MİLANO-BAYBURT-ÇORUM ve OPERA !

Yazımın başlığını okuyunca bu üç şehrin opera ve birbiri ile ne ilgisi var diye düşünebilirsiniz! Aşağıdaki anlatımı okuduktan sonra dikkatinizi çekmek istediğim bağlantıyı sizin kuracağınıza inanıyorum.

Bilindiği gibi sanat ve opera denince ilk akla gelen şehirlerden birisi de  Milano olup bu şehirde 1778 yılından beri faaliyette bulunan ve operanın mabedi olarak bilinen  La Scala Tiyatrosu  yeni sezonu, 22 Eylül akşamı, Türk edebiyatının dünya çapındaki ismi Yaşar Kemal’in aynı adlı romanından uyarlanan ‘Teneke’ operasıyla açtı. Yaşar Kemal’in de davetli olarak eşi ve La Scala’da yıllarca sahneye çıkmış ünlü soprano Leyla Gencer’le birlikte kraliyet locasından izlediği operanın yönetmenliğini Ermanno Olmi yaparken, opera metnini(librettosunu) Franco Marcoaldi kaleme aldı.Operanın sunumun sonunda, Yaşar Kemal de oyuncularla birlikte izleyicileri selamladı.

‘ Teneke’, Yaşar Kemal’in İtalyancaya çevrilmiş olan yapıtları arasında yer alıyor. Yazarın İtalyancaya ilk kez 1997’de Antonella Passaro tarafından, orijinal ismi korunarak çevrilen roman, Vecchi’nin uyarlamasıyla bu kez bir defa daha İtalyan opera seyircisiyle de buluşmuş oldu.Yaşar Kemal’in Çukurova’daki çeltik ağalarının halk üzerindeki baskılarını ve halkın maruz kaldığı sıkıntıları konu alan ‘Teneke’ adlı yapıtı, operaya uyarlanarak daha önce yaklaşık bir yıl boyunca İsveç’in Göteburg Tiyatrosu’nda, ardından da Bakırköy Devlet Tiyatroları’nda da sahnelenmişti.

*     *     *

Teneke’nin Milano’daki bu dünya galası (prömiyeri) sırasında tek bir koltuğun dahi boş kalmaması haberi de ayrıca dikkatimi çekti.Diğer taraftan operanın ülkemizde ve bilhassa Anadolu’da kabul görmediği ile ilgili olarak

– Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi….

şeklinde bir anlatım ve değerlendirme vardır.

Gelin bunun esasını Melih Aşık’ın köşesindeki açıklamasından öğrenelim:

” Cumhurbaşkanı Gül, Bayburt’a davet edilmiş… O arada ünlü fıkradan söz açılmış.

Fıkra malum… Bir senfoni orkestrası Bayburt’ta konser vermiş… Gazeteciler konser sonrasında bir Bayburtluya izlenimini sormuş.

Yanıt:

– Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi…

Aslında bu fıkranın bir devamı vardır, kasten ıskalanır!.

Gazeteci ikinci soruyu sormuş:

– Neden zulüm ağam?

– Bir kere orkestra Brahms’ın Fa minör sonatını çok kötü yorumladı. Bartok’un piyano konçertosunu çalan piyanistte ritm duygusu diye bir şey yoktu. Bach’ın solo süitini konservatuar talebesi bile bunlardan iyi çalardı. Orkestra Bayburtluya resmen zulmetti gazeteci beğ…

*     *     *

Benim çeşitli yazılarımda üzerinde durduğum ve devamlı vurguladığım konu Çorum’da da kültür ve sanatta atılım yapmamıza olan inancımdır.

Çorum birçok komşu ilden farklı olarak Prof.Dr. Turan Ilgaz tarafından  çok güzel tasarlanmış bir tiyatro binasına sahiptir.

Basından takip ettiğim kadar bu sahnede oldukça çok sayıda eser sahnelenmektedir.Eksikliğini hissettiğim şehrimizde konser,opera ve bale sunumlarının yapılmamasıdır. Bilindiği gibi üyesi olmak istediğimiz Avrupa Birliği’nin milli marşı büyük besteci Beethoven’e ait bir parçadır. Bu nedenle gençlerimizin kendi müsikleri olan Klasik Türk Müziğini olduğu kadar Klasik Batı Müziğini de tanımaları,icra etmeleri ve en azından zevkle dinlemelerinin gerekli olduğunu düşünmekteyim.

*     *     *

Bir önceki yazımın başlığı” EN BÜYÜK TENOR ve ÇORUM’DAKİ PİYANO ! ” idi.İsterseniz lütfen bu yazımı bir defa daha okuyunuz…Yazımda önerdiğim şehrimizde Hitit Üniversitesi’ne bağlı  bir Güzel Sanatlar Fakültesi kurulması yolundaki teklifimin gerçekleşmekte olduğunu memnuniyetle öğrendim.Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Serdar Kılıçkaplan ile Almanya^da yaşayan tanınmış sanatcı hemşehrimiz İsmail Çoban ve Avrupa Çorumlular Derneği Çorum Temsilcisi Ahmet Ahlatçı arasında yapılan görüşmede sayın Çoban’ın maddi katkıları ile Çorum’da bir Sanat Müzesi ve aynı alanda Güzel Sanatlar Fakültesi kurulmasını kararlaştırılmış olması beni çok sevindirdi ve ümitlendirdi.

Bu yazımda belirttiğim ve aşağıda tekrar değerlendirmenize sunduğum

*Çorum Güzel Sanatlar Lisesi tarafından kendi okullarında ve Şehir Tiyatro salonlarında bilhassa gençlere açık konserler verilmelidir.

*Klasik Batı Müziği,Opera ve Bale topluluklarının Çorum’da konser vermesi sağlanmalıdır.

tekliflerimin de gerçekleştirilmesini yetkililerden bekliyorum.

İstanbul, 1 Ekim 2007

Melih Aşık,””Bayburt”, Açık Pencere, Milliyet, 26.9.2007