YANAN BODRUM ve TURİZMİMİZ

Türkiye’nin turizminin Antalya’dan sonra en gözde merkezi olan Bodrum’un Torba Kavşağı’ndaki kızılçam ormanlarında dün 11.00 sıralarında çıkan yangın şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla yayıldı ve 1000 hektarlık alan (orman ve zeytinlik) yandı.

Bulunduğumuz site yangının başladığı noktadan oldukça uzakta olmasına rağmen, etrafı kaplayan dumanı ve kokuyu bizler de hissettik. Yangına 4 yangın söndürme uçağı, 9 helikopter, 30 arazöz, çok sayıda iş makinası, yüzlerce orman işçisi, asker ve vatandaş müdahele etmesine rağmen yangın ancak bu sabaha karşı söndürülebildi.

*      *      *

İlgililer yangının çıkış nedenini araştırıyorlar. Jandarma sabotaj ve yoldan atılmış izmarit olasılıkları üzerinde dururken, Bodrum Belediye Başkanı “Yol kenarından çıkmış olması şüphe doğuruyor” dedi. Yangının aynı anda üç yerde başlaması hakikaten sabotaj ihtimalini artırıyor.

*      *      *

Ormanların yakılması, ülkemizin kalbine saplanmış bir bıçak gibidir. Kaybolan çevre değerlerimiz ve maddi varlıklarımız yanında ülkemizin turizm potansiyelinin (zenginliklerinin ve imkanlarının) azalmasına önemli etkisi olmaktadır.

Bodrum’un cennet olarak tanımlanmasını sağlayan asırlık kızılçam ormanlarının önemli bir kısmı yok oldu. Düne kadar yemyeşil olan bölge şimdi simsiyah bir görünümde.

1 hektar 10000 metrekare olduğuna göre, yanan 1000 hektarlık alan yaklaşık olarak 3500 futbol sahası büyüklüğünde…

*      *      *

Dünya Turizm Örgütü’nün açıkladığı verilere göer, Türkiye 2006 yılında 19 milyon 819 bin turist tarafından ziyaret edildi ve turist çeken ülkeler arasında 11’inci sırada yer aldı. Türkiye gelir sıralamasında ise 16,9 milyar dolar ile 9’uncu sırada yer aldı.

Geçen yıl Fransa 79,1 milyon kişiyle ilk sırayı alırken en çok seyahat edilen ülke oldu. Bu ülkeyi 58,5 milyon ile İspanya, 51,1 milyon ile ABD, 49,6 milyon ile Çin ve 41,1 milyon kişiyle İtalya izledi. ABD 85 milyar dolar, İspanya 51 milyar dolar, Fransa 46,3 milyar dolar, İtalya 38,1 milyar dolar ve Çin 33,9 milyar dolar gelirle turizmden en çok gelir sağlayan ülkelerin ön sıralarında yer aldı.

*      *      *

Ülkemizin döviz girdilerinin sağlanmasında turizm sektörü önemli katkı sağlamaktadır.

Şu anda otomotiv ve yan sanayi yaptığı ihracat ile lider durumunda olup geçen yıl 23 milyar dolar getirmiştir. Bu sektörde yapılan her 1 dolarlık ihracat için 0,50 dolarlık ithalat yapılmaktadır.

Bu durumda, hemen hemen hiç bir ithalat yapma zorunda olmayan turizm sektörü ülkemize önemli döviz girdisi ve istihdam imkanı sağlayan bir uğraşı alanıdır.

*      *      *

Bu yangın ve bugüne kadar gerçekleşen binlercesi ülkemizin gelişmesini ve turizm sektörünün büyümesini engellemektedir.

Bu yangınların bir çoğunun cahillik sonucu meydana geldiğini düşünmeyi istiyorum. Sabotaj yapılmış olduğunu düşünmeyi istemiyorum.

Bir ağacın nasıl yetiştiğini bilmiyor musunuz? Hiç ağaç diktiniz mi? Onun büyümesini izlediniz mi? Hiç diktiğiniz ağacın gölgesinde uzanıp yattınız mı?

Bir insanın binlerce ağacı yakabilecek kadar cani olduğunu düşünemiyorum…

Bodrum-Güvercinlik, 8.Temmuz.2007