TÜRK ORDUSU IRAK’TA

Türk Ordusu tekrar Irak’ta…

Bu kaçıncı girişi…Artık sayısını unuttum…

Ordumuzun başarılı operasyonlarına rağmen Türkiye’nin yaşadığı terörün kökü bir türlü kazınamıyor…Askeri harekatı takiben gerekli ekonomik ve diğer adımlar atılmaması yanında başka ülkeler tarafından sağlanan desteğin de katkısı ile  her defasında onlar tekrar diriliyor ve toparlanıyorlar…

Her ne kadar ABD, AB ve birçok ülke terörü kınasalar ve terör örgütünü kara listelerine alsalar da, Başbakanımızın da ifade ettiği gibi herhangi bir şekilde onlara destek veriyorlar.

Bugün Avrupa Parlamentosu salonlarında boy gösteren terör örgütü mensuplarını dün bayan Miterant gibi niceleri Diyarbakır’a gelerek ve hatta Kandil Dağı’na giderek destekliyorlardı.

Liseyi bitirdiğim yıllarda ülkemizde Türk, Kürt, Çerkez, Laz diye tanımlanan insanlar birarada yaşıyor, birbirlerini seviyor, kaderde ve kıvançta aynı şeyleri hissediyorlardı…Aynı şekilde Sunni, Alevi gibi ayırımlar da hissedilmiyordu.İnsanlar birarada yaşıyor,birbirinden kız alıp veriyordu.

Almanya’ya gittiğim ilk yıllarda aynı havayı yaşamaya devam ettik.Ne zaman ki Almanya’ya işçi göçü başladı, bu ayırımcılık hareketleri orada yavaş yavaş filizlenmeye başladı. Bilmiyorum bunda Almanya’daki özgür siyasi hava mı etkili oldu, yoksa birileri bu sorunları özel olarak  kaşımaya mı başladı?..

Meğerse Almanya’nın Hannover kentinde 1964 yılında yapılan ”Avrupa Kürt Öğrenciler Toplantı”sında dile getirilenler, bugün yaşadıklarımızın bir ön habercisi imiş!

İskendurun-Sivas ve Trabzon çizgisinin doğusunda kalan bölgeyi kuracakları Kürt devletinin alanları olarak tanımlamışlardı…

1984’de Eruh olayları ile silahlı eyleme geçenler istediklerini elde edemediler…Türkiye’nin zayıflamasını her zaman milli politikalarının ana hedefi yapan Yunanistan gibi ülkelerin desteği ülkemize can ve mal bakımından pahalıya mal oldu. Hareketin liderinin Afrika’da bir Yunanistan Büyükelçiliği’nden çıkışında yakalanması tesadüfi değildir.

Ordumuz bu defa da onlara büyük kayıplar  verdiriyor ve verdirecek…Kaybettiğimiz şehit evlatlarımızın acısını hepimiz içimizde hissediyoruz.

Bu Vatan ve bu Bayrak için dün Yemen’de,  Galiçya’da, Kafkaslar’da, Çanakkale’de ve daha nice yörelerde binlerce kayıp vermişsek, bugün de Türk milleti daha nice şehitler vermeye hazırdır… Bu böyle biline…

Şehitlerimize Allah’tan rahmet,ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 28 Şubat 2008