamanda Mevlevi gibi inancımı yaşamayı da istiyorum…

*   *   *

Konuşmasının son kısmında gençlere kalpten başarılar dileyen sayın Kıyıklık, “Hangi görevde ve nerede olursam olayım size ve ÇEKVA’ya ilgimi ve desteğimi aynı şekilde devam ettireceğim” dedi.

Çoşkulu alkışlarımızla bizler, bir defa daha kendisine milletvekili seçimlerinde başarılar diledik.

UZAYAN KOL BİZDEN OLSUN!

İstanbul,1 Haziran 2007