ÇORUM DOSTU DR. YILDIRIM AKTUNA’NIN GENÇLİK FORMÜLÜ!

Bundan önceki yazımda değerli dost Dr. Aktuna’nın vefat ettiğini sizlere duyurmuştum.

Kendisi pankreas kanseri olmadan önce sağlıklı ve yaşından çok genç görünürdü.Giyiminde de kendini genç gösteren kıyafetleri tercih ederdi.Sık sık basında ve magazin dergilerinde yer alırdı.

*     *     *

2004 yılı sonlarında kendisi ile yapılan bir röportaj ”25 yaş genç gözükmenin sırları” başlığı ile gazete de yer almıştı.

Bu röportajın önemli kısımlarını sizlerle paylaşmayı istiyorum.

*     *     *

”25 yaş genç gözükmenin sırları

75 yaşındaki Dr. Yıldırım Aktuna sebze-meyvelerden oluşan özel kokteyli ve antioksidan haplarıyla yaşlanmanın olumsuz etkilerini en aza indirmeyi başardı. İşte yüzde yüz etkili yöntemler.

Her sabah yeşil elma, kivi, portakal, siyah üzüm, çilek, havuç, domates, kereviz ve brokoliden oluşan “Yıldırım Aktuna kokteyli”yle güne başlanacak.

Yaz kış, her sabah beş kilometre yürüyün. Ginko, balık yağı ve sarımsak tabletlerini hayatınızdan eksik etmeyin. Günde 100 miligram aspirin alın.

Yeşil çay ekstresiyle kanser riskini azaltın…

Koenzim Q-10 kullanarak bağışıklık sistemini koruyun…

Arı sütüyle de enerjinizi artırın. ”

*     *     *

”İşte Aktuna’nın

gençlik formülü

Dr. Yıldırım Aktuna tam 75 yaşında ancak en az 25 yaş genç gözüküyor. Aktuna’nın gençlik formülü 25 yıldan beri aksatmadan sürdürdüğü bir dizi alışkanlığa dayanıyor. Yaz kış demeden her sabah en az beş kilometre yürüyor, kahvaltıdan önce sebze ve meyvelerden yapılan “kokteylini” içiyor ve düzenli olarak antioksidanlar kullanıyor.

25 yıldan beri sarımsak özü, ginko, arı sütü gibi antioksidanlar kullanıyor Sabahları erkenden uyanıp kahvaltıdan önce en az beş kilometrelik yürüyüş yapıyor Her gün yeşil elma, çilek, kivi, siyah üzüm, kereviz ve brokoli bulunan kokteylden içiyor

Dr. Yıldırım Aktuna tam 75 yaşında. Ancak enerjisiyle, fiziksel görümüyle gerçek yaşını tahmin etmek asla mümkün olmuyor. Çünkü Aktuna yaşından en az 25 yaş genç gözüküyor. Dr. Yıldırım Aktuna için gençliğin formülü ihmal etmediği alışkanlıklarına bağlı. 25 yıldan beri her sabah 5 kilometre yürüyor, dokuz ayrı meyveden oluşan “Yıldırım Aktuna kokteyli” ni her sabah içiyor ve antioksidan hapları düzenli olarak her gün kullanıyor.”

*     *     *

”Yaşlanmayı ne belirliyor?

Herkes doğduğu andan itibaren yaşı ilerler. Bir yandan bir kronometre gibi geçen zamana göre ilerleyen bu yaşın yanı sıra insanın yaşlanması da gerçekleşir. Yaşlanma üç bölümde gerçekleşir. Fiziksel-biyolojik yaşlanma, ikincisi ruhsal yaşlanma, üçüncüsü de zihinsel yaşlanma. Ama bence hepsinin birleştiği nokta, bu üç yaşlanma olayını idare eden üst nokta insan beyni. Beynin erken veya geç yaşlanması önemli olan… Genellikle insanlar yaşlarını doğduğu andan itibaren işleyen kronometreye göre hesap eder. Ama eğer bir insan kendine bakar, özen gösterirse, sağlığına dikkat ederse, 60 yaşında olmasına rağmen 40 yaşında görünebilir. O kişiye, biyolojik, ruhsal ve zihinsel olarak 60 yaşındaymış muamelesi yapamazsın. Tersi de olabilir. Kendine özen göstermeyen bir insan, fiziksel ve ruhsal olarak 60 yaşındaki biri kadar yaşlanmış olabilir. Ona da 40 yaş muamelesi yapamazsın. Çünkü vücuduyla, her şeyiyle 60 yaşındaki kadar yaşlanmıştır.”

*     *     *

Röportajı inceleyince kendisinin ruh bilimleri ile yakınen ilgilenmiş birisi olarak anlattıklarını bir yazıya sığdıramayacağımı anladım.Gelecek yazımda aynı röportajın diğer önemli başlıklarını değerlendirmenize sunmaya devam edeceğim.

İstanbul, 7 Ekim 2007

Cengiz Erdinç,” 25 yaş genç gözükmenin sırları”, Sabah, 12.12.2004