GÜNEY KIBRIS İLE ERMENİSTAN SEÇİMLERİ VE KOSOVA BAĞIMSIZLIK İLANI

Türkiye’nin her tarafı soğuk havanın etkisinde… Bu nedenle evimin oldukça dik eğimli bir yerde bulunması nedeniyle ben de bu kış ilk defa iki gündür dışarı çıkamıyorum. Haberlere göre yarın da bu durum devam edecek.

Ülkemiz etrafında ve ilgi alanında bulunan yerlerde bugün gerçekleşen olaylar dünya siyasetini etkileyecek ve hatta ısıtacak niteliktedir.

Bu yazımda kısaca ele alacağım bu olayları, sonuçlarını da dikkate alarak takip eden yazılarımda tek tek ele alacağım.

*      *      *

Güney Kıbrıs’ta seçim

Bugün Güney Kıbrıslı Rumlar yeni devlet başkanlarını seçecekler. İki turlu olan bu seçim sonucunda 5 yıl süreyle görev yapacak başkan seçilecek.

Kıbrıs sorununun çözülmemesi, ülkemizin Avrupa Birliği’ne girişinde olduğu kadar diğer etkinliklerinde de büyük engel oluşturmaktadır.

Seçim Kıbrıs sorununun çözümünü sağlayacak Annan Planı’nın ret edilmesini sağlayan ve bu seçimde de bu planın tekrar gündeme gelmemesi için kendisinin seçilmesini isteyen ve halen Devlet Başkanı Olan Tasos Papadoupulos ile kendilerine göre seçim önerileri getiren komünist AKEL Partisi’nin adayı Dimitris Hristofyas ve ana muhalefet Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) adayı Yannakis Kasulidis arasında geçecek.

*      *      *

Ermenistan’da seçim

19 Şubat Salı günü Ermenistan’da cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak.

Ermenistan’ın bağımsızlığını kurulduğu günlerde tanımamıza rağmen, bugüne kadar aramızda diplomatik ilişki kurulmadı. Bunun önemli nedenleri arasında Karabağ sorunu, soykırım iddiaları Kars Antlaşması’nı kabul etmeyerek Türkiye’nin toprak bütünlüğüne yapılan saldırılar sayılabilir.

Seçim mevcut Cumhurbaşkanı Koçaryan’ın desteklediği ve kendisi gibi Dağlık Karabağ’lı olan Başbakan Serj Sarkisyan ile Ermenistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan arasında geçecek.

*      *      *

Kosova’da Bağımsızlık İlanı

Kosova bugün parçalanan Yugoslavya’dan geriye kalan Sırbistan’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan edecek.

ABD ve AB tarafından desteklenen bu bağımsızlık Rusya tarafından kabul edilmiyor. Türkiye’nin Osmanlı egemenliğinde kalmış Kosova’nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden birisi olacağı bekleniyor.

Kosova’nın bağımsızlığının epeyce baş ağrıtacak ve bölgede beklenmeyen gelişmelere neden olacağı tahmin edilmektedir.

İstanbul, 17.Şubat.2008